У Львові відбудеться прем’єрне виконання кантати Джеймса Макміллана «Сім слів Христа на хресті»

  • 08.04.2013, 09:36
  • Андрій Яремко
Відомий твір британського композитора прозвучить 30 квітня о 19:00 год у Львівській обласній філармонії у виконанні хору та оркестру Заслуженої академічної капели «Трембіта».

Композитор та диригент Джеймс Макміллан у своїй творчості тяжіє до духовної музики. У 2010 році йому було доручено написати урочисту месу до приїзду Папи Бенедикта XVI у Великобританію.

Кантата видатного майстра «Сім слів Христа на хресті» є справжнім шедевром. Впродовж свого 20-річного існування цей твір не втрачає актуальності – лише протягом Страсного Тижня кантату виконали на трьох континентах. Музика кантати сповнена надзвичайної духовної глибини і виняткової емоційної виразності, яка не залишить львів’ян байдужими.

Прем'єра кантати «Сім слів Христа на хресті» Джеймса Макміллана відбудеться у виконанні хору та оркестру Заслуженої академічної капели «Трембіта». Диригент – Сергій Якобчук, сценографія народного художника України Мирослава Отковича. Продюсер проекту – Михайло Перун.

Духовне слово виголосить Високопроесвященний Владика Ігор, Архиєпископ та Митрополит Львівський УГКЦ.

Організатори заходу: Львівське відділення Всеукраїнської національної музичної спілки та Фундація «Андрей».

Квитки можна придбати у касах філармонії, ОТ-ОТ та капелі «Трембіта». Контактний телефон: (032)298-67-43, 272-37-13.

Довідка

Джеймс Макміллан – відомий сучасний британський композитор та диригент. Народився 16 липня 1959 р. в м. Кілвіннінзі (Шотландія). Музичну освіту здобув в Единбургському університеті, ступінь доктора з композиції отримав у Дурхамському університеті. В його доробку переважають твори крупних форм, найвідоміші з них: «The Confession of Isobel Gowdie» (orchestra – 1990); «Veni, Veni, Emmanuel» (percussion concerto – 1992); «Seven Last Words from the Cross» (cantata: choir and strings – 1993); «Inеs de Castro»(opera, libretto: John Clifford – 1991-95); Cello Concerto (1997); Symphony: Vigil (1997); Mass (choir, organ – 2000);

St John Passion (2008); «Woman of the Apocalypse» (2012) та ін.

Працює композитором та диригентом студії ВВС, а також – основний запрошений диригент камерного оркестру Амстердамського Радіо. У 2004 році отримав нагороду від СВЕ. В 2010 році до приїзду Папи Бенедикта XVI у Великобританію МакМіллану було доручено написати месу для урочистого богослужіння. В своїй музиці часто звертається до релігійної тематики, його твори наділені одухотвореністю, винятковим драматизмом та медитативним спокоєм, що слугує якнайточнішій передачі композитором конкретної художньої дійсності. В досягненні художніх завдань оперує засобами сучасної музичної мови, а також використовує давні жанри та техніки, наділяючи їх новим інтонаційним зерном.

Заслужена академічна капела України «Трембіта», Лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, була заснована у 1891 році як хор «Львівський Боян», метою якого було створювати і розвивати українську культуру в жанрі хорової музики. До 1939 року хор успішно проводив свою діяльність під керівництвом багатьох видатних діячів і диригентів, зокрема Анатоля Вахнянина (депутата Австрійського сейму від Галичини ), композиторів Станіслава Людкевича, та Миколи Колесси.  Восени 1939 року з політичних міркувань радянська влада припинила діяльність хору «Львівський Боян» і учасникам хору було запропоновано стати артистами Державної капели з новим ім`ям «Трембіта». Вже весною 1940 року, з "відредагованим" репертуаром Львівського Бояну капела здійснила перше концертне турне Україною.

В період до 1990 року капела «Трембіта» щорічно гастролювала теренами Радянського Союзу. Також цей період позначився системною співпрацею з Львівськими композиторами Анатолієм Кос-Анатольським, Євгеном Козаком, Романом Сімовичем, Дезидерієм Задором та ін., і під їхнім творчим впливом формувався виконавський почерк колективу, розвиток якого здійснювали талановиті диригенти - Павло Муравський, Євген Вахняк, Володимир Василевич, Іван Лупол, Володимир Пекар, Ігор Жук.

З набуттям Україною державної незалежності розпочався новий етап діяльності капели «Трембіта». У 1990 році колектив очолив Микола Кулик, який здійснив нову реорганізацію, виокремивши хор «Трембіта» із складу Львівської філармонії, створивши капелу у складі хору, оркестру та солістів, як самостійну юридичну концертну установу. Репертуар збагатився великими кантатно-ораторійними полотнами, творами духовної музики східного обряду, що було заборонено виконувати раніше, та інструментальною музикою для оркестру. З цього часу розпочалися гастрольні турне до країн західної Європи, окрім інших, лише до Німеччини відбулося понад 30 турне.

Пріоритетними в розвитку української музики стає творчість композиторів Олександра Козаренка, Віктора Камінського, Мирослава Волинського, Мирослава Скорика. За створення мистецьких програм під керівництвом М. Кулика в період 1993-95 р. здобуто Національну премію ім. Т.Шевченка.

У ХХІ столітті, з вимогою часу і вподобань публіки, «Трембіта» часто експериментує із створенням своїх програм, до яких можна віднести «New Age Music», «Пісня буде поміж нас» (муз.В.Івасюка), «Ми ідемо вперед!» (до 70-річчя УПА), «Merry Christmas - Щасливого Різдва», використовує естрадний інструментарій, велику кількість ударних інструментів, сучасне озвучування та освітлення своїх концертів. Також здійснено велику кількість звукових та відеозаписів як в Ураїні, так і за межами, зокрема телебаченням Данії, Німеччини (студія ZDF), Італії (студія RAI 3), Польщі та ін.