Коваль Омелян Васильович

Провідний діяч ОУН, учасник національно-визвольної боротьби проти німецьких та комуно-більшовицьких окупантів, багатолітній голова Українського Допомогового Комітету в Бельгії, президент Європейського конгресу українців

Від кого надійшла пропозиція:
Львівська обласна громадська організація «Громадське патріотичне об’єднання «Українська справа»

Діяльність

Провідний діяч ОУН,  учасник національно-визвольної боротьби проти німецьких та комуно-більшовицьких окупантів, в’язень нацистського табору Аушвіц, багатолітній голова Українського Допомогового Комітету в Бельгії, президент Європейського конгресу українців, соратник та друг Степана Бандери, Ярослава і Слави Стецьків. Нагороджений – орденом «За заслуги» III ступеня (2010р.), Почесним знаком св.Юра від м.Львова (2012р.), орденом Свободи (2015) – бельгійський королівський орден Леопольда II із присвоєнням звання офіцера, орденом Володимира Великого УПЦ КП (2015р.).

Народився Коваль Омелян Васильович 24 лютого 1920 року в с.Рахиня Долинського району, Івано-Франківської області. У 1950р. закінчив Лювенський католицький університет.

1 липня 1940р. організатор проголошення в м.Долині Акту відновлення Української держави, за що був ув’язнений гестапо (Німецькою окупаційною владою) та перебував у тюрмі на Лонцького у Львові. Пізніше сидів у в’язниці Монтелюпіх у Кракові, а звідти відправлений в липні 1942р.з першою групою 25 українських політв’язнів, серед яких був наймолодшим,  до концтабору Аушвіц.

Після евакуації Аушвіцу 18 січня 1945р. відправлений в концтабори Мавтгавзен, Мельк і Ебензе. 6 травня 1945р. звільнений американцями.

З 1948р. мешкає в Брюсселі (Бельгія), стає активним громадсько-політичним діячем української діаспори у Європі та світі. В 1953-1963рр. очолює Спілку української молоді (СУМ) у Бельгії. З 1958р. протягом 20 років очолює Центральну (світову) Управу СУМ і опісля Центральну виховну раду СУМ. В 1951-1987рр. – секретар Українського допомогового комітету.  У 1987-2005рр.очолює Український допомоговий комітет. Був секретарем і головою Головної ради Українських громадських організацій Бельгії, одним із президентів Європейського конгресу українців, в згодом почесним головою. Співзасновником в 1967р. і  довголітнім членом Ради директорів Світового конгресу українців.

Засновник та багатолітній редактор і директор у 1962-1985рр. видавництва і друкарні, де виходили журнали, різного роду книги, виховні матеріали Спілки української молоді та основні суспільно-політичні і соціально-економічні матеріали, що були актуальними для громадсько-політичного життя української діаспори в Белгійському королівстві та Європі в цілому. В 2009р. видав «Ювілейний Альманах (1945-2005) Українського Допомогового Комітету й організованого українського громадського життя в Бельгії».

        В листопаді 2016р. вийшла в світ книга О.Коваля «Спомин мого життя: Львів -Auschwitz-Брюссель», де з документальною точністю та світлинами розповів про своє життя.