Основні положення проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та єдиних принципів нарахування пенсій»

  • 22.05.2015, 16:06
  • Марта Більська
Кабінетом Міністрів України схвалено проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та єдиних принципів нарахування пенсій» та внесено на розгляд Верховної Ради України, який зареєстровано 30.04.2015 за № 2767.

Законопроект передбачає нову систему пенсійного забезпечення українців, за якої пенсії будуть фінансуватися з трьох джерел – солідарного, накопичувального і недержавного рівнів.

Призначення всіх видів пенсій буде здійснюватися за нормами єдиного закону, будуть скасовані спеціальні пенсії (крім пенсій для військовослужбовців). Тобто, з 1 січня 2016 року пенсія державним службовцям, працівникам органів місцевого самоврядування, податківцям, митникам, прокурорам, суддям та науковим і науково-технічним працівникам буде призначатися на загальних підставах.

Пропонується з 1 січня 2016 року запровадити накопичувальну професійну пенсійну програму для осіб, яким виповнилося не більше 35 років, та які зайняті на:

роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2, на міському пасажирському транспорті, в локомотивних бригадах та ін.;

посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугу років.

Незалежно від віку, учасниками цієї програми будуть особи, зайняті на посадах державних службовців, працівників органів місцевого самоврядування, податківців, митників, прокурорів, суддів та наукових і науково-технічних працівників.

Джерелом фінансування пенсійних виплат із накопичувальної професійної пенсійної програми для вказаних категорій осіб стануть підвищені розміри страхового внеску, які сплачуватимуться:

-   роботодавцем на користь працівників, зайнятих на:

роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України - у розмірі 15 відсотків (вихід на пенсію на 10 років раніше);

на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України - у розмірі 7 відсотків (вихід на пенсію на 5 років раніше);

на роботах та посадах, що дають право на призначення пенсії на інших пільгових умовах та за вислугу років, у розмірі від 4 до 6,2 відсотків;

-   працівником – державними службовцями та прирівняними до них особами, а також прокурорами, суддями та науковими і науково-технічними працівниками у розмірі 2,5 відсотків.

Підвищений розмір внеску спрямовуватиметься до Накопичувального пенсійного фонду, з метою інвестування залучених коштів у економіку держави.

З 1 січня 2017 року передбачається запровадити другий рівень системи пенсійного забезпечення.

Учасниками накопичувальної системи пенсійного страхування будуть особи, яким на вказану дату виповниться не більше 35 років. Поряд з цим, застрахованим особам, яким станом на 1 січня 2017 р. виповниться не більше 55 років, надається право добровільно прийняти рішення щодо участі у накопичувальній системі пенсійного страхування.

Розмір внеску у перший рік становитиме 2 відсотка та щороку збільшуватиметься на один відсоток, до досягнення 7 відсотків у 2022 році.

У мірі збільшення розміру внеску для застрахованої особи, починаючи з 2018 року, відповідно зменшуватиметься розмір єдиного внеску для роботодавця, тобто відбудеться частковий перерозподіл сплати розміру єдиного внеску від роботодавця до працівника (по 1 відсотку щорічно), і вже у 2022 році ставка єдиного внеску для роботодавця буде зменшена на 5 відсотків.

Законопроектом пропонується звільнити солідарну систему від невластивих для неї виплат шляхом фінансування з Державного бюджету України:

доплат до мінімального розміру пенсій (різниця між розміром пенсії, виходячи із тривалості страхового стажу і заробітку, та мінімальним розміром пенсійної виплати);

пільгових пенсій та за вислугу років;

втрат за працюючих інвалідів та підприємств УТОГ, УТОС;

поліпшення матеріального становища інвалідів війни, учасників бойових дій.

Запровадження накопичувальної системи пенсійного страхування  (накопичувальної професійної пенсійної програми) дозволить формувати заощадження, якими особа зможе скористатися до досягнення загального пенсійного віку у разі:

наявності необхідної тривалості спеціального та страхового стажу роботи і досягнення певного віку;

наявності необхідної вислуги років.

Також особа зможе скористатися власними накопиченнями після досягнення пенсійного віку, незалежно від умов виплати пенсії із солідарної системи.

Запровадження трирівневої системи пенсійного страхування дасть суспільству сигнал, що кожна людина має піклуватись про старість і отримати перспективу на достойну пенсію.