Відкриті урядові та муніципальні дані – це невичерпний ресурс інформації, аналіз якої допомагає приймати ефективні та обґрунтовані рішення органам державної влади та місцевого самоврядування, громадянам, громадським і приватним організаціям.

Що дають відкриті дані?

  • Підвищують рівень прозорості та підзвітності у діяльності органів влади;
  • Підвищують участь громадян в державному управлінні;
  • Сприяють більш ефективному використанню публічних ресурсів (держави, громади);
  • Дозволяють покращити якість надання публічних послуг;
  • Сприяють підвищенню рівня поінформованості громади;
  • Сприяють розвитку інноваційного бізнесу та створенню соціально корисних сервісів;
  • Пришвидшують процеси цифрової трансформації та допомагають формуванню не лише цифрових навичок, але й цифрової культури та етики.

Відкриті дані є невід’ємною складовою концепції належного врядування та забезпечують високий рівень відкритості, прозорості та підзвітності діяльності органів місцевого самоврядування та державної влади. Окрім того, відкриті дані сприяють економічному зростанню міст та країни, розвитку малого та середнього бізнесу через створення нових проєктів і сервісів на їхній базі.

Відкриті дані Львівської міської ради

Проект «Відкриті дані Львова» започатковано у 2016 році; в січні 2017 року Львів став першим містом України, яке приєдналось до Міжнародної хартії відкритих даних, а з 01 січня 2018 року утворений сектор відкритих даних як структурний підрозділ ЛКП «Міський центр ІТ», метою якого є підтримання та розвиток функціонування цієї сфери.

В рамках Open Data Forum (Київ, 21 вересня 2017 р.), команда проєкту «Відкриті дані Львова» отримала першість в категорії Open Data City Award (за найвищі стандарти публікації відкритих даних міськими органами управління).

Значний перелік обов’язкових до оприлюднення наборів даних входить і до методики оцінювання прозорості та підзвітності діяльності міських рад 100 найбільших міст України від Transparency International Ukraine.

Окрім забезпечення публікування належного обсягу публічної інформації в машиночитаному форматі згідно Закону, сектор розвиває власні проекти та сервіси на основі відкритих даних.

Портал відкритих даних Львова

Це відкрита платформа, розроблена на основі відкритого програмного коду CKAN, яка містить інформацію від різних структурних підрозділів Львівської міської ради та інших установ, що працюють в ЛМТГ, у форматі відкритих даних. Дані публікуються на порталі як прикріплені файли, які можна попередньо переглянути, завантажити або використати за допомогою інтерфейсу прикладного програмування API.

На Порталі створено кабінети для 145 організацій-розпорядників даних та опубліковано понад 1100 наборів відкритих даних у різних форматах (.xls/.xlsx, .xml, .csv та .json), кількість яких буде щодалі зростати, а самі набори регулярно оновлюються.

Портал надає можливість користувачам ознайомлюватись та працювати зі структурованими не агрегованими даними, поєднувати їх з іншими наборами даних, а також створювати власні сервіси.

Середня кількість унікальних користувачів щороку – більше 10 тисяч, а найбільш популярні тематики - об’єкти комунального майна у власності та договори оренди, фінансова звітність ЛКП та їхні зведені фінансові показники, дані міського бюджету, інформація про адреси та будинки, статистичні показники діяльності ЛМТГ, дані, що стосуються категорії «безпека», «транспорт», «будівництво та архітектура», а також дані про різноманітні дозволи, видані Львівською міською радою.

Геопортал відкритих даних Львівської міської ради

Геопортал є спеціалізованим ресурсом із сукупністю інформаційних карт та інструментів роботи з геопросторовими даними про життя Львівської міської територіальної громади. Він має зручний та інтуїтивно-зрозумілий інтерфейс для користувача, завдяки чому кожен охочий може отримати вільний доступ до відкритих геопросторових даних, отримавши графічне відображення запитуваної інформації, текстовий опис об'єкта та його характеристики, а також детальніше працювати з шарами.

