«Реквієм для Воїна»: день пам'яті Василя Сліпака на фестивалі «Контрасти»

  • 09.10.2017, 10:02
  • 628
  • Уляна Шпуляр
Минуло більше року з дня трагічної загибелі оперного співака Василя Сліпака, який покинув Паризьку національну оперу і поїхав в АТО. На початку літа у Львові вшановували його пам'ять проведенням Міжнародного музичного марафону W Live: Тихі дні любові і миру. 14 жовтня, у День Покрови, під час XXIII фестивалю сучасної музики «Контрасти» відбудеться ще одна непересічна подія з присвятою видатному співакові, який своїм голосом підкорив спочатку Україну, а тоді – Францію і всю Європу. Концерт «Реквієм для Воїна» – вечір прем'єр у Львівській філармонії.

Цей день «Контрастів», за словами директора філармонії Володимира Сивохіпа, вирішили присвятити Василеві Сліпаку та всім воїнам, які нас оберігають.  На концерті прозвучить Dernière Chevauchée — «Остання кавалькада», твір авторства французького композитора П'єра Тілюа, написаний на прохання диригента Ніколя Кроса, який багато років товаришував з Василем Сліпаком. Ніколя Крос сам диригував на прем'єрі, яка відбулася в Києві, у лютому цього року. 

«У творі йдеться про його [Василя Сліпака] останній крик свободи. Цей твір не має на меті піднесення тих, хто «за», чи тих, хто «проти». Я хочу донести, що в будь-якому разі, хоч би як там було, у XXI столітті люди не повинні вмирати, приносячи себе в жертву на вівтар бога війни. Тож дозвольте мені згадати Василя Сліпака як друга, котрий не мав ворогів i краса голосу котрого несла в собі любов до людства», – зазначив французький композитор П’єр Тілюа.

14 жовтня відбудеться прем’єра твору «Земля, трава і вітер у твоєму волоссі» з присвятою Василеві Сліпаку, який написаний львівською композиторкою Марією Олійник. Вона навчалась у Львівській Національній Музичній Академії ім. М. Лисенка, а згодом – у Королівській Консерваторії в Гаазі (Нідерланди). Стипендіатка Президента України, урядів Республіки Польщі та Нідерландів, переможниця міжнародних композиторських конкурсів та учасниця музичних проектів в Україні, Польщі та Нідерландах. Зараз вона викладає на кафедрі Композиції у ЛНМА ім. М. Лисенка.

«Про особистість Василя Сліпака я дізналась в момент його загибелі, – розповіла Марія Олійник. – Була глибоко вражена його пасіонарністю, талантом, волею та громадянською позицією. Мене приголомшила втрата такої знакової для України та світу людини. Рішення Василя стати на захист Батьківщини, віддати життя за нашу перемогу вважаю найвищим проявом людського духу, людської гідності. Твір «Присвята Василю Сліпаку» створювався у співпраці зі співачкою та акторкою Уляною Горбачевською, майстринею української традиційної пісні».

Наступна прем’єра – «Реквієм для Воїна», який дав назву концерту. Твір, написаний українською композиторкою Аллою Сіренко, яка живе у Великобританії. Вона часто відвідує Україну – пише музику до балетів, які ставили у Львівській опері. Також Алла Сіренко стала першим українським композитором, чия опера «Золотий пінгвін» була втілена на сцені Королівської опери у Лондоні. Цього разу у Львівській філармонії прозвучить її твір, який присвячується Василю Сліпаку і всім убієнним Братам його та написаний на слова Теодозії Зарівної і самої Алли Сіренко. А львівська композиторка Богдана Фроляк презентує Романс і Ноктюрн (з Сюїти in C). Написаний у 2017 році, цей твір нещодавно відбув свою прем’єру. А для Богдани Фроляк цей рік став знаковим – їй присвоїли Шевченківську премію у номінації «Музичне мистецтво».

«Реквієм для Воїна» – це червона ниточка пам’яті, яка проходить крізь усі твори на концерті 14 жовтня і об’єднує їх довкола імені Василя Сліпака – оперного співака, який вже увійшов у історію сучасної музики.