«Цей проект ефективний з точки зору економіки, а також є одним з елементів національної безпеки», - О.Синютка

  • 09.07.2014, 19:04
Сьогодні, 9 липня, проект з модернізації централізованого теплопостачання офіційно стартував. У приміщенні ЛМР відбулись заходи за участю іноземної делегації з представників компаній «Ежіс» і «Свеко» та ЄБРР, а також міської влади Львова. Під час зустрічі презентували діяльність «Ежіс» в Україні та місті, зазначили, як будуть використані 30 млн євро у рамках проекту.

фото: Олександр Мазуренко

Сьогодні відбулась стартова зустріч між представниками міської ради, «Львівтеплоенерго», ЄБРР і компанії «Eжіс». Ми після вибору консультантів, обговорили наступні кроки по реалізації проекту. Вартість проекту сягає 30 млн євро, з них 20 млн – це позикові кошти, а 10 млн – це грантові кошти. За ці кошти ми плануємо реалізувати проект з модернізації трубопроводів по постачанню теплової енергії, по виробництву електроенергії на теплоелектроцентралях, по встановленню індивідуальних теплових пунктів, по диспетчеризації системи обліку і контролю за виробництвом, постачанням і продажем теплової енергії. Ми раді, що компанія «Eжіс» є переможцем у цьому тендері і спільно зі шведською компанією «Свеко» будуть двома базовими знавцями, які будуть допомагати «Львівтеплоенерго» і міській раді реалізовувати проект. Сподіваємось, що досвід, який є у французької і шведської компаній, дасть нам можливість правильно зробити технічні рішення, дасть можливість вибрати найкращі технологічні рішення та вибрати той варіант, коли за співвідношенням ціна-якість ми отримаємо на конкурентних засадах найкращу продукцію і найкращого підрядника на виконання робіт.

Олег Синютка, перший заступник міського голови Львова

Нагадаємо, нещодавно у Львові відбулися відкриті міжнародні тендерні конкурси, де було обрано 2 компанії, які втілюватимуть проект у життя. Одна із них – французька компанія Eжіс (Egis).

Торік ЛМКП «Львівтеплоенерго» отримало пакет фінансування, який використовуватиме для модернізації та реконструкції інфраструктури централізованого теплопостачання в місті. Грантові кошти (10 млн євро від Фонду Е5Р) дозволять профінансувати встановлення індивідуальних теплових пунктів (ІТП), а 20 млн євро кредиту ЄБРР скерують на реконструкцію та модернізацію теплових мереж, установку газових міні-ТЕЦ для виробництва тепла та електроенергії, заміну застарілих магістральних трубопроводів та встановлення необхідних систем контролю.

Очікувані результати від реалізації проекту:

  • Зменшення тепловтрат
  • Зменшення витоків води
  • Зменшення споживання електроенергії
  • Збільшення реалізація електроенергії
  • Зменшення витрат на ремонт та обслуговування.

Першим етапом проекту був вибір консультантів, які обирались на тендерних засадах. Вибір консультантів проводився у 2 етапи. Перший – це фаховий етап, де спільно з працівниками ЄБРР ми обирали компанії, які здатні надати відповідні послуги. Другий етап – з трьох переможців компаній, які запропонували свої послуги. Серед них була одна українська компанія і дві іноземні. Переміг консорціум французької компанії «Ежіс» і шведської «Свеко». На наступному етапі, який розпочався сьогодні, ми говоримо про затвердження плану виконання проекту. Ми вже говоримо, як правильно зробити усі проектні рішення, як після проектних рішень правильно провести тендерні закупки, вибрати підрядника і приступити до роботи. Плануємо, що в наступному році ми повинні приступити до фізичного виконання робіт.

