До Всесвітнього дня боротьби зі СНІД львів’ян запрошують на безкоштовне добровільне і анонімне консультування та тестування на ВІЛ, вірусні гепатити В і С та сифіліс

  • 25.11.2015, 17:13
  • Марта Більська
У суботу, 28 листопада, у гіпермаркетах АШАН Львів Сокільники (вул. Стрийська, 30, ТРЦ «Кінг Крос Леополіс») та АШАН Львів Південний (вул. В. Великого, 58) з 12.00 до 18.00 буде проводитись безкоштовне добровільне і анонімне консультування і тестування на ВІЛ, вірусні гепатити В і С та сифіліс для всіх охочих.

Консультування і тестування проводитимуть досвідчені медичні фахівці обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом. Акція з тестування є всеукраїнською та охоплює 10 гіпермаркетів АШАН по всій Україні (залучені міста – Київ, Кривий Ріг, Запоріжжя, Одеса та Львів).

Ця акція проводиться вже вдруге. Минулого року під час такої акції пройшли тестування 2045 осіб, з яких у 22 людей виявили ВІЛ-позитивний результат, а цього року тестування охоплюватиме ще і вірусні гепатити та сифіліс.

За оцінками ВООЗ та ЮНЕЙДС, Україна залишається регіоном з високим рівнем поширення ВІЛ-інфекції серед країн Східної Європи та Центральної Азії. За офіційною статистикою, з початку 2015 року в Україні зареєстровано понад 13 000 людей, які живуть з ВІЛ, а загальна кількість осіб, яким було поставлено діагноз ВІЛ-інфекція, з 1987 по 2015 рік складає понад 277 тис. осіб. Кожна друга людина, яка живе з ВІЛ, не знає про свій статус і залишається поза медичним спостереженням. Кожного дня в Україні діагноз ВІЛ-інфекція встановлюється 53 особам, а від наслідків хвороб, спричинених СНІДом, помирає 9 осіб.

За статистичними даними Львівського обласного Центру профілактики і боротьби зі СНІДом, на обліку перебуває 2890 ВІЛ-позитивних осіб, поширеність захворювання на ВІЛ-інфекцію складає 114,9 випадків на 100 тис. населення. Протягом 9 місяців 2015 р. у Львівській області взято під медичне спостереження 316 осіб з діагнозом ВІЛ-інфекція, що на 2,8% менше, ніж за 9 міс. 2014 р. (325 осіб) і на 4,2% менше, ніж за аналогічний період 2013 року (330 осіб). Ці дані свідчать про необхідність вчасного інформування населення про засоби захисту від ВІЛ та інших соціально небезпечних захворювань та регулярного проходження тестування на ВІЛ-інфекцію.

Львівська область традиційно вважається однією з благополучних областей України у питанні поширення ВІЛ-інфекції і СНІДу. При детальному аналізі епідеміологічних даних ми бачимо, що повторюємо загальноукраїнський шлях розвитку епідемії, тільки із запізненням на декілька років. Якщо порівнювати Львівську область із загальноукраїнськими показниками, у нас рівень поширення є втричі нижчий.

На сьогоднішній день на обліку в Львівському обласному центрі з профілактики та боротьби зі СНІДом є 2890 осіб. Це достатньо велика цифра, як для Львівської області.

Епідемія ВІЛ-інфекції розпочалася в Україні серед споживачів ін’єкційних наркотиків. Основний шлях передачі ВІЛ-інфекції тривалий час був парентеральний. На сьогоднішній день ми фіксуємо домінування статевого шляху передачі, гетеросексуального шляху передачі. Вірус імунодефіциту людини вийшов за межі уразливої групи, за межі споживачів ін’єкційних наркотиків, вийшов у загальну популяцію.

За останні роки ми спостерігаємо стабілізацію росту нових випадків ВІЛ-інфекції. Враховуючи те, що відбувається на Сході України, ми можемо прогнозувати погіршення епідеміологічної ситуації виявлення нових випадків ВІЛ-інфекції. Ми докладаємо багато зусиль, щоби всі наші пацієнти були охоплені медичною допомогою, щоб вчасно отримували допомогу і були залучені до антирепровірусної терапії. Профілактичні акції, запропоновані нашими партнерами, ми завжди вітаємо. Тому що привернення уваги загального населення, привернення уваги молоді до питань ВІЛ-інфекції, до питань гепатитів, є дуже важлива річ. Первинна профілактика є ефективною і значно дешевшою, ніж вторинна профілактика і лікування. Сподіваємося, що акція, яка проходитиме в гіпермаркетах «Ашан» 28 листопада, приверне увагу загального населення, молоді до питання ВІЛ-інфекції, гепатитів розповідає головний лікар Львівського обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом Мар’яна Служинська.

Сьогодні на прес-конференції презентували нову хвилю спільної інформаційної кампанії з профілактики ВІЛ під гаслом «Не Дай СНІДу Шанс!», яка вперше об’єднала зусилля уряду України та міжнародних організацій – Об’єднаної Програми ООН з ВІЛ/СНІД (ЮНЕЙДС) та компанії Deutsche Gesellschaft für internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH в Україні. Ця кампанія дозволить підвищити обізнаність про ВІЛ серед загального населення та популяризуватиме відповідальну поведінку та тестування на ВІЛ. Крім того, до соціальних ініціатив у рамках кампанії активно долучаться і представники приватного сектору, які підтримають цілий ряд масштабних заходів, спрямованих на інформування, тестування і вчасне виявлення ВІЛ-інфекції та інших соціально небезпечних захворювань.

Соціальні ініціативи з профілактики ВІЛ організовані у співпраці з Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ). Компанія Deutsche Gesellschaft für internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH як федеральна компанія підтримує уряд Німеччини в досягненні цілей у галузі міжнародного співробітництва заради сталого розвитку. В рамках німецько-української співпраці, в Україні реалізуються проекти у сферах сталого економічного розвитку, енергетики, демократії, громадянського суспільства та державного управління, децентралізації, охорони здоров’я, зокрема, з питань запобігання поширенню ВІЛ/СНІДу, та реагування на кризові явищa. В Україні GIZ працює за дорученням чотирьох федеральних міністерств Уряду Німеччини, Європейського Союзу та Департаменту міжнародного розвитку (DFID). З 2007 року, в рамках Міжурядової Угоди Україна-Німеччина, в Україні успішно працює Програма профілактики ВІЛ/СНІД. Спільно з Міністерством охорони здоров’я України, GIZ з 2009 року реалізує Всеукраїнську інформаційну кампанію «Не Дай СНІДу Шанс!».

Нова хвиля кампанії ґрунтується на найкращому європейському та німецькому досвіді, який є вкрай важливим для України. Адже на початку 1990-х Німеччина стикнулася із найтяжчою епідемією ВІЛ в Європі, подолати яку вдалося лише за допомогою комплексного підходу – об’єднання зусиль партнерів з усіх секторів (державного, приватного, та громадського суспільства). В Україні особливістю кампанії стане її інтегрований характер, адже вона включатиме два взаємопов’язані етапи – популяризація тестування на ВІЛ та використання презервативів, що в сукупності формує відповідальну поведінку та турботу про своє здоров’я.