На ФМС обговорили територіальну організацію органів виконавчої влади, зокрема взаємодію з органами місцевого самоврядування

Сьогодні у Львові триває перший день VI Всеукраїнського форуму місцевого самоврядування. У межах форуму відбулась панельна дискусія «Територіальна організація органів виконавчої влади - взаємодія з ОМС».

«Досить довго було важко, бо були періоди, коли ми не були впевнені, що слово «децентралізація» можна буде відкрито вимовляти. Ми є проектом міжнародно-технічної допомоги і з перших днів працюємо не тільки з національним рівнем, але й з місцевим: ми працюємо з об’єднаними територіальними громадами.

Місцеве самоврядування відчуває свою силу, але з іншого боку держава має сказати своє слово тоді, коли місцеве самоврядування може порушувати якісь певні речі або перебільшувати свої функції. Якщо не буде цього балансу, то державі буде дуже важко встояти. Цей хронічний конфлікт, який ми можемо відчути мід місцевим самоврядуванням і державною владою, йде не на користь саме державі.

Ідея полягає в тому, що органи місцевого самоврядування мають відчувати підтримку державної влади і їх легку руку на пульсі. Це потрібно для того, аби не було дисбалансу, аби держава могла регулювати діяльність, але не забороняти її. Усе має бути в міру», - зазначила Оксана Гарнець, Керівник швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» Despro.

 «У нас вже працюює 665 ОТГ і щотижня у нас змінюється динаміка і приходить безліч заявок щодо бажання утворення ОТГ. Тобто уже запрацював механізм приєднання, ми сподіваємось, що ці громади стають більш спроможними і ефективними. Зараз працюємо над тим, аби ми брали не кількістю, а якістю. Ми чітко моніторимо, як ці процеси відбуваються у різних регіонах», - зазначив Сергій Шаршов, генеральний директор Директорату з питань розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

«Я сподіваюсь, що до 2020 року районних рад вже не буде, а їх повноваження буде передано громадам. Чому це потрібно? Щоб у районі були реальні зміни, бо всі процеси, які ми стараємось робити, утворюють конфлікт інтересів, оскільки присутні політичні фігури. А ці процеси потрібно позбавити політичного впливу. Тоді це буде явний приклад децентралізації», - зазначив Юрій Ганущак, директор ГО «Інститут розвитку.

Нагадаємо, цьогоріч це вже шостий Форум місцевого самоврядування, що має на меті напрацювати рекомендації у сфері місцевого самоврядування, які стосуватимуться  підвищення ролі та посилення спроможності органів місцевого самоврядування у забезпеченні розвитку держави в цілому. Під час форуму буде сформовано резолюцію, яку скерують у центральні органи влади.

Цього року організатори та експерти дискутують на такі теми:

 • Темп реформи децентралізації в Україні. Що бракує: бажання, грошей чи просвітництва?
 • Територіальна організація органів виконавчої влади - взаємодія з органами місцевого самоврядування
 • Централізація у медичній сфері: переваги та недоліки вибору шляхів реформування
 • Роль програми U-LEAD з Європою у процесах децентралізації та можливості для потенційних українських партнерів
 • Електронні сервіси та розумні технології для ефективного розвитку міст та об’єднаних територіальних громад
 • Місцеве самоврядування для зміцнення України: реалії та можливості?
 • Практики управління фінансами для розвитку міст
 • Агломерації як території розвитку
 • Спроможні громади та потенціал мешканців до громадотворення
 • Інтегрований розвиток міста та неформальне планування: Підходи. Досвід. Виклики
 • Стратегії для великих та малих міст, об'єднаних громад: чи можливий прорив?