А. Садовий: «Через нововведення Уряду Львів наступного року може на 1 млрд грн мати менше в бюджеті»

Міський голова Львова прокоментував питання державного бюджету на 2018 рік, зокрема, у частині тих змін, які стосуються місцевого самоврядування. Мер наголосив, що зміни по реверсній дотації, які пропонуються урядом, призведуть до зменшення коштів, які міста можуть інвестувати в свою інфраструктуру. Також мер проти фінансування коледжів з бюджету міст.

«Якщо говорити про Львів, то ці нововведення, які хоче запропонувати Уряд, можуть призвести до того, що ми на 1 млрд грн в бюджеті будемо мати менше у наступному році. Це велика сума, яка зводить нанівець будь-які можливості щодо функціонування міста, бо постійно треба інвестувати кошти в реновацію, інфраструктуру.

Торік було прийнято рішення, що міста починають фінансувати профтехосвіту. В принципі, здорова думка. Ми думали, що треба підсилювати напрямок трудового навчання у школах. Є училище, завод – вибудовуємо ланцюжок. Але гроші місто використовує, до речі 240 млн грн цього року, а впливу на профтехосвіту ми не маємо взагалі. Це сумно, бо ми можемо дати більші можливості і більше залучати дітей, сили міста великі. Наступного року хочуть ще на бюджет міста додати коледжі. Це ще плюс 300 млн грн. Також питання пільг за житлово-комунальні послуги – держава встановлює пільги, а місто має за це платити. Ми з цим категорично не погоджуємось. Я вважаю, що держава це повинна фінансувати на державному рівні.

Коефіцієнт розрахунку реверсної дотації враховує індекс податкоспроможності відповідного бюджету. При перевищенні коефіцієнту більше 1,1 планувалась реверсна дотація 50 відсотків суми, що перевищує значення такого індексу. Уряд пропонує цей показник збільшити до 80 відсотків. Це приведе до додаткового вилучення з міського бюджету майже 200 млн грн. Який сенс покращувати життя, залучати інвесторів, якщо чим більше ти будеш мати у місті, тим більше у тебе заберуть. Цю норму, думаю, депутати на Верховній Раді не дадуть ввести, як і багато інших речей.

Банально бачимо бажання забрати весь вплив, залишити міста на голодному пайку і потім у ручному режимі керувати, кому давати, а кому ні.

Мудрі володарі країн містам давали максимальну самоврядність і в плані оперування коштів, і в плані збирання податків. Те, що ми бачимо сьогодні, - це нівелювання, бо місто не може бути самодостатнім, коли у тебе забирають всі функції оперування грошима, дають додаткові фінансові навантаження щодо медицини, освіти – це порушення домовленостей, які були досягнути 3 роки тому, коли міста лишали у своєму бюджеті 60% ПДФО, держава сказала, щоб залишати менше, але держава візьме повністю на себе фінансування освіти і медицини. Обдурили і щороку додають ще більше видатків. Будемо з тим боротись.

Яка була ситуація у 2012 році: ПДФО – податок на заробітну платню, який є основою бюджету – 75% цих коштів, які збирались, залишались в місті, 25% держава вилучала. Місто було зобов’язане фінансувати освіту, медицину, соціальні сфери. Потім держава сказала, що 40% забирає, але повністю фінансує освіту, медицину, соціальний захист. Але з кожним роком це ламають, додають нам фінансувати трохи освіту, трохи медицину. Якщо говорити про ПДФО, то ті міста, де кращий ріст, 80% мають віддати державі. Це не чесно. Якщо я хочу залучити більше інвестицій, то я маю більше вкладати в інфраструктуру. Має бути підхід: хто краще працює – той більше має. Це нормальна європейська практика.

Якщо порушити норму про реверсну дотацію, то на прикладі міста Львова це виглядає, що сотні мільйонів гривень ми повинні віддати. А це не відремонтовані школи, дороги. Це не чесно. Якщо місто більше збирає податків, бо приходить інвестор, «біла» заробітна платня, то має бути розвиток і комфорт. Думаю, ми це не дамо зробити.

Насправді бюджет треба приймати заздалегідь, робити це вчасно. Минулого року ми бюджет прийняли першими в Україні, хочемо це робити і в цьому році. Важливо, щоб держава не знущалась, а дійсно займалась децентралізацією. Говорять про децентралізацію, а в голові сидить централізація – зробити усіх залежними. Цього не буде, ми не дамо цього зробити, бо міста – це основа держави. Гроші платників податків повинні інвестуватись у нашу інфраструктуру», - розповів Андрій Садовий, міський голова Львова.