«Сортуючи сміття в будинку ОСББ може заробляти до 15 тис. грн. в рік» – результати проведено аналізу Інститутом міста

Сортуючи сміття в будинку, мешканці здатні перетворити його на ресурс, на якому можна заробляти. За розрахунками Інституту міста, якщо усі мешканці ОСББ на 108 квартир сортуватимуть папір, можна досягнути таких результатів: 5,83 кг паперу з квартири на місяць * 2,2 грн./кг * 108 квартир * 12 місяців = 16 632 грн./рік.

фото: Олександр Мазуренко
Фото: Олександр Мазуренко

З цієї суми потрібно лише вирахувати ціну контейнерів (1 контейнер коштує від 21 до 150 грн.) і залишиться реальний річний прибуток.

Фото: Олександр Мазуренко

За словами Олександра Кобзарева, директора Інституту міста, в середньому один мешканець продукує 280 кг сміття в рік. Близько 10% з цього, а це 28 кг - це папір. В залежності від кількості мешканців, одна квартира в середньому продукує 6 кг паперу в місяць. Тобто, багатоповерховий будинок з приблизно 108 квартирами продукує 7,5 тонн сміття в рік. Невеликий будинок може продукувати до 3,5 тонн сміття в рік.

«У Львові є більше 1000 ОСББ. Тобто приблизно 3,5 тис. тонн паперу в рік місто може відбирати. А 3,5 тис. тонн сміття - це приблизно 5 днів вивезення сміття перевізниками», - наголосив Олександр Кобзарев.

Як зауважив Сергій Солтис, начальник відділу супроводу ОСББ, ресурсного центру для розвитку ОСББ ЛМР, сортування сміття - це можливість для ОСББ зменшити кількість відходів, які ті ж мешканці продукують і, відповідно, зменшити витрати на вивезення. Якщо ОСББ платить 30 000 грн. в рік за вивезення, то сортування паперу може знизити витрати на 3 000 грн. в рік.

Позитиви від сортування сміття вже відчули ОСББ Львова, які запровадили таку практику.

Так, в ОСББ «Тичини, 15» встановлено 2 контейнери. В один збирають скло, в другий - папір. За місяць ОСББ зібрало 400 кг паперу і це принесло дохід близько тисячі гривень. За ці кошти виготовили певну документацію та покращили освітлення будинку.

«Є конкретні мешканці, які за цим слідкують. Кожного тижня забирають накопичене сміття і везуть у пункти прийому», – розповів Тарас Колодій, голова ОСББ «Тичини, 15».

В ОСББ «Роксоляни, 57» сортуванням займаються ще з серпня 2016 року. За словами Василя Прусака, голови ОСББ «Роксоляни, 57», вже з перших місяців можна отримувати 100 грн. прибутку в місяць, попри те, що спочатку сортуватиме сміття лише частина мешканців.

Щоб допомогти ОСББ запровадити цю ініціативу у своєму будинку, Інститутом міста за підтримки Ресурсного центру для ОСББ ЛМР підготовлено інформаційний буклет, де покроково розписано, як залучити мешканців будинку до сортування сміття.

Для цього потрібно виконати 5 кроків.

1. Домовтеся про співпрацю. Найпростіша схема: мешканці сортують в контейнери у під’їзді → посередник забирає вторсировину та платить за неї. У Львові таким чином працює багато компаній. Знайдіть компанії, які працюватимуть з вами на найбільш вигідних умовах та обов’язково домовтесь про мінімальний обсяг вивезення. Папір приймають по 2-2,5 грн./кг.

2. Поінформуйте мешканців. Розкажіть про вигоду від сортування, заручіться підтримкою і роздайте листівки про те, як правильно сортувати.

3. Встановіть контейнери на першому поверсі кожного під’їзду. Вони повинні бути доступними та не закривати прохід. Поширений варіант - контейнери з п`ятишарового картону, їх можна купити в «Green box», «Україна без сміття», «Зелений птах», «EcoEst», різні типи контейнерів також продає ЕКО-Львів.

Забезпечте чітке маркування контейнерів - що вкидати, а що ні, - щоб вторсировина не втрачала цінності. Наприклад, не приймають на переробку упаковки Tetra Pak, лотки для яєць тощо.

4. Вивозьте вторсировину, робіть розрахунки. При накопиченні необхідної кількості вторсировини, зателефонуйте посереднику та замовте її вивезення. Підрахуйте фінансові результати, надалі рахуйте щомісячно та щорічно.

5. Коригуйте систему під потреби ОСББ. Запитуйте людей, чи задоволені вони сортуванням, що можна покращити. Якщо населення не сортує - проведіть додаткові зустрічі.

Почніть з паперу. Коли система запрацює - можна впровадити сортування інших видів вторсировини (пластик приймають за 2 грн./кг, склобій - 0.3-0.6 грн./кг.), вивчити можливості роздільного збору металу та органічних відходів. Коли обсяги загального сміття зменшиться, можна економити на вивезенні. За потреби, поставте додаткові контейнери для вторсировини.

Приклади компаній у Львові, що вивозять усі три види вторсировини та платять за них.

Назва компанії

Контактна інформація

Green Box

(093) 900 30 95

EcoEst

(063) 075 04 67

Чистий світ

(068) 256-45-03

Цей буклет буде розповсюджено між мешканцями будинків, у яких діє ОСББ.

За словами Юлі Юрченко, представника ініціативи «нуль відходів», ці кроки не потребують великих зусиль, але дають конкретні результати з реальним доходом.