В. Зуб: «Сімейний лікар насправді має стати членом сім’ї»

Сьогодні під час прес-конференції начальник управління охорони здоров’я Львівської міської ради Володимир Зуб пояснив, як після реформи працюватимуть сімейні лікарі та за яким принципом пацієнти отримуватимуть допомогу.

«З квітня 2018 року планується старт компанії з вибору лікаря з надання первинної допомоги, і кожен пацієнт має право обрати незалежно від місця його проживання, має право обрати собі сімейного лікаря, і закріпити це право шляхом підписання декларації між сімейним лікарем і мешканцем.

Основне завдання сімейного лікаря – попередити захворювання. Сімейний лікар насправді повинен стати членом сім’ї, щоб знати кожного свого пацієнта і вчасно порадити, що робити, щоб не захворіти, а якщо з’являються перші симптоми хвороби – то повинен їх виявити і призначити лікування. Окрім того, сімейний лікар зобов’язаний буде надавати невідкладну допомогу при гострих станах – коли висока температура, гості болі, гіпертонічні кризи, отруєння чи травми – тобто те, що не потребує госпіталізації. А в разі необхідності він повинен скерувати до вузьких спеціалістів.

До 2020 року до вузького спеціаліста можна потрапити і за скерування сімейного лікаря, а можна звернутися самостійно. Але після 2020 року – тільки за скерування сімейного лікаря, і лікар не має права вказувати конкретно, до якого лікаря чи  установи – пацієнт обирає сам, на власний розсуд.

Лікар не має права відмовити у підписанні декларації пацієнту, поки не набере 2 тисяч пацієнтів. Якщо це педіатр – то верхня межа це 1 тисяча дітей.

Пацієнт може змінювати сімейного лікаря в будь-який момент, підписавши декларацію з новим лікарем. Тоді стара декларація автоматично скасовується.

Якщо пацієнт не підпише декларації, то сімейний лікар має право відмовити в наданні допомоги.

За весь об’єм допомоги, який має надати лікар, держава заплатить 370 гривень на 1 пацієнта в рік. Проте цей об’єм допомоги ще не затверджений.

В нас сьогодні працює близько 500 сімейних лікарів.  Тому до тих сімейних лікарів, які користуються авторитетом і повагою, обов’язково прийдуть пацієнти. А ті лікарі, які не цікавляться пацієнтами, не приділяють їм уваги, напевно, не є потрібними пацієнту. І тоді за лікаря проголосує сам пацієнт. І я припускаю, що вже 500 сімейних лікарів у Львові не буде: долучаться приватники, хтось піде працювати ФОПом.

Якби я був сімейним лікарем, я би всіх своїх 1,5 чи 2 тисячі пацієнтів знав, я би з кожним проводив профілактичну роботу, все б робив для того, щоби пацієнт не захворів, якщо він здоровий, і я б максимально приділяв увагу тим, які мають хронічні захворювання», - розповів Володимир Зуб, начальник управління охорони здоров’я Львівської міської ради.

відео: Андрій Андрух