При виявленні небезпечних речовин і предметів (снарядів, бомб, мін то­що), а також хімічних речовин у вигляді аерозолю, пилу, в крапельно-рідинній формі з неприємним запахом необхідно:

• не доторкатися до небезпечних речовин і предметів;

• припинити доступ до виявлених небезпечних речовин і предметів;

• повідомити службу оперативного реагування міста (тел.101), мі­ське управління санітарно-епідеміологічної служби (тел.297-12-71), управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення (тел.261-44-61), відділ внутрішніх справ(тел.102).

• негайно вийти за межі зони зараження (забруднення);

• при попаданні отруйних речовин на шкіру, одяг, взуття негайно видалити їх ватним тампоном, папером або іншими підручними засобами;

• після виходу із зони зараження необхідно провести часткову обробку від­критих частин тіла водою, бажано з милом, полоскання рота, гортані, носа, очей;

• відчувши ознаки ураження, негайно звернутися до лікарні.

 

 

              

 

 

Необхідні дії при виявленні боєприпасів і вибухонебезпечних предметів часів Великої Вітчизняної війни та сучасності

            Красива і багата земля України. Рясніє вона широколистими лісами, ставками та річками, садами. Але вона ще таїть неждану небезпеку. Шістдесят вісім років минуло з тих пір, як закінчилася Велика Вітчизняна війна, а земля все ще не перестає воювати.

На жаль, в Україні в цілому ніколи не публікували повні статистичні дані про загибель людей (особливо дітей), які підірвалися на ржавому металі Великої Вітчизняної війни. Але факт залишається фактом – декілька загиблих у рік – трагічна реальність. Гинуть дорослі, намагаючись здати небезпечну знахідку в пункт прийому металобрухту або при спробі розібрати пристрій з метою отримати вибухову речовину; гинуть діти, які з цікавості підкладають боєприпаси у багаття.

До речі, знайти сьогодні "небезпечну іграшку” можна практично скрізь: в лісі, в старому окопі, на свіжозораному полі, на власному городі і навіть на вулицях міст. І якщо вибухові пристрої серійного зразка легко розпізнати за зовнішнім виглядом і діяти відповідно до ситуації, то саморобні вибухівки, що можуть з’явитися на вулицях міст і селищ визначити набагато складніше.


 

До вибухонебезпечних предметів відносяться:

·         вибухові речовини – хімічні з'єднання або суміші, здатні під впливом певних зовнішніх дій (нагрівання, удар, тертя, вибух іншого вибухового пристрою) до швидкого хімічного перетворення, що само розповсюджується, з виділенням великої кількості енергії і утворенням газів;

·         боєприпаси – вироби військової техніки одноразового вживання, призначені для поразки живої сили супротивника;

·         піротехнічні засоби;

·         ракети (освітлювальні, сигнальні);

·         саморобні вибухові пристрої – це пристрої, в яких застосований хоча б один елемент конструкції саморобного виготовлення.

Саме тому необхідно жорстко дотримуватись правил поведінки при виявленні таких предметів.

                                                           
У разі знаходження вибухонебезпечного пристрою ЗАБОРОНЕНО:

·         торкатись вибухонебезпечного предмету;

·         проводити будь-які роботи поблизу вибухонебезпечного предмету, розводити багаття;

·         пересувати вибухонебезпечний предмет з місця виявлення;

·         кидати або кантувати вибухонебезпечний предмет;

·         вдаряти по корпусу і підривнику;

·         закопувати в землю або кидати вибухонебезпечні предмети у водоймища;

·         приносити вибухонебезпечний предмет у громадські місця;

·         розбирати та розпилювати  вибухонебезпечний предмет;

·         нагрівати, кидати в багаття вибухонебезпечний предмет.

 

При виявленні вибухонебезпечного предмету його слід огородити, вжити заходів щодо заборони доступу до нього дітей та інших осіб, повідомити МНС за телефоном 101, дочекатися приїзду піротехніків МНС та діяти за їх вказівками.