Дні профілактики та раннього виявлення цукрового діабету

Цукровий діабет – глобальна проблема та причина величезних людських і соціально-економічних втрат. Сьогодні більше ніж 260 мільйонів людей у всьому світі страждає на цукровий діабет (ЦД). В Україні ЦД виявлений більше ніж в 1 млн. жителів, однак ця цифра в 2,5 рази менша істинної. Кожні 10 секунд світ втрачає людину хвору на ЦД, кожні 30 секунд - проводиться ампутація кінцівки внаслідок ускладнення ЦД. 3 млн. людей не знають про наявність у них ЦД, 15-19% хворих вперше дізнаються про ЦД під час гангрени нижньої кінцівки, 75% хворих на ЦД помирають від мікро- та макросудинних ускладнень. Як свідчить статистика, цукровий діабет збільшує смертність в 2 - 3 рази; ризик розвитку ішемічної хвороби серця та інфаркту міокарда - в 2 рази, патології нирок – в 17 разів, артеріальної гіпертензії – в 3 рази. Аналогічна ситуація спостерігається і у м. Львові. Значною мірою це пов'язано з низькою поінформованістю населення про необхідність своєчасного виявлення та лікування ЦД. Простим і доступним діагностичний методом є обов’язкове визначення цукру в крові, особливо особам з групи ризику (особи з надмірною масою тіла, артеріальною гіпертензією; цукровий діабет у близьких родичів; жінки, які народили дитину більше 4 кг).

З огляду на зазначене, другий рік поспіль у Львівській області в листопаді проводяться «Дні профілактики і раннього виявлення цукрового діабету» (далі – Дні). Організаторами заходу є головне управління охорони здоров'я ЛОДА та управління охорони здоров'я Львівської міської ради.

У м. Львові «Дні профілактики і раннього виявлення цукрового діабету» були проведені управлінням охорони здоров’я Львівської міської ради.

В результаті проведення Днів обстежено 21439осіб (у 2007р. - 16997 осіб).

Підвищений рівень цукру крові виявлено у 1583 осіб, з них цукровий діабет вперше діагностовано у 113 осіб. Основну питому вагу серед хворих в яких виявлено ЦД складають особи пенсійного віку (59 ос.) та особи працездатного віку (53 ос.).

Проведення Днів супроводжувалося медійною та інформаційною підтримкою.

10.11.2008р. за участю представників преси і телебачення на базі ендокринологічного відділення 4МКЛ відбувся брифінг, присвячений проведенню у м. Львові Днів. Участь у брифінгу брали: начальник управління охорони здоров’я департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (УОЗ) Зуб Володимир Іванович, головний позаштатний спеціаліст УОЗ з ендокринології Герасименко Вікторія Володимирівна, завідувач ендокринологічного віділення 4 МКЛ Цибуковська Віра Іллівна, відповідальна за «Школу самоконтролю хворих на ЦД» лікар-ендокринолог 4МКЛ Цибуковська Анна Адамівни.

Під час проведення заходу кожен мешканець м. Львова мав змогу визначити цукор крові у поліклінічних відділеннях ЗОЗ м. Львова.

Крім мешканців м. Львова визначення цукру крові проводилося також медичним працівникам ЗОЗ м. Львова

10.11.08р. відбулося відкриття «Школи самоконтролю хворих на ЦД» на базі ендокринологічного відділення 4МКЛ

Захід супроводжувався інформаційною підтримкою (санбюлетні, пам’ятки для хворих з вперше виявленим ЦД, щоденники тощо).

14.11.08р. було проведено школу - семінар для хворих на ЦД, присвячену Всесвітньому дню боротьби проти діабету.