Загроза від кліщів

Останніми роками, на превеликий жаль, з настанням весняного тепла активізуються не лише любителі природи та активних видів відпочинку, а й ті, хто може завдати цим самим любителям неабияких проблем. Мова йде про кліщів. Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Львівської міської ради надає рекомендації щоб попередити про цю загрозу, як уникнути, або хоча б мінімізувати ризики. 

Це важливо, оскільки  слід бути пильними і прийняти всі необхідні заходи обережності аж до самої осені. Виділяють два піки випадків захворювань, переносниками яких є ці небезпечні комахи. Перший відзначається у травні-червні; другий, менш сильний - наприкінці літа.

Кліщі є переносниками небезпечних захворювань: кліщовий енцефаліт і бореліоз. Укус шкідливої комахи часто провокує симптоми, характерні для ГРВІ: загальна слабкість, нудота, температура. Тому діагностувати захворювання не завжди вдається. Іноді симптоматика включає оніміння шкіри, м'язові болі. Розвиток хвороби може призвести до ураження центральної нервової системи, паралічу, коми, летального результату. Інкубаційний період при зараженні бореліозом (хвороба Лайма) становить від 2 до 30 днів. Найпоширеніша ознака захворювання - червона пляма, що з'явилася в районі укусу. Вона помітно збільшується в розмірах, а через кілька тижнів пропадає. Однак зникнення почервоніння шкіри не говорить про те, що хвороба минула. Наслідки виявляться через кілька місяців, а то й років. Хвороба Лайма вражає нервову систему, суглоби, серце.

Як запобігти укусу кліща?

1. Любителям рибалки, багатогодинних лісових прогулянок і «тихого полювання», як інакше називають збирання грибів, слід по можливості ретельно закривати тіло, не залишаючи шансів для проникнення кліща. Рукава куртки повинні бути довгими, манжети щільно облягати зап'ястя. Водолазку або сорочку з глухим коміром необхідно заправити в брюки, штанини - в халяви чобіт. Не забудьте накинути на голову капюшон. Чим менше складок і кишень буде на одязі - тим менше шансів у кліща залишитися непоміченим. Візьміть до уваги, що на одязі світлого тону комах помітити легше.

2. Швидше за все, вид штанів, заправлених у шкарпетки, для вас незвичний. Але подумайте про те, що безпека і збереження здоров'я - важливіше.

3. Користуйтеся репелентами у вигляді аерозолів, спреїв, лосьйонів. Ці спеціальні засоби мають широкий спектр дії і захистять вас не тільки від кліщів, але і від комарів, мошок і інших комах.

4. Перебуваючи на природі, проводьте огляди одягу і відкритих ділянок тіла. По поверненню додому після пікніка або прогулянки ще раз ретельно огляньте себе. Особливо улюблені кровососами пахвові западини, шия, область паху, внутрішня сторона ліктьового згину.

5. Будьте обережні і уважні. Не впадайте в іншу крайність: недовірливість здатна звести нанівець задоволення від збирання грибів і прогулянки на природі. Якщо побоювання бути укушеним переважають над бажанням подихати свіжим повітрям, покуштувати суниці або зібрати букет лікарських трав, - залишайтеся вдома.

6. Якщо ви не уявляєте свого відпочинку без рюкзака за плечима, пісень біля вогнища, багатоденних туристичних походів, має сенс подумати про вакцинацію проти кліщового енцефаліту, з'ясувати подробиці і використовувати цей спосіб.

7. Ретельному огляду підлягають і домашні улюбленці. Повернувшись з прогулянки, уважно огляньте шерсть тварини. Розпитайте ветеринара про додаткові заходи захисту. В даний час виробники товарів для тварин випускають широку лінійку засобів від кліщів. Це нашийники, просочені спеціальним складом, аерозолі та інші товари.

Як нейтралізувати кліща?

Запримітили кліща на одязі? Акуратно зніміть комаху. Як би жорстоко це не звучало, але вам доведеться її спалити. Іншого способу нейтралізувати можливу загрозу не існує. Визначити на око, чи є кліщ переносником енцефаліту, бореліозу та інших загроз, неможливо!

Як вилучити кліща і що далі?

Якщо паразит вже встиг влаштуватися на тілі, не панікуйте. Необхідно вжити термінових заходів по вилученню кліща, а для цього буде потрібно холодна голова і чисті руки.

Якщо є можливість оперативного звернення до медичного пункту - поспішіть скористатися медичними послугами. Спеціаліст швидко видалить кліща, що присмоктався, акуратно обробить місце укусу. 

У польових умовах для ефективного вилучення кліща необхідно затягнути петлю з нитки навколо хоботка комахи і обережно витягнути його круговими рухами проти годинникової стрілки. Місце укусу обробіть йодом. Не забудьте ретельно вимити руки!

Вилучену комаху слід помістити в чисту герметичну тару і транспортувати в лабораторію. До отримання результату дослідження необхідно вести профілактику можливих захворювань.

Дотримуйтесь цих правил. Розкажіть про них дітям. Ваша безпека в більшій мірі залежить від Вас!