Депутати ВРУ, влада Львова та області взяли участь у святі української національної пам’яті у Пикуличах (Польща)

Сьогодні у Пикуличах відбулось свято української національної пам’яті. Захід провели за ініціативи Об’єднання українців у Польщі та Греко-католицької парафії Св. Івана Хрестителя. Від міста Львова участь у заходах взяли міський голова Львова Андрій Садовий, депутати Львівської міської ради Юлія Хомчин, Оксана Рубай, Юрій Мельник, депутати ВРУ Лев Підлісецький, Тарас Пастух з дружиною, Ірина Подоляк, Семен Семенченко, Оксана Юринець, а також працівники Львівської міської ради.

фото Олег Кохан
Фото Олег Кохан

Участь у заходах взяли також голова ЛОДА Олег Синютка, голова ЛОР Олександр Ганущин, працівники ЛОДА та ЛОР, духовенство Львівщини, Генеральний консул України в Любліні Василь Павлюк, інші представники дипломатичного корпусу, представники різних об`єднань та організацій з України та з Польщі. 

Свято пов’язане із вшануванням пам’яті понад двох тисяч інтернованих українців, вояків і старшин Армії УНР та полонених вояків УГА, які у 1918-1919 роках померли в таборі біля села Пикуличі, де й поховані на Українському військовому цвинтарі.

Заходи розпочались з Літургії у Кафедральному соборі УГКЦ св. Івана Хрестителя у Перемишлі. Опісля присутні пройшли урочистою ходою від Кафедрального собору до Українського військового цвинтаря в с. Пикуличі у супроводі військового оркестру Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного.

На цвинтарі провели панахиду, покладання квітів до Меморіалу українським воїнам, а також громадське віче.

Фото Олег Кохан, на фото - Януш Онишкевич
«Ми сьогодні прийшли сюди, щоб показати, що ми пам’ятаємо про тих, хто на цій землі спочиває. Але не розходиться лише про них, а про те, щоб пам’ятати про справу, за яку вони воювали. Це була справа незалежності України і незалежності Польщі. Коли ми сюди йшли, я почув від молодих людей, які стояли збоку, пісню «Мазурек Домбровського». Я не зрозумів про що йшлося? Протиставити незалежність Польщі незалежності України? Якщо хтось так думав, то тим самим підтверджує вісь польської політики міжнародної, і те, що так влучно сформулював Юзеф Пілсудські, коли вперше сказав, що нема незалежної Польщі без незалежної України. Після нього це повторювали багаторазово, зокрема, всі визначні політики незалежної Польщі. Повторював також Президент Лех Качинський. Тому не можу зрозуміти такого роду демонстрації. Але пам’ятаймо про те, що ті, котрі загинули, не лише про них треба пам’ятати, через їхній героїчний чин, не лише тому, що вони воювали, не лише тому, що українські могили є на Україні і під Замосьцєм, але мусимо також пам’ятати про те, що наше майбутнє маємо будувати на спільному фундаменті, на спільній вартості. Є, звичайно, проблеми, як між усіма сусідами. Між поляками та українцями є багато трагічних моментів, але не вони повинні вирішувати, яким буде наше майбутнє. Або ми будемо будувати майбутнє разом, або не будемо його мати взагалі. Тим, хто проти незалежної України, треба сказати, чого вони хочуть - чи вони хочуть, щоб радянський союз з’явився в Медиці? Так не можна. Треба мати розуміння, що там, в Україні, на Донбасі, українці воюють не лише за Україну, а й за Польщу, за Європу», - розповів Януш Онишкевич, екс-міністр національної оборони Польщі.

Фото Олег Кохан
«Здобувши незалежність, ми говорили правильні слова, молились, але ми були в летаргічному сні. Три роки тому цей сон припинила війна. Сьогодні ми щодня в Україні ховаємо наших новітніх Героїв, які вмирають за волю всіх людей доброї волі. Сьогодні ми набагато краще розуміємо тих наших героїв, які вмирали за наші землі 50-100 років тому. Тут багато лежить героїв, вони всі хотіли миру і добра для своїх сімей. Так не сталось. Сьогодні ми, українці, у великому боргу перед тими нашими співвітчизниками, які живуть по всій планеті. Ми у боргу перед тими, хто віддав своє життя, перед пам’яттю. Ми повинні бути сильною країною. Сьогодні прийшов той час, коли ми повинні дбати за кожного сина і за кожну дочку українського народу. Щоб в світі усі знали, що якщо когось з українців будуть ображати, повстануть тисячі. Я в це вірю. Наш обов’язок -  робити це кожного дня, щоб ми жили у сильній і потужній країні, яка буде мати сильних  добрих сусідів. Бажаю усім добра», - зазначив у вітальному виступі міський голова Львова Андрій Садовий.

