У Львові провели масштабне опитування підприємців, щоб дізнатися, чим живе та куди прямує малий бізнес

Опитування 539-ти підприємців Львова здійснювалося в рамках спільного проекту ГО «Клуб Ділових Людей» та Програми USAID «Лідерство в економічному врядуванні», що реалізовується Фондом «Східна Європа» та мережею партнерських організацій.

фото: Олександр Мазуренко
Фото: Олександр Мазуренко

На основі першого етапу дослідження, що тривав з 1 липня по 10 серпня 2017 року, було створено «Індекс малого бізнесу» – унікальний репрезентативний матеріал, що висвітлює основну проблематику, настрої та тенденції розвитку малого бізнесу у нашому місті. Отримані дані потрапили в аналітичну брошуру «Small Business Index 2017 III».

Так, зі слів голови ГО «Клуб Ділових Людей Миколи Савуляка, було опитано 539 підприємств малого бізнесу, з них 95 підприємств виробництва, 199 – послуг, торгівлі офлайн – 204,  і торгівлі онлайн – 41. Одержані результати свідчать про те, що малий бізнес у Львові розвивається у досить складних умовах та має дуже стриманий характер росту. Тому розробили рекомендації для бізнесу і влади, щоб створити всі належні умови і можливості для розвитку малого бізнесу у Львові.

«Основні проблеми по сфері виробництва –  брак оборотних коштів, поганий доступ до інформації, відсутність співпраці з державою, застаріла матеріально-технічна база, відсутність автоматизації процесів, а також відсутність достатнього рівня компетенції управлінців бізнесу. У сфері послуг проблеми приблизно ті ж самі, особливо велика залежність є від купівельної спроможності населення – як тільки вона падає, показники або очікування сфери послу – змінюється.  Щодо торгівлі, то, як показало дослідження, проблеми офлайн- і онлайнторгівлі – практично однакові. Є тенденція до укрупнення, і брак оборотних коштів є достатньо критичним», - розповів Микола Савуляк, Голова ГО «Клуб Ділових Людей Микола Савуляк.

З його слів, саме завдяки цьому проекту планують створити «голос малого бізнесу» в регіоні, а надалі і в Україні.

«Це дослідження проведене для того, щоб ми побачили реальний стан справ, а головне – реальні проблеми, які має бізнес, щоб могти допомогти. Це дослідження буде і для нас посібником, коли будемо планувати заходи в рамках програми сприяння підприємництва у Львові, і для бізнесу, щоб кожен зміг оцінити, побачити вивчити детальніше свою сферу. Це дуже практичні речі, бо вони показують зміни», - зазначила Вікторія Довжик, голова постійної комісії фінансів та планування бюджету Львівської міської ради, радник міського голови Львова.

Так,  аналітичні дані Індексу Малого Бізнесу послужать:

– керівникам малого бізнесу – для прийняття стратегічних рішень, спираючись на ситуацію та настрої на ринках, що відображені в Індексі;

– державним органам – для формування максимально ефективної цільової політики та інструментів сприяння розвитку малого бізнесу

– бізнес-асоціаціям, галузевим спілкам та бізнес-клубам – для кращого розуміння потреб своєї цільової аудиторії та для мотивації до подальшого ведення та розширення своєї діяльності, адже їх роль в розбудові малого бізнесу важко переоцінити

– міжнародним організаціям, інвестиційним фондам та іншим організаціям економічного розвитку країни – для розуміння реального клімату малого бізнесу та розробки ефективних програм та проектів.

«Індекс малого бізнесу» – унікальний проект, що дозволяє тримати руку на пульсі макроекономіки міста та інтегрувати в розвиток бізнесу якомога більше підприємців. Ми віримо, що з часом такі опитування стануть поширеною практикою і в інших містах України. Бо саме від розуміння потреб бізнесу, від взаємодії всіх ланок суспільства залежить те, наскільки успішною буде економіка нашої країни», - додає голова Клубу Ділових Людей Микола Савуляк.

Детальніше про висновки та рекомендації для бізнесу і влади – у прикріпленні.