У підземеллі Гарнізонного храму відкрили виставку унікальних реліквій XII-XV ст.

  • 06.05.2021, 17:24
  • Марія Демчина
Сьогодні, у День міста, в музеї-підземеллі Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла Львівської архиєпархії УГКЦ відкрили виставку християнських реліквій XII-XV століття «Ars sacra: Подорож у середньовіччя». Це близько 20 унікальних натільних реліквій, які львівські колекціонери подарували храму. Виставку зможуть оглянути всі охочі.

фото: Маркіян Лисейко
фото: Маркіян Лисейко

«Сьогоднішня подія увійде в історію, і ця експозиція в музеї буде дивувати і милувати десятки, сотні, тисяч українців і людей з цілого світу. Думаю, цей добрий приклад наших колекціонерів буде прикладом, бо все у цьому світі дуже швидко минає, але те, що ти залишаєш для інших, стає великою історією. Тому велика вам подяка, що зробили такий мужній вчинок, і громада міста особливо зі своєї сторони подякує вам за це. Хочу подякувати вам, владико Степане (владика Степан Сус, єпископ Курії Києво-Галицького Верховного Архиєпископства), тому що ви як перший настоятель цього відродженого храму, заклали дуже міцний фундамент. Без вашої енергії і вашого жертовного натхнення навряд чи би було це сьогодні таким, яким воно є. Тому дозвольте спільно зі секретарем ради вшанувати вас і музей цим Левом (зменшена копія пам’ятного знаку до 100-річчя ЗУНР – авт.)», - зазначив мер Львова Андрій Садовий.

«Дякую вам, отче Тарасе, тому що ви продовжуєте традиції. Владика Степан розпочав і задав такий хороший ритм всього доброго, що стосується вашого храму, і ви взяли цей темп і продовжуєте. Реконструкція храму, музейні експонати, виставки – це дуже важливо. Дякую вам від себе, від громади і депутатського корпусу», - додав секретар міської ради Маркіян Лопачак.

Як розповіли у Гарнізонному храмі, ці реліквії виконані у металопластиці – техніці створення рельєфних зображень на різних металах. Це мистецтво металопластики на сьогодні є малодослідженим і недооціненим. Врятовані колекціонерами предмети є унікальним свідченням історії духовності та становлення християнства в Україні. Ці речі вдалося зберегти попри війни, руйнування і пограбування церков, плюндрування святинь.

фото: Маркіян Лисейко

«Це для нас особливий подарунок, оскільки це дуже цінні речі. Перед карантином підземелля відвідувало дуже багато людей, тисячі туристів зі всієї України і з різних куточків світу, включаючи Австралію і Нову Зеландію. І сьогодні для нас це є дуже важливо, тому що тут ми маємо можливість, будучи при тих реліквіях, які датуються ще з княжих часів, розповідати про важливість віри християнства. Це неоціненна лепта в культуру всієї нашої країни, і ми надзвичайно дякуємо тим людям, які це подарували.

Всі ці реліквії є предметом окремого історичного дослідження, тому що кожен з тих предметів - це немовби цілий світ, і по ньому можна досліджувати точні дати, де це було зроблено, скільки таких аналогів є сьогодні у світі, і це насправді предмет окремої дискусії і наукових рефлексій. Це подаровано Гарнізонному храму, і в підземеллі ця експозиція буде на постійній основі завжди.

Це близько 20 експонатів, і їхня вартість сьогодні коливається в різних цифрах, але загально прийнято вважати в колах тих людей, які цікавляться такими речами, що це безцінно, його оцінити вже неможливо. Це все натільні речі 12 століття, речі, які носили люди княжих часів, і це для нас вкотре підкреслює, що віра людей в той час також була дуже глибокою.

Ці речі є з приватної колекції двох колекціонерів – Олександра Свіщова і Юрія Котика. Вони знайдені в різних частинах України, збір такої колекції тривав не один рік, а навіть десятки років. Схожі колекції, очевидно, існують, але в нашому випадку ми є доволі унікальними, тому що саме в храмі зібрано настільки багато з одного періоду таких реліквій», - розповів у коментарі настоятель Гарнізонного храму, голова Центру Військового Капеланства ЛА УГКЦ отець Тарас Михальчук.

Адреса підземелля: м. Львів, вул. Театральна, 11 (вхід з проспекту Свободи).

відео: Андрій Андрух

фото: Маркіян Лисейко