«Це великий крок для України в напрямку досягнення чистої води» - Валентин Вольський

У Львові триває ІІІ міжнародний екологічний форум «Вода та Енергія», присвячений проблемам у сфері питного водопостачання, реформам в екологічному законодавстві, впровадженню новітніх технологій очищення комунальних стічних вод. Головна подія форуму – це підписання Меморандуму про співпрацю між Національним фондом охорони довкілля і водного середовища республіки Польща в особі його голови Казімєжа Куйди, Львівською міською радою в особі міського голови Андрія Садового, ЛМКП «Львівводоканал» в особі директора Валентина Вольського та Міністерством екології та природних ресурсів України в особі заступника міністра Миколи Кузьо. Меморандум передбачає розбудову і модернізацію системи відведення та очистки стічних вод разом із здійсненням відповідних інвестицій у Львів.

Впродовж року ЛМКП «Львівводоканал» активно співпрацював з Національним Фондом охорони довкілля і водного господарства республіки Польща. Минулого року представники фонду вперше відвідали Еко-форм у Львові. Цього року польська делегація на чолі з головою фонду Казімєжом Куйдою приїхала для підписання Меморандум про співпрацю. Позаяк очисні споруди Львова мають транскордонний вплив на довкілля, зокрема здійснюють екологічний вплив на Польщу, Національний фонд Польщі готовий розглядати можливість інвестицій в модернізацію очисних споруд міста Львова з досягненням екологічного ефекту на забруднення річки Західний Буг, Віслу та басейн Балтійського моря, беручи за приклад модернізацію Варшавських очисних споруд. У реконструкцію очисних споруд Варшави було інвестовано 500 млн. євро. На реконструкцію очисних споруд Львова приблизно потрібно 200 млн. євро.

«До події, яка сьогодні сталася, ми йшли декілька років. Я хочу сьогодні привітати не лише місто Львів, але й усі наші міста. Це величезний крок для України. У співпраці з нашим найближчим сусідом ми рухатимемося в напрямку досягнення чистої води і чистих річок», - наголосив Валентин Вольський, директор ЛМКП «Львівводоканал».

Як зазначено у Меморандумі, основний напрямок співпраці – спільні заходи із забезпечення ефективної очистки стічних вод міста Львова для досягнення мінімізації забруднення басейну транскордонної ріки Західний Буг.

«Наша співпраця розпочалася ще рік тому. Нам приємно, що мер Львова дбає про розвиток міста і підтримує такі хороші ініціативи. Також у нас є налагоджена співпраця з вашим Міністерством екології. Ми раді підтримувати і долучатися до реалізації ваших проектів», - зазначив Казімєж Куйда, голова Національного фонду охорони довкілля і водного середовища республіки Польща.

«Ми знайшли дуже багато спільних точок дотику і ми, як Міністерство екології, надзвичайно раді тому, що робить Україна на шляху до європейської інтеграції. Це викликає довіру і дає результати: підписання такого Меморандуму й подальші інвестиції у модернізації очисних споруд», - заступник міністра екології та природних ресурсів України Микола Кузьо.

Відтак, Меморандум передбачає надання Львову польською стороною консультацій та допомоги для розбудови і модернізації системи відведення та очистки стічних вод разом із здійсненням відповідних інвестицій. Також Національний фонд охорони навколишнього середовища і водного господарства допомагатиме Львову у підготовці тендерної документації на виконання багатоваріантної концепції щодо розбудови та модернізації системи відведення і очищення стічних вод. Передбачається і надання інвестицій на реалізацію цих заходів, обмін досвідом, зокрема, ознайомлення з досвідом польських міст у реалізації подібних проектів. Також Фонд проводитиме навчання для спеціалістів ЛМКП «Львівводоканал» при підготовці проектів, складанні грантових заявок та звітів. Передбачена співпраця і в напрямку розробки спільних проектів для залучення фондів із ЄС. ЛМКП «Львівводоканал» зі свого боку зобов’язується забезпечити розробку проекту реконструкції очисних споруд та поетапну реалізацію проекту.

Фінансування проекту передбачається із залучення міжнародних фінансових установ (Європейського банку реконструкції та розвитку, Європейського інвестиційного банку, Північної екологічної фінансової корпорації (НЕФКО), Німецького державного банку «Кредитна установа для відбудови» (KFW) та інших), національних екологічних фондів, внесків міста, власних коштів ЛМКП «Львівводоканал».

«Ми підписуємо цей меморандум, щоб загострити увагу суспільства до екологічних проблем, до того, що вони потребують велетенських інвестицій і нашої спільної уваги. Без розуміння того, що ми мусимо вкладати і роботи ці кроки сьогодні, ми не будемо мати чистого довкілля завтра. Не маючи чистої річки, ми не матимемо здорового майбутнього покоління», - наголосив Валентин Вольський, директор ЛМКП «Львівводоканал».