«Тендерні процедури розпочнуть у листопаді», - А. Садовий на Еко-форумі про будівництво сміттєпереробного заводу

У Львові стартував ІІІ Міжнародний екологічний форум «Вода та Енергія». В рамках Форуму відбулось підписання Меморандуму про співпрацю між містом Львовом та Національним фондом охорони навколишнього середовища і водного господарства (Польща). Участь у підписанні взяли Андрій Садовий, міський голова Львова, Казімєж Куйда, президент Національного фонду охорони навколишнього середовища і водного господарства, Микола Кузьо, заступник міністра екології України, Валентин Вольський, директор ЛМКП «Львівводоканал». Меморандум передбачає розбудову і модернізація системи відведення та очистки стічних вод разом із здійсненням відповідних інвестицій у Львів. Як зазначив під час підписання міський голова Львова Андрій Садовий, вже доброю традицією Еко-форуму стало залучення інвестицій у Львів та підписання відповідних угод, адже торік на цьому ж форумі було підписано договори-гарантії з НЕФКО та ЄБРР за проектом «Реконструкція очисних споруд та будівництво станції переробки мулу для очищення та утилізації стічних вод і виробництва біогазу для когенерації у Львові».

«Для нас важливо мати досвід, який актуальний для країн Європейського Союзу, і мати фінансову підтримку. Якщо ми беремо кошти сьогодні в українських структурах – то це 15-17% річних, якщо ви працюєте з європейськими структурами – це 1-4% річних і можливість отримати великі гранти. Ми зараз на Водоканалі маємо великий проект, який ми реалізовуємо спільно з ЄБРР, з великою кількістю європейських фундацій. Мова йде про переробку намулу, який з’являється після очистки стоків, щоб з нього робити біогаз і мати власну електроенергію. Але відкритим є питання модернізації очисних споруд. Тут ми приступаємо до проектної частини і польська екологічна фундація готова бути нашим партнером, допомогти по отриманню європейських коштів під вигідні умови. Це такі самі умови, які, наприклад, є актуальні для міст Європейського Союзу, в тому числі польських міст. Мова йде надзвичайно великі суми коштів, бо модернізація очисних споруд – це більше 100 млн євро. Але без цього діла не буде. Наші стоки частково йдуть у Балтійське море, частина – у Чорне. Наше завдання – на кінець наступного року вийти з проектною частиною, з розумінням чіткості самої технології, з розумінням фінансових партнерів, щоб ми могли з 2019 року почати масштабну фазу модернізації очисних споруд. Це один з найбільших проектів у місті. Те, що ми маємо по модернізації теплопостачання, по заміні інженерних мереж, будівництву нових доріг – це простіше, ніж модернізувати очисні споруди.

Ми будемо визначати суму фінансування спільно з польською екологічною фундацією, НЕФКО, ЄБРР, ЄІБ, МФК, бо одна структура не зможе взяти на себе всю відповідальність. Звичайно, будуть кошти місцевого бюджету. Також ми очікуємо на підтримку екологічних фундацій. На будівництво заводу з переробки ТПВ і рекультивацію ми отримаємо 10 млн євро гранту. На модернізацію системи теплопостачання ми також отримали 10 млн євро гранту. Навіть трамвай на Сихів – було 6 млн євро гранту від німецького Уряду. Ти отримуєш досвід, гранти, фінансування під дуже низький відсоток.

Проект будівництва заводу ТПВ ми секторально презентуємо для наукової спільноти, для мешканців прилеглих територій, для депутатів. Таких зустрічей багато. Але першими цю фазу побачать спеціалісти та експерти, які тут зібрані. Компанія «Еджіс» має унікальний досвід щодо рекультивації полігону в м. Марсель, вони робили проектну частину. Також вони покажуть свої напрацювання щодо самого заводу, який має бути збудований – це перша частина. Європейський банк реконструкції та розвитку вже на своєму сайті оголосив відбір претендентів, які будуть брати участь у тендері. Тендерні процедури розпочнуть у листопаді. Важливо, щоб найкращі компанії світу брали участь у цих процедурах, щоб компанія, яка переможе, мала найбільший досвід, бо нам треба це все дуже швидко зробити. Великий плюс – усі тендерні процедури відбуваються за умовами ЄС. Це важливо, бо це максимально мінімізує корупційні речі. Ми проекти презентували у Політехніці, в різних наукових спільнотах, для громадськості, для мешканців сіл. Завтра буде наступний етап. Ми також будемо його представляти для різних середовищ, нам цікаво почути думки, бо такого досвіду ніхто в Україні не мав», - зазначив Андрій Садовий, міський голова Львова.

