Керівник хорової капели «Дударик» нагороджений відзнакою «Почесний Львів’янин»

  • 07.05.2011, 14:47
  • 1249
Керівник хорової капели «Дударик», лауреат Національної премії України ім. Т.Шевченка, заслужений діяч мистецтв України з нагоди святкування дня міста та за активну життєву позицію, важливий внесок у соціальне життя міста, нагороджений титулом «Почесний Львів’янин». Нагородження відбулось сьогодні під час урочистої сесії з нагоди Дня міста.

Пропозиція надійшла від Львівського муніципального хору «Гомін».

Я настільки щасливий, що не можу виміряти це щастя. Очевидно, сутність щастя полягає в тому, що його виміряти нічим не можна. Поки я не можу звикнути, що я «Почесний громадянин» мого коханого міста.

Я люблю Львів. 43 роки я працюю з діточками, львів’янами. Вони завжди говорять, що Львів є духовною столицею України. Я також у це вірю. Бажаю, аби ми всі про це пам’ятали.

Микола Кацал.

Нагадаємо, що 2010 року почесні відзнаки територіальної громади міста Львова було присвоєно українському політичному діячеві, ідеологу українського націоналiстичного руху ХХ століття, голові Проводу ОУН Степану Бандері (звання «Почесний громадянин міста Львова»); українському політичному і державному діячеві, члену галицького крайового Проводу ОУН, генералу-хорунжому, головнокомандувачу УПА, голові Секретаріату Української головної визвольної ради Роману Шухевичу (звання «Почесний громадянин міста Львова»); Герою України, доктору фізико-математичних наук, професору Івану Вакарчуку (звання «Львів’янин року»); родині Надрагів (звання «Шляхетна львівська родина»).

У 2009 році почесні відзнаки територіальної громади міста Львова були присвоєні: «Почесний громадянин міста Львова» – Возницькому Борису Григоровичу, директору Львівської галереї мистецтв, Герою України, лауреатові національної премії України імені Тараса Шевченка, заслуженому працівникові культури України, членові-кореспондентові Академії мистецтв України, голові ради директорів музеїв Львова; звання «Львів’янин року» - Іванчуку Василю Михайловичу,  міжнародному гросмейстеру з шахів, чемпіонові Європи та шахових Олімпіад, переможцеві багатьох турнірів та чемпіонатів, одному з найсильніших шахістів світу; звання «Шляхетна львівська родина» – родині Слободянів.

Кандидатури для нагородження почесними відзнаками територіальної громади м. Львова подаються громадськими, політичними, професійними і творчими організаціями, трудовими колективами, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, постійними депутатськими комісіями, членами комісії міської ради у справах відзнак. Кандидатури, подані шляхом самовисунення, комісією міської ради у справах відзнак не розглядаються.

Положення про почесні відзнаки територіальної громади міста Львова було затверджено ухвалою Львівської міської ради від 28.02.2008р. №1579 «Про затвердження Положення про почесні відзнаки територіальної громади міста Львова».

Довідка

Микола Кацал народився у місті Хмельницькому 10 грудня 1940 року. Закінчив Львівський Політехнічний Інститут в 1962 році за фахом інженер-геодезист, працював керівником пошукової групи у військовому проектному інституті у м. Чита. У студентські роки визріло головне професійне зацікавлення - музика. Керував інструментальним ансамблем, створив у річницю пам'яті Тараса Шевченка (1961 р.) студентський хор на геодезичному факультеті. Вступивши у 1965 році до музичного училища у місті Чита, закінчив у 1970 році з відзнакою музичне училище у місті Львів (клас диригування Ірини Байцар-Дяк). У 1973 році закінчив з відзнакою диригентський факультет Львівської державної консерваторії ім. Миколи Лисенка (клас Михайла Антківа). Працював викладачем креслення, співів, столярної практики у загальноосвітніх школах (СШ у м. Чита, СШ №61, СШ№36, СШ№19 - у Львові). Керував шкільними хорами.  У 1968 році перейняв від відомого хорового диригента Михайла Пашковського ансамбль хлопчиків Львівського будинку дітей працівників залізниці, збільшив ансамблю склад до хорового масштабу (70 осіб), додавши групу юнаків. У 1971 році за підтримки Львівського обласного відділення Музично-хорового Товариства України заснував хор хлопчиків «Дударик», залучивши до його складу найбільш обдарованих учнів загальноосвітніх та музичних шкіл міста.

Видатною подією особистого життя М. Кацала і життя мистецької громади Львова, є відкриття у Львові першої української державної хорової школи (1989р.) Лауреат Національної премії України ім. Т.Г. Шевченка. (1989 р.), а з жовтня 2010 року - Народний артист України.

Державна академічна хорова капела «Дударик» має широку географію міжнародних концертних турне. Під час своїх щорічних подорожей виступала у Литві, Латвії, Білорусії, Росії, Грузії, Молдові, Естонії, Угорщині, Польщі, Словаччині, США і Канаді, Швейцарії, Австрії, Франції, Бельгії та Голландії. Капела записала ряд компакт-дисків, компакт-касет та платівок, а також дала десятки концертних програм на радіо і телебаченні. У 1983 році була нагороджена дипломом Президії Верховної Ради України, а в 1989 році капелу нагороджено Премією ім. Тараса Шевченка - найвищою урядовою нагородою в галузі культури. За 39 років концертної діяльності капела дала понад 1500 концертів у найпрестижніших концертних залах України і світу, серед яких Карнегі Хол, собор Паризької Богоматері, Ванкувер Ейр Плейс, Варшавська філармонія, Палац Україна, національна опера України, Національна філармонія.