В Україні спостерігається різке погіршення епізоотичної ситуації по Африканській чумі свиней

  • 18.08.2015, 11:05
  • Андрій Яремко
За повідомленням Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України, Головного управління ветеринарної медицини у Львівській обл.,Управління ветеринарної медицини м. Львова, останнім часом в Україні різко погіршилась епізоотична ситуація по Африканській чумі свиней (АЧС). Хоч даний вірус є безпечним для людини, однак він несе серйозну загрозу як фауні, так і свиногосподарствам приватного та господарського сектору. На сьогодні Україні виявлено 32 випадки виникнення вогнищ даної інфекції, з них останні у Чернігівській та Київській областях, зокрема у ПАТ АК «Калита» (с.м.т. Калита, Броварського району, Київської області). Дане господарство здійснювало реалізацію живих свиней та м’яса свинини по всій Україні, в тому числі і до Львівської області. Тому на сьогодні існує реальна загроза занесенню на територію міста Львова вірусу АЧС.

Африканська чума свиней (Pestis africana suum, хвороба Монтгомері) – висококонтагіозна вірусна хвороба, яка перебігає блискавично, гостро, підгостро, безсимптомно й характеризується гарячкою, ціанозом шкіри, геморагічним діатезом внутрішніх органів, дистрофічними і некротичними змінами в різних органах і високою летальністю.

Основним джерелом збудника виступають хворі та перехворілі тварини,  організмі яких вірус може зберігатися і виділятися у навколишнє середовище до 1 місяців. В основному, зараження АЧС відбувається контактним шляхом через пошкоджені шкіру і слизові оболонки, а також аліментарним шляхом через м’ясопродукти,кров та внутрішні органи; вірус також може передаватися трансмісивно через шкірних паразитів та комах, які були в контакті з хворими свинями та трупами; велика ймовірність передачі вірусу існує через предмети догляду за тваринами та обслуговуючий персонал. Значну небезпеку становить контакт домашніх свиней з дикими, якого не можна допускати, а також з іншими домашніми та дикими тваринами і птахами, які також можуть перенести інфекцію. Резервуаром та переносником вірусу АЧС у природі є аргасові кліщі. Збудник може персисту вати і розмножуватися в 75% їхньої популяції більше року. Зараження кліщів відбувається при ссанні крові хворих свиней у період віремії. Далі вірус розмножується в організмі членистоногих і передається здоровим свиням при повторному кусанні.

Вірус стійкий до широкого діапазону температур і рН середовища.

  • У трупах свиней вірус зберігається до десяти тижнів;
  • у м’ясі від хворих тварин – до 155 днів;
  • копченій шинці – до 5 місяців;
  • у гною – до 3 місяців.

У відповідності до Інструкції щодо профілактики та боротьби з Африканською чумою свиней управлінням ветеринарної медицини в м. Львові вживаються відповідні заходи,а саме контролю за міжрегіональним перевезенням свиней, реалізацією живих тварин у м. Львові, поступленням м’яса свинини на агропродовольі ринки.

  Офіційним лікарям ветеринарної медицини м’ясо переробних підприємств та завідувачам лабораторій ветеринарно-санітарнї експертизи на ринках видано розпорядження про дієве посилення контролю за реалізацією продукції тваринного походження на ринках.

При проведенні епізоотичного обстеження підсобного господарства Львівського геріатричного комбінату, дирекції вказано на обов’язкове забезпечення «закритого режиму» роботи свинарника та дотримання ветеринарно-санітарнх заходів у господарсті.

Згідно пану протиепізоотичних заходів Львівської міської державної лікарні ветеринарної медицини запланована вакцинація свиней проти класичної чуми свиней.

Однак в подальшому залишається загрозливою ситуація з міжобласним та міждержавним перевезенням тварин, у ому числі і свиней із загрозливих зон.

Також не контрольованою через мораторій на проведення заходів державного нагляду залишається ситуація за діяльністю вуличної торгівлі та стихійних ринків з реалізації тваринницької продукції, а також щодо реалізації живих тварин у місті Львові, таких як о вул.. Б. Хмельницького біля ринку «Галицьке перехрестя», на ринку ТзОВ «Ноий ринок Торпедо» по вул.. Б. Хмельницького – вул.. Кукурудзяній, та по вул.. Рапопорта (у дворі полового будинку), вул.. Золотій (Гора гицля).

Необхідно також посилення роз’яснювальної роботи серед населення міста через засоби масової інформації щодо даного захворювання. Обов’язкового переведення режиму утримання свиней та інших домашніх тварин у підсобних господарствах в «закритий режим», не допускаючи контакту домашніх тварин із дикою фауною,а також дотримання санітарних заходів при відгодівлі господарських тварин.

Просимо сприяння у вирішенні даних питань органами правопорядку та місцевого самоврядування.