А. Садовий: «Львів розпочав будувати свою газову незалежність»

  • 23.03.2010, 14:07
  • 1756
Львів активно переходить на інноваційні системи енергоефективності. Аби заощадити кошти у бюджетних установах, місто встановлює альтернативні джерела підігріву води. Відтак, у навчально-виховному комплексі «Арніка» вперше в Україні у державній установі встановлено сонячні колектори.

Першу спробу встановлення теплообмінників сонячної енергії розпочали із навчально-виховного комплексу «Арніка». Сонячні колектори встановлено для нагрівання води. За допомогою сонячних колекторів вода нагрівається увесь рік незалежно від пори року. Інноваційна система обігріву дозволяє нагрівати воду, яка потрібна для басейну, душових та на кухні.

«Ми горді з того, що саме наш заклад був обраний для встановлення сонячних колекторів та відновлення басейну. В результаті ми маємо набагато кращі комфортні умови перебування, виховання, навчання наших діток у навчально виховному комплексі. Минулого року місто відновило нам басейн, який не працював в нас понад 15 років. А тепер, завдяки інноваційній системі обігріву води, ми матимемо і гарячу воду в басейні», – розповідає директор навчально-виховного комплексу «Арніка» Галина Вітів.

Гаряча вода виробляється від розсіяних сонячних променів і в похмуру погоду система також функціонує на 100%.  Така новітня система нагрівання води дозволить економити енергоресурси на 60-70%. Міському бюджету така новація коштувала понад 500 тис. грн.

Як відомо, в жодному місті України у бюджетних установах немає сонячних колекторів. Така робота буде продовжуватись і надалі. Наступна школа, в якій місто має намір встановити сонячні колектори для обігріву басейну, є 92 школа. Зараз у школі №92 завершують ремонтні роботи басейну.

Також у навчально-виховному комплексі «Арніка» минулого року за кошти з міського бюджету було здійснено капітальний ремонт басейну та даху на суму близько 690 тис. грн.

«Старі підвальні котельні, які вже «віками» працюють в комунальних установах – замінюють на сучасні та економні  системи опалення. В садочку використовується технологія перетворення інфрачервоних променів в тепло для нагрівання гарячої води на кухні і підігрітвання води для басейну, щоб діти могли навчатись плаванню в басейні. Також встановлені сонячні колектори підігрівають холодну воду на кухні, для того щоб користуватись гарячою водою.

На кухні впродовж 15 років воду гріли на плиті в окремому посуді, а вже зараз з крана тече гаряча вода», – зауважив асистент Національного університету «Львівська політехніка», інженер-технік «Терра-Захід» Зеновій Когут.

«Цього року подібний експеримент ми хочемо зробити і в одній з львівських шкіл. Чекаємо на прийняття бюджету, щоб потім затвердити і міський. Львів має дуже хорошу динаміку по економії енергоресурсів. Це відзначила і Єврокомісія. Ми отримали грант 100 тисяч євро. Це кошти, що будуть використані для «Сихівської» гімназії, де буде  замінено вікна та утеплять стіни. Також в наших школах тривають уроки, де дітей вчать економити тепло. Такими кроками ми ставимо ціль зробити Львів незалежним від газу», – зауважив міський голова Львова Андрій Садовий.

Нагадаємо, що минулоріч на заходах з енергоменеджменту Львів зекономив 4 млн грн.

Довідка

У навчально-виховному комплексі «Арніка» навчається 217 учнів та працює  5 дошкільних груп, які відвідує 135 дітей.