Богдан Черкес: «Символіка пам’ятника невинно убієнним професорам є дуже переконливою»

  • 03.07.2011, 15:20
  • 1004
Сьогодні під час відкриття Пам’ятника вченим, які були розстріляні на Вулецьких пагорбах в 1941 році, у Львові під час вітального слова доктор архітектури, професор, академік Української Академії Архітектури і Саксонської Академії мистецтв Богдан Черкес наголосив, що глибокий символізм пам’ятника, якнайкраще відповідає тій меті, заради якої його встановлено.

Кожен пам’ятник має свою історію. Історія ж цього пам’ятника особливо складна, як та трагічна подія, що тут відбулася 70 років тому. Поняття «пам’ятника» походить від слова «пам'ять». Пам'ять про невинно убієнних жила у серцях і думках їхніх рідних, близьких з моменту цього страшного злочину. Пам'ять жила, а пам’ятника не було. Тобто, пам’ять не матеріалізовувалася у пам’ятник, як символ і образ.

Треба подякувати всім учасникам першого етапу конкурсу, всім 28-ми групам скульпторів та архітекторів з України і Польщі, які своїми проектами створили живильне художнє середовище, що дозволило журі конкурсу вибрати саме цей проект. Якраз цей проект професора Сліви, який апелював до другої книги Мойсея, зокрема, до 10 заповідей переданих Господом на горі Синай. Ситуація гори Синай і архаїчних воріт була перенесена у вигляді необтесаних каменів, які символізували 10 Божих заповідей, моделювалась професором Слівою на місці розстрілу львівських професорів та їхніх рідних в гористому драматичному і складному рельєфі Вулецьких горбів. У строгій мегалітичній конструкції закладений символ порушення 5-ї заповіді не вбивай, яка, власне, тут була порушена під час страшних діянь 70-літньої давності.

Символіка була настільки переконливою, що на складних післяконкурсних дискусіях навіть супротивникам спорудження пам’ятника було тяжко знайти аргументи, які би заперечили саму ідею, яку заклав у цей проект автор. Інколи я навіть думаю, що саме цей пам’ятник відповідає волі тут замордованих людей.

голова робочої групи архітекторів за спорудження пам’ятника,

член конкурсної комісії зі спорудження пам’ятника

Богдан Черкес.