Як зберегти у Львові креативних людей і разом творити креативне місто – дискутували учасники форуму «Креативний прорив»

Впродовж 9-10 березня в Центрі Шептицького у Львові триває форум «Креативний прорив», який об’єднав спільноту креативних людей з усієї країни задля творення нової моделі креативного, соціально відповідального, партисипативного міста. Про те, як зберегти креативних людей, як підтримувати і розвивати креативність міста та як долати ключові перепони на цьому шляху, дискутували Ірина Подоляк – депутат Верховної Ради України, Ярослав Грибальський – громадський активіст, голова правління українського фонду «Реабілітація інвалідів», Юліан Чаплінський – начальник управління архітектури та урбаністики ЛМР та Ірина Озимок – керівник програми місцевого економічного розвитку Western NIS Enterprise Fund.

фото: Олександр Мазуренко
Фото: Олександр Мазуренко

«Я запитала у креативних людей, що зробити для того, щоб креативні люди не виїжджали за кордон. Відповіді – житло за доступною ціною, наявність роботи, інтегровані коворкінки, пільгова оренда для громадських організацій. Коли ми говоримо про Львів, то я засадничо виходжу з тези, що ми любимо своє місто і тут хочемо жити. Те, що ми маємо у Львові, в порівняні з іншими містами в плані креативності у широкому розумінні, це на кілька порядків вище того, що є в інших містах. У Львові є програми, які за наші з вами податки підтримують фінансово певні програми на рівні стратегії міста – в інших містах таких програм немає. Але це не говорить, що ми не маємо думати, як це зробити ще краще.

Розвиток творчих індустрій є для Львова пріоритетним. Ті люди, яких ми з вами обираємо, управляють нашою нерухомістю і податками. І якщо ми обираємо тих, для яких розвиток креативних індустрій не є пріоритетним, і для яких безпека не є пріоритетною, тому ми не будемо мати підтримки від міста в цьому плані.

Нам бракує відваги усім просто для того, аби відновити Сократівські діалоги. Львів не є винятковим містом у цьому контексті. Радикалізуються суспільства, цілі держави, і нам просто треба сідати і говорити усім. Нам потрібно припинити створювати індустрію ризиків.

Потрібно щоб і місто, і бізнес думали над довготривалими проектами і базувалися на тих людях, які є тут, щоб вони не думали, щоб звідси втекти», - сказала Ірина Подоляк, депутат Верховної Ради України.

Фото: Олександр Мазуренко

«Тема мого життя – як залучити креативних людей, які мають інвалідність. Україна в цьому плані пішла набагато вперед. Дуже високий розвиток здобула інклюзивна освіта. Але зараз лише католицький університет є відкритим для навчання осіб з інвалідністю у Львові. Львів не для всіх відкритий, але є багато відчайдушних людей, які чують, що Львів – інше місто, і вони відкривають у Львові багато нового.

Один знайомий сказав, що найдоступніші міста – це Львів і Вінниця. У Львові є славний центр «Джерело», і люди, які хочуть реалізувати своїх діточок, які мають інвалідність, приїжджають до Львова. Сьогодні інвалідність не є проблемою людини – це проблема держави, суспільства. І сьогодні можна багато заробляти навіть вдома, маючи відповідну освіту і знання, навики.

Не їдь зі Львова – бо тут ти маєш гідність», - зазначив Ярослав Грибальський, громадський активіст, голова правління українського фонду «Реабілітація інвалідів».

Фото: Олександр Мазуренко

«Багато людей виїжджає зі Львова, але й багато приїжджає, і Львів виглядає європейським містом. Провідні міста світу кажуть – хочеш тут жити – плати. Комфорт коштує грошей. В нас наразі на цьому спекулюють. Львів завжди був креативним – і за часів Австрії, і в Радянську добу.  І амбіції ці потрібно повернути, і дати  можливість просто похвалити креативність. Я побачив, що у Львові є маса креативних людей. Сьогодні наші дизайнери показують великий прорив – їм не вистачало похвали.

Я бачу дуже багато молодих людей, які розчаровуються, в яких залишається осад від нереалізованості і відсутності культури спілкування. І тут місто може стати прикладом модератора правильного діалогу. Тому я закликаю усіх максимально залучатися в культуру спілкування, тоді не буде багато розчарувань.

Одним з глав у списках інтегрованої концепції розвитку міста  є безпека в усіх планах, і ця тема в обговореннях найслабша, тому що ми звикли, що ми постійно живемо в небезпеці. Якби ту енергію, яка є, спрямувати в правильне русло, то Стів Джобс відпочивав би. Війна породила певні спекуляції. В нас містобудівельна рада – абсолютно відкрита, будь-хто може прийти і покричати, в нас постійно атракціон емоцій, і ми настільки звикли до небезпеки, що це стало нормальним. Говорячи про безпеку, треба починати з формування цінностей. Люди інфантильні. По мірі того, що стається, з’являється якась реакція, на жаль. Ми не можемо купити досвід Європи – мусить бути власний досвід, має бути імпульс.

Не їдь зі Львова – бо це місто можливостей», - сказав Юліан Чаплінський, начальник управління архітектури та урбаністики ЛМР.

Фото: Олександр Мазуренко

«Якщо ми говоримо про те, як зберігати таланти, то відповідь дуже проста – треба творити такі організації, такі можливості, які заохочуватимуть людей приїжджати сюди. І друге – потрібне відчуття користі для свого міста, для країни. Має бути синергія міста і влади.

У розвитку міста бізнес, громадськість і влада мають брати участь, і важливо, щоб це було незаангажованим, і були враховані інтереси всіх. В Україні відсутнє поняття спільного блага. Є індивідуальне, колективне, тому дуже непогано було б вчити людей більше зосереджуватися на тому, щоб десь поступитися своїми благами, щоб було краще іншим.

Не їдь зі Львова – щоб творити Львів», - зазначила Ірина Озимок, керівник програми місцевого економічного розвитку Western NIS Enterprise Fund.

Нагадаємо, Форум «Креативний прорив» розпочався з презентації нової стратегії Львова – Стратегії прориву. Форум відбувається за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Організатори: Львівська міська рада, Інститут міста, ГО «Креативне місто», Кластер розвитку освіти та креативності. Партнери: Український католицький університет, готель «Леополіс», «НІКО-ЗАХІД», Lviv Media Forum, Студентська рада економічного факультету ЛНУ імені Івана Франка.

Програма Форуму – тут.

відео Андрій Андрух