«Є розуміння того, що це наша спільна проблема і ми маємо разом шукати шляхи вирішення», - С. Бабак

  • 11.01.2017, 13:40
  • 2127
  • Христина Процак
Львів долучається до світової ініціативи «нуль відходів (Zero waste)»: у місті стартує розробка стратегії поводження з ТПВ на 2017-2022 роки. До процесу залучають міжнародних експертів, а також фахівців з міст-партнерів. Долучитись до розробки стратегії запрошують і громадських активістів та всіх охочих. Передбачається, що план дій, згідно зі стратегією, охоплюватиме декілька пріоритетних напрямів: попередження; перевикористання; сортування; перетворення в енергію та захоронення. Як розповів Сергій Бабак, директор департаменту житлового господарства та інфраструктури, дуже важливо, що до розробки Стратегії долучаються громадські організації і є розуміння, що це спільна проблема, яку необхідно вирішити. Також він додав, що в бюджеті міста на цей рік на ці заходи передбачено 125 млн грн. Однак, місто очікує погодження в Києві фінансування від Європейського інвестиційного банку.

Фото: Олександр Мазуренко

«Дуже радий, що до обговорення питання поводження з ТПВ долучаються громадські організації, бо є питання поточної діяльності, а є питання стратегії. Є розуміння того, що це наша спільна проблема і ми маємо разом шукати шляхи вирішення.

Хочу вибачитись перед львів’янами за деякі затримки щодо вивезення сміття через свята, були проблеми через заметені дороги, деякі полігони, куди вивозилось сміття, через свята не працювали, також продовжується блокування машин, про що повідомляють перевізники. Зараз перевізники збільшують вивезення і найближчими днями ми цю проблему владнаємо.

Інше питання – це проблема полігону, яка ділиться на два напрямки. На протиаварійні роботи і рекультивацію полігону в бюджеті міста на цей рік передбачено загально 80 млн грн. Якщо буде знайдена нова земельна ділянка, є 30 млн грн на придбання земельної ділянки, 5 млн грн – на виготовлення проекту і 10 млн грн – на початок робіт з будівництва нового полігону. Загалом – 125 млн грн.

Питання протиаварійних робіт і початку рекультивації затримується, бо нам, відповідно до проекту, потрібно 3,5 га додаткової земельної ділянки, щоб почати роботи. Зараз це питання залежить від Малехівської сільської ради, у них є заперечення щодо виположення цієї системи сміттям, ми з проектним інститутом працюємо, щоб запропонувати можливі варіанти для початку протиаварійних робіт. Я вбачаю, що це треба робити невідкладно, шукати розуміння з мешканцями Малехова, щоб було розуміння, що це спільна відповідальність і нам разом треба вирішувати це питання.

Щодо нового полігону, то тут є обмеження по земельних ділянках. Пропозиції є, ми їх розглядаємо, але стандарти вимагають – нам потрібна ділянка, яка може бути використана під полігон. Ми над цим питанням працюємо. Ми продовжуємо шукати кошти європейських інституцій, зараз у Києві вирішується питання по наданню 75 млн євро на проведення протиаварійних робіт та рекультивацію полігону. Також бюджетом міста передбачені кошти, якщо буде затримка по Банку.

Була ухвала сесії, але якщо говорити технічно, то сортувальна складова входить у загальний комплекс переробки і сортування сміття. Це є один з елементів Стратегії», - зазначив Сергій Бабак, директор міського департаменту житлового господарства та інфраструктури.

Щорічно в місті продукують орієнтовно 240 тис. тонн сміття, тобто на кожного мешканця в середньому припадає близько 280 кг ТПВ на рік. Аби зменшити обсяг відходів, Львів долучається до європейських міст, які задекларували рух у напрямі Zero Waste. Йдеться про перехід від управління відходами до управління ресурсами, що сприяє економічному та соціальному розвитку. Для цього пріоритет надають заходам із запобігання утворення відходів, роздільному збору сміття та повторному використанню товарів. Ця концепція і буде основою Стратегії поводження з відходами на 2017-2022 роки. Відтак, Львів повинен стати першим містом України, що приєднається до спільноти прогресивних міст світу.

Нагадаємо, у 2016 році місто заробило 94 млн грн. від розміщення тимчасово вільних бюджетних коштів на депозитних рахунках. Із цієї суми 87,4 млн грн. впродовж року скерували ЛКП «Львівспецкомунтранс» на компенсацію витрат щодо вивезення ТПВ зі Львова.

Нещодавно департамент житлового господарства та інфраструктури оголосив про початок процедури закупівлі послуг компанії-аудитора через систему ProZorro для перевірки діяльності ЛКП «Львівспецкомунтранс». Кваліфікаційні вимоги прописані таким чином, що сприяють участі у процедурі відомих фірм з позитивним досвідом роботи у цій сфері. Результати перевірки будуть максимально публічними.

Додамо, що міськрада продовжила збір пропозицій щодо розташування ділянки для розміщення полігону ТПВ та сміттєсортувального комплексу до кінця січня, з метою детальнішого опрацювання та огляду запропонованих локацій.

Земельна ділянка повинна знаходитись у межах Львівської області та мати площу 25-30 га.

Умови:

• право набуття земельної ділянки:

  1. Придбання за ринковою ціною в органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб.
  2. Спільне використання існуючих полігонів ТПВ.

• додаткові умови:

  1. У разі набуття права користування земельною ділянкою від органів місцевого самоврядування – додаткове постійне відрахування місцевій громаді – 50 грн. за 1т  твердих побутових відходів.
  2. У разі спільного використання існуючого полігону ТПВ – рекультивація та подальша експлуатація полігону буде здійснюватися за фінансової підтримки Львівської міської ради та за екологічними стандартами країн Євросоюзу під супроводом європейських фахівців.
  3. Експлуатація нового полігону ТПВ та сміттєсортувального комплексу буде здійснюватись за проектом та за нормами, які відповідають екологічним стандартам країн Євросоюзу і під супроводом європейських фахівців.

Пропозиції подавати за адресою: 79006, м. Львів, пл. Ринок,1. Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, тел.: (032) 297-59-14.