Сьогодні в рамках робочого візиту міський голова Львова ознайомився з роботою комунального некомерційного підприємства «Стоматологічна поліклініка №1», що на пр. Шевченка, 24. 1-ша стоматполіклініка – одна з 4-х, яка пройшла процес перетворення, і з кінця червня працює на засадах комунального некомерційного підприємства.

«Досі у нас як було? Були приватні стоматології, які об’єднані чи в клініки, чи мають приватні кабінети. І система нормально працює: ти приходиш, бачиш, яка є ціна, отримуєш послугу, платиш за неї. Все нормально працює. І був інший світ, який називався «комунальна стоматологія», де все мало би бути безкоштовним, але гроші люди брали. Але це і пацієнту не зручно, і доктору не зручно, бо він ж робить свою роботу.

Тому ми пішли на цю реформу, яка вже успішна є в багатьох містах, і наша перша стоматологічна поліклініка і в цьому теж є першою. Тут сьогодні 117 лікарів і плюс обслуговуючий персонал легально отримують заробітну платню, де лікарю нараховують 12 тисяч гривень, і всі задоволені. Тому що пацієнт отримує ту саму послугу, але отримує її чесно – йому дають квитанцію, де написано скільки він оплатив. Він її потім може показати в страховій компанії. Бо коли платиш готівку, тобі жодної квитанції не дадуть.

І є інший світ: інші стоматологічні поліклініки, які переконують, що «ми всім людям надаємо безоплатні послуги». А ми говоримо – це не правда. Я шукаю таких людей і мені дуже важко їх знайти.

Мені було дуже важливо побачити як працює 1-ша стоматполіклініка. Я задоволений, що реформа дає свої плоди, і ми будемо далі вам помагати, бо для мене дуже важливо, щоб ви мали рівень сервісу не гірший, а кращий, ніж має приватна стоматологія. Ми помагали і будем помагати, тому що власником цього підприємства є громада міста Львова. Ми максимально будемо підтримувати тих людей, які працюють чесно, прозоро і публічно. А всі інші, хто пробують бавитись в ці ігри, повинні розуміти, що дорога є тільки одна – прозорість і відкритість.

Тому, користуючись нагодою, хочу звернутись до стоматологів, які працюють в комунальних закладах: люди добрі, не піддавайтесь на провокації. Ми мусимо робити реформу, тому що незалежність країни – це прозорість і відкритість, щоб ми були чесними один перед одним. Той приклад, який ми маємо в 1-й стоматології, він є корисний, він є потрібний. Так вже зробили в багатьох інших містах і так ми зробимо у Львові.

Хоча це є не просто. Тому що приходять правоохоронні органи, роблять обшуки. Я знаю, що готуються з обшуками до керівника департаменту пані Слічної, до Зуба – як вони посміли почати реформу комунальної стоматології. Це ж так легко, коли бюджетні кошти йдуть, ніхто їх там не може проконтролювати, з того отримують хабарі, і ціла система працює. Цього не буде! Нехай ходять, нехай дивляться, ми йдемо чітко вперед. Це є моя тверда принципова позиція. І мені дуже приємно, що ця позиція підтримується депутатами міської ради. Є приклад першої стоматології: люди працюють. Беріть приклад, працюйте і не піддавайтесь на провокації тих людей, які вводять вас в оману. Тому що ви буде мати легальну високу зарплату і будете гідно себе почувати по відношенню до своєї сім’ї і до пацієнтів, які до вас приходять.

Жодної додаткової гривні міська рада виділяти не буде. Я пропоную людям йти нормально в реформу і не піддаватись на провокації, які ведуть людей в нікуди.

Ми в бюджеті міста Львова додаткових коштів на стоматологію не маємо і виділяти не будемо в цьому році взагалі. Тому: реформа, потім буде підтримка з міської ради, і це буде підтримка на ті категорії, які цього потребують: це є малозабезпечені, і це є діти. А виділяти кошти на оплату багатих людей – цього не буде, це не правильно, тому що у нас нема зайвих коштів. Я думаю, всі зрозуміли мій чуткий посил. Халяви не буде. Є робота – є зарплата, є облік скільки грошей отримано. Хоче лікар мати 12 тисяч зарплату, він має їх чесно заробити, показати всім, і сплатити з цього податки.

