«Наше завдання – будувати комфортне місто, яке буде приємним для всіх мешканців, які у ньому живуть», – Андрій Садовий

Сьогодні у Львові в Національному лісотехнічному університеті розпочався перший екологічний форум «Міста та місцеві громади: роль у вирішенні глобальних екологічних проблем». Учасників форуму привітали ректор Юрій Туниця та міський голова Львова Андрій Садовий.

«У нас в Україні прийнято багато говорити про екологію, – зазначив Андрій Садовий. – Але, на превеликий жаль, дуже часто люди всю свою енергію витрачають власне на те, аби розказати, як це має бути. А друга частина – як саме це зробити – дуже часто відходить на другий план. І завжди є нарікання, що нема грошей, що це складно, що ми заплануємо це в бюджеті наступних років тощо. І, власне, коли Львів сколихнула біда, і підпалили сміттєвий полігон, ми побачили, якою критичною є ситуація у всій нашій країні уже хоча б в одному сегменті – поводженні з ТПВ. Насправді орієнтовно 5 % України знаходяться під різними звалищами, полігонами тощо. Це не просто багато. Це критично багато. І взагалі ця тема ніколи особливо не піднімалась, але завдяки Львову стала дуже актуальною. І тут ми, звичайно, отримали дуже багато іміджевих втрат, тому що багато політиків пробували це використати, щоб бити по Львову. Я думаю, що нічого їм з того не вийде, адже Львову 760 років, він багато кого пережив, і наших недругів також переживе. Але ми отримали амбіцію – збудувати перший в Україні завод з глибинної переробки відходів. І зараз ми працюємо з багатьма західними інституціями, деталізуємо правильну постановку задачі, щоб це все було функціонально, красиво і потрібно. Так само, як сьогодні люди з дуже багатьох країн приїжджають на екскурсії до Львова, щоб побачити пам’ятки архітектури, я хочу, щоб вони приїжджали, і дивилися, як ми красиво поводимось із нашими відходами. І тут у нас є підтримка Європейського інвестиційного банку. Ми дуже чітко йдемо цією дорогою, тож вирішимо цю проблему й покажемо приклад для всіх інших».

Опісля міський голова розповів про пріоритетні екологічні проекти, які саме зараз втілюють в життя у Львові.

«Екологія – це, насправді, і вода, і повітря, і транспорт. Це наше життя, бо якщо погане повітря, то про що ти можеш думати? Мені приємно, що ми фактично з початку наступного року почнемо будувати завод у Львові, який буде переробляти намул та виробляти електроенергію, яка буде використовуватись для потреб нашого Водоканалу. Щоб ви розуміли, зараз ми до Львова транспортуємо воду орієнтовно за 100 км, і у вартості води близько 50% – вартість електроенергії. Наша вода дуже чиста, тому що ми беремо її з артезіанських свердловин, а не з відкритих водойм. Є, звичайно, питання системи труб, мереж. І тут ми також багато працюємо. Наша мета – щоб можна було безпечно пити цю воду, і вона нічим не відрізнялась від «Моршинської». Багато молодих людей, які присутні тут, вже не пригадують, але колись ми у Львові мали воду 4 години вранці та 4 години ввечері, і всі вважали це нормою. Сьогодні ж вода у Львові цілодобово. Немає проблем, які не вирішуються. Можна вирішити будь-яку проблему.

Ще одна цікава ініціатива, яку обговорювали дуже багато років, – це ідея збудувати трамвай на Сихів. Я пригадую, що як тільки-но ми озвучили цю ініціативу, усі вважали нас несповна розуму. Мовляв – навіщо це потрібно, цього ніколи не буде тощо. Сьогодні я публічно анонсую, що 17 листопада сихівчани зможуть трамваєм заїхати до центру міста, на площу Соборну. У перший же день ми випустимо 9 нових трамваїв на цю лінію. Наші нові трамваї – витвір мистецтва. Мій пріоритет – максимальний розвиток електротранспорту у Львові. Ми плануємо до 2020 року оновити на 75% громадський транспорт міста.

Також великий проект, який ми реалізуємо, – модернізація систем теплопостачання. Ми починаємо встановлювати 500 індивідуальних теплових пунктів на Сихові, що має мінімізувати використання газу та зменшити обсяг викидів. Ті ж велодоріжки. На сьогодні у Львові – орієнтовно 100 км. Наша мета до 2020 року – 268 км, щоб усе місто було з’єднане велорухом. Для мене велосипед – це не забава, а вид транспорту для добирання на роботу, на відпочинок.

Сьогодні пан ректор анонсував завод з утилізації ртутних ламп. Тут взагалі анекдот, тому що ми цей завод збудували ще минулого року. Торік ми його й відкрили і почали ці лампи переробляти для своїх внутрішніх потреб. Але ми не мали права брати лампи з інших міст на переробку, тому що не мали ліцензії. Нам видали її на днях. Завтра ми з міністром екології поїдемо на це виробництво. Найцікавіше те, що в нас в Україні були підприємства, які мали цю ліцензію, але не мали установок. І куди вони возили ті лампи? На полігони. А ми мали установку, але не мали ліцензії.

Таких проектів є дуже багато. І наша задача – будувати комфортне місто, яке буде приємним для всіх мешканців, які у ньому живуть», – додав Андрій Садовий.

Відзначимо, що форум проводиться з метою обговорення шляхів вирішення глобальних, регіональних та локальних екологічних проблем міст та місцевих громад в контексті рішень саміту ООН (2015 р.) щодо Цілей Сталого Розвитку до 2030 р. та Паризької угоди зі змін клімату (2015 р.).

На Форумі будуть обговорені такі питання: екологізація інфраструктури і техногенно-екологічна безпека як передумова сталого розвитку великих і малих міст; зменшення промислових викидів парникових газів; проблематика зеленого господарства великих міст; шляхи покращення якісного та кількісного складу міських зелених зон; поводження з побутовими відходами, відходами електричного та електронного устаткування; забезпечення чистою питною водою та здоровим харчуванням; зелені студентські та промислові містечка. Зелені інвестиційні проекти та сталий розвиток житлового будівництва.

Форум присвячений 30-м роковинам Чорнобильської катастрофи та пошуку шляхів виконання рішень Паризької угоди від 12 грудня 2015 року щодо змін клімату.

Передбачається обмін досвідом між містами України та суміжних країн і видання матеріалів Форуму у спеціальному випуску фахового видання.