Обережно, тонкий лід!

         Зима - чудова пора року. З наступленням морозів багато людей надають перевагу відпочинку на льоду. Про те ми  іноді забуваємо про небезпеку, яку може приховувати тонкий лід.

         Трагічні випадки на тонкому льоду трапляються щороку, а їх причиною є нехтування елементарними правилами безпеки. Не тільки діти, а й дорослі стають на крихкий лід, вважаючи, що нещастя може трапитися з ким завгодно, лише не з ними.

         Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Львівської міської ради звертає увагу мешканців міста, щоб зберегти своє здоров’я чи навіть урятувати життя, слід пам’ятати наступне: ходити по льоду можна лише тоді, коли його товщина досягне 7 см, масова пішохідна переправа може бути організована лише при товщині льоду понад 15 см, для влаштування катка товщина льоду повинна бути не менше 12 см, якщо лід переходить група людей, то відстань між ними повинна бути не менше 5 м. Необхідно знати - лід блакитного кольору - найміцніший, а білого - значно слабший.

         Щоб виміряти товщину льоду, потрібно пробити лунки по різні боки переправи (рекомендується відстань між ними п'ять метрів) і проміряти їх. Ні в якому разі не перевіряйте міцність льоду ударом ноги.

         Катайтеся на ковзанах лише у перевірених та обладнаних місцях. Якщо лід почав тріщати та з’явилися характерні тріщини – негайно повертайтеся. Не біжіть, а відходьте повільно, не відриваючи ступні ніг від льоду.

         Відомо, що лід міцнішає тільки після того, як встановлюються безперервні морозні дні. Але навіть при короткочасній відлизі він втрачає цю якість. І тоді існує реальна небезпека провалитися під лід.

         Спробуємо з’ясувати, що трапляється з людиною, яка опинилася в холодній воді

         У людини в крижаній воді перехоплює дихання, голову ніби здавлює залізний обруч, серцебиття різко частішає. Щоб захиститися від смертоносного холоду, організм включає захист – починається сильне тремтіння. За рахунок цього організм зігрівається, але через деякий час і цього тепла стає недостатньо. Коли температура шкіри знижується до 30 градусів, тремтіння припиняється і організм дуже швидко охолоджується. Дихання стає все рідше, пульс сповільнюється, тиск падає. Смерть людини, що несподівано опинилася в холодній воді, наступає найчастіше через шок, що розвивається протягом перших 5–15 хвилин після занурення у воду або порушення дихання.

         У випадку, якщо Ви все ж провалилися під лід:

·        не піддавайтесь паніці, утримуйтесь на плаву, уникаючи занурення з головою;

·        кличте на допомогу;

·        намагайтесь вилізти на лід, широко розкинувши руки, наповзаючи на його край грудьми і почергово витягуючи на поверхню ноги;

·        ` намагайтесь якомога ефективніше використати своє тіло, збільшуючи ним опорну площу;

·        вибравшись на лід, необхідно перекотитись і відповзти в той бік, звідки Ви прийшли, де міцність льоду вже відома.

         Далі Вам необхідно переодягнутися. Якщо сухого одягу під руками не виявилось, треба викрутити мокрий і знову одягнути його. Щоб зігрітися, виконуйте будь-які фізичні вправи. Можна розтертися сухою вовняною тканиною, потім необхідно сховатися в захищеному від вітру місці, добре укутатися, по можливості випити чогось гарячого.

         Звичайно, треба завжди намагатися врятувати людині життя, але перш ніж кинутися до того, хто провалився, Вам необхідно:

·        покликати (якщо це можливо) на допомогу інших людей;

·        знайти предмет, який можна кинути потерпілому (міцну палицю, мотузку, власний пояс, шарф, сумку або рюкзак, якщо вони без речей і мають довгу, міцно пристрочену лямку);

·        оцінити, наскільки далеко від берега опинився потерпілий, і чи є можливість без перешкод дістатися до нього.

         Якщо Ви впевнені, що зможете (чи готові) врятувати людину, то:

·        крикніть, що Ви йдете на допомогу;

·        наближайтесь до ополонки поповзом, широко розкинувши руки;

·        підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру;

·        обговоріть свої дії з постраждалим (домовтесь про команду, на яку потужним ривком Ви будете його тягнути, а він в цей час намагатиметься виштовхнути тіло на поверхню);

·        не підповзаючи до самого краю ополонки, подайте потерпілому палицю, жердину, лижу, шарф, мотузку, санки чи щось подібне і витягніть його на лід;

·        витягнувши потерпілого на лід, разом із ним поповзом повертайтесь назад.

         Звісно, кожний нещасний випадок на льоду є індивідуальним, і розповісти про всі варіанти щодо дій під час порятунку неможливо, але, як показує досвід, найголовніше не панікувати і правильно оцінити обстановку.

         Категорично забороняється вживати до та під час відпочинку на льоду алкогольні напої чи інші наркотичні або психотропні речовини!

         Будьте обережними, не ризикуйте своїм життям!