«Екологічна інспекція щотижня фіксує факти незаконного викиду сміття в області, але це чомусь особливого ажіотажу не викликає», — Сергій Бабак

  • 17.06.2020, 16:48
  • 463
  • Ганна Пищула
Останнім часом у ЗМІ з’являється багато інформації про те, що на певних територіях виявлено, начебто, висипане сміття зі Львова. Як пояснює Сергій Бабак, заступник міського голови Львова з питань безпеки міста, по кожному з цих випадків працівники департаменту з питань поводження з відходами виїжджали на місця для з’ясування ситуації. Також по кожному з цих випадків місто надавало спростування та пояснення, які, на жаль, ЗМІ вже не публікували. Також посадовця дивує вибірковість у висвітлення цієї теми, позаяк екологічна інспекція Львівської області майже щотижня фіксує стихійні викиди сміття на території області, які чомусь особливої уваги не привертають.

«Кожен випадок я можу розповідати як окрему детективну історію. До прикладу, ситуація у м. Сквира є дуже показовою. Там машину зі сміттям виявили на полігоні. Відзначу, що не десь на дорозі чи в лісі, а на полігоні! Туди їздив я особисто. Перед тим переговорив з контрагентом перевізника, який надав мені всі документи про роботу з цим полігоном. На зустріч в м. Сквира прийшов міський голова, також поприходили депутати, поліція. У них було велике здивування, дізнавшись, що у нашого перевізника є договір з їхнім полігоном на приймання сміття. Отож, ми все з’ясували, претензій до Львова немає.

Ще один випадок, що начебто львівське сміття викинули у Рівненській області. Як тільки з’явилася інформація, що біля села на Рівненщині виявлено сміття, яке може бути зі Львова, я зразу ж переговорив з сільським головою цього села, щоб зрозуміти, яка ситуація. У цей же день ми підготували клопотання від Львівської міської ради до керівника ГУ НП Рівненської області, з проханням провести розслідування і знайти порушника. У листі ми наголосили, що зі свого боку готові надати всі необхідні документи для проведення слідства, і максимально сприяти в його проведенні.

Також я мав розмову із заступником головою Демидівської райадміністрації. Ми домовилися про спільні дії у пошуку порушника, зокрема обмін інформацією. Ми спільно зацікавлені, щоб знайти винуватця і його покарати.

Також я дав доручення керівнику департаменту з питань поводження ТПВ, і ще кільком фахівцям, оперативно виїхати на місце, для розуміння ситуації.

Ситуація неоднозначна. Сміття було викинуте за 50 м до полігону. Інформацію, яку нам надали — це те, що, начебто, мешканці бачили вночі дві машини класу МАN. Відповідно за цими показниками пробуємо пробити всі машини наших перевізників. Чекаємо, в першу чергу, від Рівненської поліції даних по відеокамерах, щоб визначити номери і чітко зрозуміти, хто ж це був.

Найголовніше, що сміття, яке було виявлено, не свіже — воно було спресоване і почало бродити. Тобто від 2 до 4 тижнів це сміття вже десь лежало. Так, там були виявлені чеки з міста Львова, але, поруч з тим, були чеки і з міста Рівне. Мало того, у смітті були хімічні елементи, які застосовуються як добрива на полях або фермерських господарствах. А це не притаманно для сміття, яке продукується у Львові.

Тобто питань досить багато. Однак ми спільними зусиллями — рівненські посадовці, рівненська поліція, і наші фахівці - спільно узгоджуємо дії, обмінюємося інформацією для пошуку порушника. Розслідування триває, тому будь-яка інформація, яка з’являється у ЗМІ, що Львів нібито визнав, що на Рівненщині виявлено львівське сміття — неправдива.

Зі свого боку, ми, як велике місто, надали фінансову допомогу рівненському селу, біля якого виявлено сміття, і зачистити це сміття до полігону.

І знову цікавим є те, як медіа подають цю тему. Коли з’явилася інформація, що там виявлено львівське сміття, за кілька годин туди приїхали представники майже всіх ЗМІ, це зазняли, і ввечері в новинах розказували, що Львів знову засмічує Україну. А після того, коли ми допомогли це сміття прибрати, написали, що Львів визнав, що це відходи Львова", — розповів Сергій Бабак.

Окремо посадовець також наголосив на розповсюдженні неправдивої інформації, що у смітті були пробірки від тестів на COVID-19. Насправді це були звичайні тубуси від ліків, і на сьогодні жодного експертного підтвердження, що це були саме аналізи на COVID-19 немає.

«По всіх випадках, які з’являються, ми зразу пишемо клопотання на керівника ГУ НП відповідної області з проханням провести розслідування, і притягнути винних до відповідальності. Зі свого боку ми надаємо поліції усі необхідні документи для проведення слідчих дій і максимально сприяємо.

Однак, після таких повідомлень у людей може складатися враження, що дійсно сміття зі Львова невідомо куди вивозять, і немає жодного контролю. Усі ці випадки — це звичайні провокації. За 10 місяців, відколи ми координуємо роботу по вивезенню сміття, у нас був лише один випадок, де була провина водія нашого перевізника — це м. Хотин. За вивіз цього сміття ми не оплачували. Водія контрагента звільнено, і з ними більше не працюємо, а за рахунок порушника прибрано територію.

Теперішня ситуація мені дуже нагадує весну 2017 року, коли у нас була сміттєва блокада. Цікавим у цій ситуації також є те, що, наприклад, на сайті екологічної інспекції майже кожен тиждень фіксують стихійні викиди сміття у всіх районах Львівської області. Проте у ЗМІ про це немає жодної інформації. Чому така вибірковість? Може тому, що це не можна прив’язати до м. Львова", — резюмував посадовець.