Музей народної архітектури та побуту відвідала норвезька делегація

  • 03.06.2011, 11:14
  • 1071
Цими днями Львів з робочим візитом щодо реставрації однієї з архітектурних спадщин у Музеї народної архітектури та побуту (вул. Чернеча гора, 1) відвідала норвезька делегація на чолі з представником Міністерства збереження національної спадщини Норвегії Йоргеном Хольстеном Йоргенсеном.

Свого часу фондом ревіталізації, Львівською міською радою, управлінням культури, департаментом гуманітарної політики із залученням нашого музею був написаний проект про ревіталізацію колекції нашого музею. Експертами в цьому проекті були обрані норвежці, так як Норвегія є одним з основних і найбільших культурологічних донорів у всьому світі

керівник Музею народної архітектури та побуту

Іван Косачевич.

Головною метою візиту норвезької делегації є моніторинг проведеної роботи з реставрації хати с. Мшанець, яку фінансує норвезький уряд. Зараз над проектом активно працюють. Вже цілковито знятий дах з будівлі, здійснена заміна частини балок, які не підлягали реставрації.

Вже розібрали старий дах і монтують нові конструкції. Також будуть відновлювати інші конструкції. Виготовлять новий дах. Фінансуванням йде від уряду Норвегії. Це дуже важливо, особливо на фоні того, що з уряду України ми вже декілька років не маємо нічого. Які би ми не подавали пропозиції, власне, на Шевченківський гай, не було жодної реакції. Є співпраця з музеєм у Лілехамері – це один з найстаріших музеїв народної архітектури у світі. Є дуже добрі фахівці з Норвегії. І вони у такій співпраці разом роблять цей об’єкт. Це є перший пілотний об’єкт і, відповідно, уряд Норвегії зарезервував ще більшу суму для того, щоб реалізовувати інший проект

заступник міського голови з гуманітарних питань

Василь Косів.

В нас є на зовні, візуально, значно гірші об’єкти. Але це лише ззовні. Фактично ця будівля мала великий ризик бути заваленою на задню сторону. Адже задня стіна прогнила і вимагала негайної реставрації. Збиралися робочі групи, в які входили як наші, так і норвезькі спеціалісти. І на нарадах був обраний саме цей будинок для реставрації

керівник Музею народної архітектури та побуту

Іван Косачевич.

Як розповів директор музею Майхауген в Лілехамері Гауте Якобсон, їм цікавий такий проект, адже він дозволяє вивчити особливості історії будівництва в Україні, які багато в чому схожі з норвезькими, але в Самій Норвегії частина з них втрачені.

В Норвегії люди ще досі в деяких місцях живуть у таких будинках. А в Україні існує проблема збереження таких споруд

Гауте Якобсон.

Надзвичайно важливим питанням було дотримання усіх історичних особливостей будівництва, збереження усіх автентичних деталей будівлі.

Ми застосовуємо такі ж технології, які є в Україні, в цьому музеї. І наш музей зацікавлений у збережені архітектурної старовини і сподіваємося на подальшу співпрацю з музеєм. Основною проблемою є заміна пошкоджених дерев’яних частин на нові високоякісні дерев’яні елементи. Важливим є не лише реконструкція будинку, але і збереження принципів будівництва. Всі роботи ведуться, використовуючи лише високоякісну деревину

Гауте Якобсон.

Сума коштів на цей проект, виділених норвезькою стороною, становить близько 40 тис. євро. Більшість цих грошей - на закупівлю матеріалів для реставрації. Сама реставрація хати с. Мшанець триватиме близько 5 місяців.

Окрім того, норвезька делегація приїхала і поділитися досвідом з українськими колегами в рамках трьохсторонньої співпраці між Норвегією, Україною та Грузією. У березні 2011 року реставратори львівського музею перебували у Норвегії, де  пройшли курс навчання з методики реставрації дерев’яних експонатів, які застосовуються у Норвегії.

Існує міжнародна співпраця, яка потребує обміну досвідом між спеціалістами двох держав. Таким чином українські спеціалісти архітектори-реставратори відвідували музей Майхауген у Лілехамері, щоб перебрати норвезький досвід, а наші спеціалісти також приїжджають в Україну для отримання досвіду

Гауте Якобсон.

Зараз норвезькі спеціалісти оглядають роботу львівських реставраторів, які використовують знання, здобуті у Норвегії, у своїй роботі у Львові. Окрім того, гостей з Норвегії цікавлять роботи з реставрації солом’яних дахів, оскільки такий спосіб покриття будівель практично не використовується у їхній країні.

Щодо планів з реставрації в самому музеї, то як розповів Іван Косачевич, зараз ведеться декілька робіт з реставрації, а також в планах ще інші будівлі.

В цьому році ми плануємо реставрувати 6 об’єктів, які знаходяться в нашому музеї. З міського бюджету виділено 400 тис. грн., за які буде реставровано 2 об’єкти. Це є хата с. Бережниця, яка була завезена сюди 25 років тому, але не була доступна для відвідувачів. А також хата с. Зарічного. Вони знаходяться на Лемківщині.

За норвезькі кошти ми плануємо реставрувати ще 2 об’єкти. Це, окрім хати с. Мшанець, є хата с. Либохора 1812 року. Наступного року ми будемо робити святкування в честь її 200-ліття. Ще 2 об’єкти хочемо завершити своїми власними силами. Це є хата с. Люта і хата с. Замагорів на Гуцульщині. Робота в першій з них вже ведеться і невдовзі має бути закінчена

керівник Музею народної архітектури та побуту

Іван Косачевич.