«Ми хочемо, щоб екологія та ставлення до неї були на першому місці», – міський голова

  • 20.10.2015, 16:52
  • 1253
  • Мар’яна Щепанська
У Львові на базі міської ТЕЦ-2 запускають лінію з переробки ртутних енергоощадних ламп. Як відзначив під час урочистого відкриття міський голова Львова Андрій Садовий, установка – унікальна, і є єдиною такою на території України, відтак – готова приймати лампи не лише зі Львова та області, а й з усього західного регіону. Передбачається, що за годину вона перероблятиме 200 кг відпрацьованих електронних відходів.

фото: Олександр Мазуренко

Ця установка є унікальною: вона єдина в Україні сьогодні має можливість переробляти лампи легітимно. Ми хочемо, щоб екологія та ставлення до неї були в нас на першому місці, тому ми будемо приймати лампи не лише зі Львова, а й з області та всієї Західної України, й утилізувати їх. Ми готові за годину переробляти 200 кг ламп, а це надзвичайно великий об’єм. Інвестиція наших європейських колег склала більше 720 тис євро. Окрім цього, 2,2 млн грн. витратило місто на устаткування. Зокрема, йдеться про машини, які ми придбали, і які, власне, будуть їздити містом та приймати ці лампи. Буде чітка логістика. Є деякі затримки за Міністерством екології, тому що у сфері ліцензування за законодавством є певні зміни. Однак ми готові приймати лампи та переробляти їх і закликаємо долучатися всіх, хто поважає своє здоров’я і хоче жити в чистих містах та селах. Будемо перші проходити цією дорогою, залучати усіх інших і показувати цілому світу, що Україна дбає про людей і про свою землю.

міський голова

Запуск лінії передбачено проектом «Створення муніципальної системи поводження з відходами електронного та електричного устаткування у Львові з використанням досвіду Любліна», який реалізовується за співфінансування ЄС. Загалом на втілення його в життя передбачено близько 1,3 млн євро: йдеться про створення власне лінії (700 тис. євро), розробку програми, проведення досліджень, семінарів та конференцій, широкої інформаційної кампанії та придбання обладнання для безпечного поводження з відходами електронного устаткування.

Найбільш масштабним із цих заходів є, власне, купівля цього надсучасного інтелектуального комплексу для утилізації люмінесцентних ламп, що містять небезпечну для здоров'я людини та довкілля ртуть. Постачальник цього обладнання – шведська компанія «MRT System International AB» – є одним зі світових лідерів у галузі рециклінгу електронних відходів, зокрема й тих, які містять небезпечні компоненти. Обладнання цієї фірми успішно використовують в Європі, Північній Америці та Азії. Як відзначає керівник компанії Клайс Райден, на ринку вони вже більше 40 років, і за цей досить значний період час встигли збудувати понад 300 подібних установок.

Щодо власне цього проекту, то ми підготували всю необхідну документацію, взяли участь у тендері, і на наше щастя – виграли. Тепер я хочу привітати представників місцевої влади, оскільки цей регіон став першим в Україні, який має таке обладнання, що, відповідно, свідчить на користь його прогресивності. У Швеції є прислів’я: ми кажемо, що не успадковуємо землю від батьків, а радше позичаємо її у своїх дітей. Це означає, що нам треба передати її їм у ще кращому стані, аніж отримали», – зазначив Клайс Райден, президент компанії «MRT System International AB».

Як додає керівник міського управління екології Андрій Галушка, презентована лінія з переробки є показником високої екологічної свідомості мешканців міста, які досить часто зверталися в міськраду з запитаннями щодо місць збору відпрацьованих ламп, які виникають у побуті. «Це зроблено на вимогу наших мешканців. Їхня мотивація – чисте довкілля.

зазначив він

За словами координатора проекту та керівника дільниці ДП «Бондарівка» Оксани Війтик, оскільки лінія повністю автоматизована, працюватимуть тут всього 2 людини, для яких представники компанії-постачальника вже провели навчання. Механізм роботи лінії полягатиме у подрібненні лампи, виділенні її структурних частин та подальшій їх переробці. «Сюди завантажуються лампи, вони подрібнюються і потім відокремлюються усі елементи – скло, метал, пластик і люмінофор. На виході ми також отримуємо чисту ртуть, яку можна здавати підприємствам на повторне використання. Тобто, ми отримуємо не сміття, а вторинну сировину, потенційним споживачем якої у місті буде Львівський ізоляторний завод. Люмінофор можуть використовувати компанії, які виготовляють фарби для доріг, адже цей елемент світиться вночі. На сьогодні ще жодного контракту укладеного немає, однак ми шукатимемо контакти і знайдемо споживачів для цієї продукції», – розповіла вона. Окрім цього, за її словами, у міськраді ще два роки тому була затверджена Програма поводження з відходами електронного та електричного обладнання, у якій передбачили пункти збору батарейок. Також нею затверджено й маршрути руху автобусу зі збору лампочок. «Автобус буде стояти у зручний для людей час – в суботу з 10.00 до 14.00 год біля великих торгових центрів. Наприклад, на Сихові – біля ТЦ «ВАМ», на пр. Чорновола – біля магазину «Арсен». Тобто, там, де в суботу є велике скупчення людей. Такий пункт також буде облаштовано тут. Можливо, Міністерство екології дозволить нам приймати лампи й у нашому офісі на вул. Окружній. Це робота на перспективу», – додала Оксана Війтик. Водночас, підкреслила: проект – екологічний, а відтак не спрямований на отримання прибутку. Його основне призначення – покращити стан середовища, в якому ми живемо.

Нагадаємо, з липня 2014 р. в місті функціонує система збору відпрацьованих батарейок, яка охоплює мережу із 94 стаціонарних контейнерів, розміщених в установах, супермаркетах, закладах освіти та ЛКП. Транспортування відпрацьованих батарейок здійснює спеціально облаштований мікроавтобус, куплений за кошти міського фонду охорони навколишнього середовища. Станом на сьогодні, зібрано близько 5 тонн відпрацьованих батарейок від мешканців міста. У подальшому їх передадуть на утилізацію на спеціалізоване підприємство.