Фото Олег Кохан, на фото - Петро Тима
«Сьогодні зустрічаємось на могилі в Пикуличах, де від 20-их років ХХ століття українці вшановували борців за волю України і за волю Польщі, за волю Європи. Ми відбудовуємо місця пам’яті, зустрічаємось на могилах, згадуємо історію і посилаємо сигнал до сучасників і майбутніх поколінь. Дякуємо громаді Перемишля, яка відновила це кладовище. Дякуємо тим, які не дали залякатись торік і спричинились до того, що ми сьогодні тут є так численно, у позитивному настрої, що вшановуємо наше історичне минуле – поляків та українців. Також ми говоримо про співпрацю, про європейську перспективу Польщі  і України. Стара приказка говорить, що приятелів пізнаємо в біді. Польща і Україна знайшлись  у біді. Ці біди різні. Те, що нас тут так багато – це доказ, що в українців хороші друзі. У 2018 році Польща буде святкувати століття своєї незалежності. Також припадає річниця четвертого Універсалу Української народної республіки, який став початком формування української держави. Думаю, що на цьому місці має піти потужний сигнал, що ми тут зібрались і хочемо, аби ці урочистості знайшли спільну точку зіткнення, спільний знаменник. Це може будувати перспективи співпраці України і Польщі на майбутнє. І про це прошу усіх, хто зібрався, щоб у цьому керунку ми працювали. Щоб ми були більш з’єднані, зорганізовані, мудріші. Ця сьогоднішня зустріч показує позитив, що можна, що є люди доброї волі на різних щаблях влади, які нам допомогли», - зазначив Петро Тима, голова Об’єднання українців у Польщі.

Фото Олег Кохан, на фото - Марія Туцька
«Тиждень тому, ідучи вулицями Львова за труною Блаженнішого Любомира Гузара, я взяла такі слова. За труною йшли поляки, йшли українці. Його слова і клич для нас: «Незрячі хай побачать світло». Треба тягнутись  до цього світла, до світла Божого, яке об’єднує нас, усіх християн. Це світло візьміть сьогодні до свого дому, родин, до своїх сусідів. Хай мир запанує між нашими громадами. Це дійсно складний політичний час, але ми є з вами, а ви з нами. Хай будуть тільки успіхи», - розповіла Марія Туцька, голова Перемишльського відділення Об’єднання українців у Польщі. 

Фото Олег Кохан, на фото - Преосвященний владика Євген Попович
«Тут поховані найкращі сини України, які віддали життя за її волю. Я маю надію, що вже за рік цього кордону не буде потрібно. Польща не є така, як ви її бачите у Перемишлі. Я тепер часто на різних парафіях, всюди є влада. Це є нормальність. Я вірю, що така нормальність буде і тут. Перемишль на це заслуговує. Вірю, що ми будемо йти на цю пикулицьку могилу так, як ми роками ходили, у присутності дітей, людей, які вітали нас з вікон. Чому раптом усе змінилось? Чи ми змінились на гірших людей? Ні. То цей третій робить усе, щоб нас порізнити. Дякую за вашу спільну молитву, що ви прийшли і віддали належне тим, хто тут спочиває. З надією дивімося в майбутнє. Ми радіємо, що сьогодні у нас така велика делегація», - зазначив Преосвященний владика Євген Попович, архиєпископ і митрополит Перемишльсько-Варшавський УГКЦ. 

«Ми вшанували військових, які тут лежать, які полягли за Україну, і підтримали українців, які живуть у Перемишлі. Для них важливо відчувати нашу підтримку. Ми завжди очікуємо, що хтось нас буде підтримувати, серед українців, які живуть по світі. Сьогодні той час, коли ми повинні дбати про кожного сина і про кожну українську дочку на всіх теренах, де живуть українці. Якщо у когось стається біда, всі ми повинні стати в оборону, тоді ми будемо сильною українською нацією», - розповів мер Львова Андрій Садовий під час спілкування з журналістами після урочистих заходів.