«Пропонуємо в наступному році передбачити 20 премій для молодих письменників: кожна премія – 25 тис грн», - А. Садовий під час відкриття 24 Форуму видавців у Львові

24 Форум видавців у Львові стартував. Найбільший книжковий і літературний захід Центрально-Східної Європи триватиме до 17 вересня у львівському Палаці Мистецтв та у понад 40 локаціях міста. Як зазначив сьогодні під час офіційного відкриття Форуму міський голова Львова Андрій Садовий, ця подія є надзвичайно важливою для міста, адже збирає у Львові кращих людей – і письменників, і видавців, і поціновувачів доброї книжки.

фото: Олександр Мазуренко
Фото: Олександр Мазуренко

«Бути партнером Форуму – це велика честь, і мати можливість помагати Форуму – це ще більша честь. Кожен з нас насправді любить книжки, любить читати, і Форум дає нам прекрасну можливість бути кращими. Я завжди всіх закликаю купувати якомога більше книжок і дарувати книжки – таким чином ми інвестуємо в інших, інвестуємо в себе, і це є дуже важливо.

Міська рада підтримує Форум системно і планомірно. В цьому році – небагато – 500 тисяч за рік, і я думаю, ця сума буде збільшуватися. Але я би хотів сьогодні трошки зробити ревізію тих ініціатив, які вже були, і подати декілька нових ідей. Я пригадую, декілька років назад з цієї сцени ми озвучили ідею, що ми будемо підтримувати тих письменників, які будуть приїжджати до Львова і будуть писати свої твори, власне щоби події відбувалися у Львові. І мені приємно, що достатньо багато письменників скористалися такою можливістю. Місто на себе бере повністю фінансування, проживання, харчування письменника в той час, коли він працює у Львові, і ця програма достатньо успішно працює, книжок дуже багато. І далі вона є відкрита, тому всі охочі писати книжки, де події відбуваються у Львові, – звертайтеся, будемо підтримувати.

Минулого року на Форумі ми озвучили ще одну ідею – що ми шукаємо авторів, які готові написати історію України. Власне ми шукаємо не істориків – ми шукаємо мудрих письменників, які можуть написати історію України, яка перемагає. Тому що класичну історію України дуже часто без заспокійливого важко читати. Ми отримали декілька пропозицій, і я думаю, що спробуємо зробити все можливе, щоби на наступному Форумі першу таку працю можна було запрезентувати – ми також повністю фінансуємо цей проект.

В нас у Львові є системна підтримка науковців, вчителів, спортсменів. Вона передбачає фінансову підтримку – премії у розмірі 25 тис грн. кращим вчителям – таких є 100 кожного року, кращим тренерам і кращим науковцям – в нас є 20 премій  по 25 тис грн.. в рік для молодих науковців. Я думаю що ви мене підтримаєте, щоб ми в наступному році передбачили 20 премій для молодих письменників – кожна премія 25 тис грн. Власне, спільно з Форумом ми будемо визначати тих кращих письменників.

Також ми вчора з пані Коваль згадали ті часи, коли президент України Ющенко приїжджав на цей Форум, і я пригадую його виступ перед Палацом Потоцьких – тоді він озвучив указ про присвоєння Форуму статусу національного. Цей статус передбачає стрічку в державному бюджеті. Але з того часу, на превеликий жаль, в державному бюджеті жодної гривні не було передбачено. Тут є народні депутати, керівництво області, і я думаю, що ми всі спільно повинні зробити відповідні подання і до Прем’єра, і до бюджетного комітету, і до Міністра культури, щоби в бюджеті 2018 року можна було в тій стрічці передбачити орієнтовно хоча би 2,5 млн грн. для Форуму. Це тільки третина тих коштів, які потрібні для Форуму, тому що міська рада буде підтримувати, обласна рада і обласна адміністрація.

Сьогодні вже купив одну книжку і думаю, що ще достатньо багато куплю, як і дружина, і діти. Я інвестую, тому що я це люблю. Дякую вам усім!», - зазначив Андрій Садовий, міський голова Львова, під час відкриття 24-го Форуму видавців у Львові.

Нагадаємо, цього року на усі заходи ГО «Форум видавців» з бюджету міста Львова було виділено майже 490 тис грн, а на сам 24 Форум видавців було виділено 190 тис грн.

У цьогорічному Форумі видавців беруть участь 168 видавництв, які видали кілька тисяч назв нових книжок спеціально до Форуму. Вони привезуть понад 100 тон книжок. Лише на конкурс «Найкраща книжка Форуму-2017» надійшло 447 видань від 90 видавництв. Також змінилась і формула конкурсу: тепер 3 окремі журі обирають книжки у Харкові, Києві та Львові, незалежно одне від одного.

У програмі Форуму: 890 літературних, мистецьких, освітніх і соціальних заходів, та 14 тематичних кластерів і 10 спецпроектів.

За 4 дні можна буде відвідати близько 1000 культурних та освітніх заходів. Фокусною темою цьогорічного Форуму є «Точка творення».

Президент Форуму видавців Олександра Коваль зазначила, що Форум відбувається з 1994 року і з кожним роком стає все кращим.

Форум видавців у Львові – це:

  • 24-ий Національний книжковий ярмарок
  • 12-ий Міжнародний літературний фестиваль
  • 23-ій Конкурс і церемонія вручення премії «Найкраща книга Форуму»
  • 8-ий Всеукраїнський бібліотечний форум
  • 6-а Благодійна акція «Третій вік: задоволення від читання».

Програма тут: http://bookforum.ua/events/

відео: Андрій Андрух