Олег Синютка

Проект почали розробляти ще у 2008 р. ЄБРР призначив шведську компанію AF Consult, яка визначила, що саме потрібно для того, щоб поліпшити якість надання послуг із теплопостачання, та що дасть найбільший економічний ефект для підприємства. Фахівці вибрали чотири з двадцяти варіантів модернізації підприємства, що їх запропонувало «Львівтеплоенерго»: встановлення індивідуальних теплових пунктів, заміну всіх внутрішньоквартальних і частини магістральних тепломереж, встановлення когенераційних установок для виготовлення електроенергії на ТЕЦ-2 і диспетчеризацію. Саме вони обрали для реалізації Сихівський район.

Завдяки ІТП мешканці зможуть керувати температурою в будинку та навіть у під’їзді. Зокрема, вмикати опалення, як похолоднішає, чи, навпаки, прикрутити його з настанням тепла. Постійно матимуть гарячу воду, адже її підігріватимуть безпосередньо в будинку. Це автоматично зменшить споживання, а отже, заощадить їм гроші.

Сихів вибраний з декількох причин. Це найбільший мікрорайон міста, де можна пілотно відпрацювати усі речі, які стосуються теплопостачання. Інфраструктура Сихова, яка прокладалась у 70-80-ті роки, є не в найкращому стані і вона потребує модернізації і заміни. Високі і багатоповерхові будинки, при впровадженні індивідуальних теплових пунктів, будуть давати найкращу економію з точки зору фінансів. Після економії, яку ми очікуємо отримати на «Львівтеплоенерго», ми плануємо фінансування на інші мікрорайони міста. Також важливе впровадження альтернативного виробництва електроенергії, щоб здешевити при рості вартості газу виробництво теплової енергії. На Сихові це дасть найкращі результати, найкращий коефіцієнт корисної дії. Тому обрано Сихівський район. На Сихові спільно з німецьким урядом ми також реалізовуємо проект термомодернізації. Якщо би не реалізація спільно проекту по термомодернізації, проекту з Європейським банком, ми б не отримали такий великий грант. Отримавши 10 млн грантових коштів, насправді повертати ми будемо менше, ніж отримуємо зараз. Це буде пілот для міста Львова.

Олег Синютка

Нагадаємо, угоди про отримання кредиту від ЄБРР та гранту від E5P було підписано 13 червня 2013 р. Ці угоди є одними із найдорожчих, підписаних в Україні.

В сьогоднішній ситуації, коли є проблеми не тільки з вартістю газу, а коли є проблема і з наявністю, впровадження таких альтернативних засобів є на часі. Цей проект є ефективний з точки зору економіки, а також є одним з елементів національної безпеки.

Олег Синютка

Довідка

Компанія Eжіс (Egis) виграла конкурс із вибору консультанта ЛМКП «Львівтеплоенерго» для втілення в життя проекту модернізації теплопостачання у м. Львові. Його реалізують за грантові та кредитні кошти ЄБРР, що уповноважений вести переговори від імені ЛМКП «Львівтеплоенерго» з цією компанією щодо умов співпраці (укладання договору про співпрацю).

«Ежіс Груп» – це міжнародна компанія, що надає інжинірингові та консалтингові послуги в галузях транспорту, міського розвитку, будівництва, водопостачання та енергетики. Тут працює 12 000 співробітників, з яких 7500 – у сфері машинобудуванні. Річний оборот у 2012 р. склав 900 млн. євро. Група має представництва у більш ніж 100 країнах і близько 50 офісів у Франції.

ЄБРР є найбільшим фінансовим інвестором в Україні. На 31 березня 2013 р. Банк узяв на себе зобов'язання щодо надання 8,63 млрд. євро (11 млрд. дол. США) шляхом фінансування 337 проектів в Україні.

Фонд E5P, який надаватиме грантову допомогу проекту, був створений міжнародними донорами з метою спільного фінансування інвестицій в український комунальний сектор та у країни Східного партнерства країн ЄС. Особливу увагу Фонд приділяє аспектам попиту у питаннях підвищення ефективності. Учасниками, які роблять внески до E5P, є Данія, Естонія, Європейський Союз, Фінляндія, Ісландія, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Швеція, Україна та США.