«Підписання цього Меморандуму означає, що Національний фонд Польщі готовий розглядати можливість інвестицій в модернізацію очисних споруд міста Львова з досягненням екологічного ефекту щодо забруднення річки Західний Буг, Вісли і басейну Балтійського моря. На реконструкцію очисних споруд Львова потрібно приблизно 200 млн. євро. Ми підписуємо цей меморандум, щоб загострити увагу суспільства до екологічних проблем, адже вони потребують велетенських інвестицій і нашої спільної уваги. Без розуміння того, що ми мусимо вкладати і роботи ці кроки сьогодні, ми не будемо мати чистого довкілля завтра», - зазначили в ЛМКП «Львівводоканал».

Як зазначено у Меморандумі, основний напрямок співпраці – спільні заходи із забезпечення ефективної очистки стічних вод міста Львова для досягнення мінімізації забруднення басейну транскордонної ріки Західний Буг.

Відтак, Меморандум передбачає надання Львову польською стороною консультацій та допомоги для розбудови і модернізації системи відведення та очистки стічних вод разом із здійсненням відповідних інвестицій. Також Національний фонд охорони навколишнього середовища і водного господарства допомагатиме Львову у підготовці тендерної документації на виконання багатоваріантної концепції щодо розбудови та модернізації системи відведення і очищення стічних вод. Передбачається і надання інвестицій на реалізацію цих заходів, обмін досвідом, зокрема, ознайомлення з досвідом польських міст у реалізації подібних проектів. Також Фонд проводитиме навчання для спеціалістів ЛМКП «Львівводоканал» при підготовці проектів, складанні грантових заявок та звітів. Передбачена співпраця і в напрямку розробки спільних проектів для залучення фондів із ЄС. ЛМКП «Львівводоканал» зі свого боку зобов’язується забезпечити розробку проекту реконструкції очисних споруд та поетапну реалізацію проекту.

Фінансування проекту передбачається із залучення міжнародних фінансових установ (Європейського банку реконструкції та розвитку, Європейського інвестиційного банку, Північної екологічної фінансової корпорації (НЕФКО), Німецького державного банку «Кредитна установа для відбудови» (KFW) та інших), національних екологічних фондів, внесків міста, власних коштів ЛМКП «Львівводоканал».

Нагадаємо, у Львові 5-6 жовтня за ініціативи Асоціації водоканалів України «Укрводоканалекологія» та за сприяння Міністерства екології та природних ресурсів відбувається Міжнародний екологічний форум «Вода та Енергія», присвячений проблемам у сфері питного водопостачання, реформам в екологічному законодавстві, впровадженню новітніх технологій очищення комунальних стічних вод, використанню відходів вторинної сировини, створенню умов для реалізації екологічно сприятливих стратегічних рішень.

Завтра, під час другого дня Форуму, о 10.30 буде запрезентовано успішні практики поводження з ТПВ, під час чого французька компанія «Egis» представить проект будівництва сміттєпереробного заводу у Львові. Окрім цих знакових подій Форуму, відбудуться дискусії на теми інвестицій, екології, енергетики; Zero Waste тощо.

Під час Еко-Форуму «Вода та Енергія» також триває Виставка Інноваційних Технологій, до участі у якій залучені підприємства та компанії, виробники й постачальники обладнання та устаткування для очищення природних і стічних вод, переробки та сортування відходів, засоби автоматизації технологічних процесів, економії енергоресурсів, транспортування води, новітніх «зелених» рішень для промисловості та домогосподарств.