Дані публікуються як інформаційні шари та відповідні набори даних до них, які можна завантажити у форматах .csv, .geojson, .shp. Для пошуку потрібної інформації можна скористатися інтерактивною картою міста, тематичними картами або категоріями наборів даних. Шар карти – це механізм, що використовується для відображення географічних наборів даних безпосередньо на інтерактивній карті. Використання шарів дозволяє максимально швидко та зручно знайти потрібні об’єкти на інтерактивній карті та переглянути їхні атрибутивні дані.

Портал надає можливість накладання інформаційних шарів один на одний, порівняння шарів, вимірювання площі та довжин/відстаней, а також підключення інформаційних шарів в QGIS, Leaflet та багато іншого.

На Геопорталі Львова розміщено понад 120 інформаційних шарів, які приваблюють до ознайомлення та роботи з ними в середньому понад 30 тисяч унікальних користувачів щороку.

Окрім супроводу Геопорталу, спеціалісти сектору відкритих даних надають послуги з ГІС (Географічних Інформаційних Систем). Методи комбінування даних з багатьох джерел (картографічних та інформаційних баз) для миттєвого аналізу просторових взаємозв'язків мають широкі можливості застосування у роботі, адже 80-90 % зібраної інформації має географічну прив'язку.

Панель міста

На порталі «Панель міста», який протягом першого року функціонування мав понад 6 тис. унікальних користувачів, у візуально зрозумілому форматі розміщені проаналізовані детальні показники розвитку міста, з якими можна ознайомитись в декілька кліків, не чекаючи відповіді на офіційний запит від відповідної установи.

Таким чином можна дізнатись про муніципальну статистику, побачити інтегровану картину розвитку міста та його «профіль» в динаміці з 2010 року, що описує такі сфери як населення, бюджет міста, показники економічного розвитку міста, благоустрій, комунальні послуги, транспорт, освіта, охорона здоров’я, безпека, культура, адміністративні послуги тощо.

Загалом портал «Панель міста» об’єднує понад 800 показників, які структуровані у 3 змістовні блоки:

  • Статистика. Тут розміщені основні статистичні показники від підрозділів Львівської міської ради, а також інших установ міста, що описують стан справ у важливих сферах життя міста.
  • Якість життя. Показники у цьому розділі відображають суб’єктивні оцінки мешканців щодо якості життя у місті. Показники розраховані згідно з методологією дослідження якості життя у місті, розробленою Інститутом міста, та відображають результати системних моніторингів якості життя у Львові 2013, 2016-2019 рр.
  • Стратегія. Тут можна переглянути показники ефективності виконання Комплексної стратегії розвитку Львова до 2025 року відповідно до трьох пріоритетів стратегії:
    • Місто, в якому комфортно жити, навчатись, працювати;
    • Розвинута конкурентоздатна та інноваційна економіка;
    • Місто традицій, знань, культури, туризму та спорту.

Чатбот CityHelper

Проєкт City Helper Bot – це перший муніципальний чатбот, що працює на основі відкритих даних на платформах Telegram та Viber. За допомогою цього сервісу мешканці можуть швидко та зручно отримати публічну інформацію з різних сфер (благоустрій, транспорт, освіта, дозвільна документація, структура міської ради тощо) просто у своєму улюбленому месенджері. Перейти у City Helper можна за посиланням: https://ayko.app/city.helper та обрати один із месенджерів (Viber або Telegram).

Чатбот — це швидка відповідь на часті та термінові запитання про життя в місті та прийняті адміністрацією рішення. Наприклад, в ньому ви можете дізнатись інформацію про найближчий транспорт, що прибуде до зупинки, найпростіші укриття, інформацію з адресами міських Пунктів Незламності та перелік закладів з резервними джерелами струму не виходячи з улюбленого месенджера.

Загалом у чатботі доступні понад 20 тематичних довідкових підкатегорій у меню на основі наборів відкритих даних, API ЛКП «Львівавтодор» та інших сервісів. Постійно додаються нові функції, переваги яких уже встигли оцінити понад 10000 унікальних користувачів.

Таким чином мешканці ЛМТГ можуть отримувати ще більше користі від відкритих даних, отримуючи публічну інформацію про життя міста від мерії будь-де та будь-коли у декілька кліків у своєму месенджері.