Це ж ринок. Якщо мені не подобається сервіс тут, то є сотні приватних стоматологій. Ніхто ж мене не заставить кудись іти, бо все одно треба платити. Тільки тепер ви платите офіційно і маєте чек. А раніше як було? Платите гроші – чека немає. А так: є квитанція, і є відповідальність, бо ви платили гроші в касу. А дитина і малозабезпечені безплатно – це святе. На це місто виділяє і буде виділяти кошти», - зазначив Андрій Садовий, міський голова Львова.

З 22 червня комунальна 1-ша стоматологічна поліклініка змінила формат роботи, перейшовши у статус комунального некомерційного підприємства «Стоматологічна поліклініка №1». Лікарі офіційно встановили плату за свої послуги для мешканців, і таким чином заробляють собі на зарплату і утримання медичного закладу. Проте діти і окремі категорії дорослого населення отримують допомогу безкоштовно, відповідно до прийнятої на сесії Міської програми профілактики та  лікування стоматологічних захворювань. За цей час платну допомогу лікарі підприємства надали для 3 тис. пацієнтів, безоплатну – для майже 4 тис. пацієнтів-пільговиків.

Так, впродовж липня-вересня 2017 року лікарі КНП «Стоматологічна поліклініка №1» надали безоплатну стоматологічну допомогу 3 901 пацієнту на загальну суму 2,3 млн. грн. Серед них допомогу отримали: 3 518 дітей і осіб, прирівняних до пільгових категорій на загальну суму 1,8 млн.грн.; 198 осіб з інвалідністю загального захворювання на загальну суму 203 тис. грн., 171 учасник війни, бойових дій та АТО на суму 250 тис. грн.; 14 інвалідів та ветеранів війни на загальну суму 22 тис. грн. 

Водночас за липень-вересень «Стоматологічна поліклініка №1» надала платну допомогу 3 008 пацієнтам.

Бюджет КНП «Стоматологічна поліклініка №1» складається з коштів, відшкодованих за безоплатно надану допомогу та коштів від надання платних послуг, а також внесків статутного капіталу. Відтак, колектив установи самостійно  визначив, яка заробітна плата і скільки потрібно працівників.

За час роботи КНП «Стоматологічна поліклініка №1» збуло закуплено медикаменти і стоматологічні матеріали та установки, проведено ремонт приміщень і закуплено необхідні меблі, і станом на зараз триває поточний ремонт системи опалення водопостачання та каналізації. В подальшому для покращення якості надання стоматологічної допомоги планується продовжити оновлення стоматологічного обладнання, зокрема закупити прицільний рентген та цифровий комп'ютерний томограф, а також запровадити у закладі єдину електронну картку «Доктор Елекс».

Загалом в установі працює  239 осіб, з них 117 лікарів. Поліклініка працює з понеділка до суботи з 8.00 до 21.00 в дві зміни, а також з 9.00 до 15.00 у неділю.

Зазначимо, що в лютому цього року депутати прийняли ухвали, згідно з якими 1-ша, 3-тя, 4-та і 5-та комунальні стоматологічні поліклініки міста мали перейти у статус комунальних некомерційних підприємств. 1-ша стоматполіклініка – одна з 4-ьох, яка пройшла процес перетворення, і зараз працює на засадах комунального некомерційного підприємства.

До видів стоматологічної допомоги, яка підлягає відшкодуванню, належить: невідкладна допомога до виведення з гострого стану усім мешканцям, незалежно від їх соціального статусу; всі види стоматологічної допомоги дітям від 0 до 17 років, а також профілактичний огляд, терапевтична та хірургічна стоматологічна допомога окремим категоріям населення. До окремих категорій населення належать ветерани війни, у тому числі учасники бойових дій, інваліди війни, інваліди 1 і 2 групи, вагітні жінки, Почесні донори України, жінки, які мають статус Мати-героїня, члени сімей загиблих учасників АТО, пенсіонери. Тобто при їх зверненні в стоматполіклініку бюджет відшкодовує надану допомогу. 

Варто нагадати, що відповідно до медичної реформи, в майбутньому всі заклади охорони здоров’я мають стати комунальними некомерційними підприємствами. Так вони самостійно формуватимуть фонд заробітної плати, і зарплата трудового колективу та утримання медичного закладу залежатиме безпосередньо від виробітку.

відео: Андрій Андрух