Сьогодні міський голова Львова Андрій Садовий взяв участь у заходах з нагоди 25-річчя філософського факультету ЛНУ ім. І. Франка. Від громади міста Львова мер вручив подяки кращим викладачам.

фото: Олександр Мазуренко
Фото: Олександр Мазуренко
Фото: Олександр Мазуренко

«Коли йдеш на такий ювілей і говориш з такими серйозними людьми, складно сказати щось мудре, бо люди, які викладають на філософському факультеті – це люди дуже обдаровані, талановиті, мудрі освічені. Бог дав їм особливий талант і особливі здібності. В сьогоднішньому світі ми не може передбачити, що нас чекає завтра. Змінюються ситуації в країнах, у містах, все робиться швидко. Світ стає швидшим, змінюється ментальність людей. Щоб у цьому всьому розібратись, думаю, треба час до часу зазирнути в мудрість, яку ми маємо від Арістотеля, Платона, від тих фундаторів.

Я не готував спеціальної промови. За ніч стільки всього сталось у нашій країні. Те, що відбувається у Верховній Раді – не красить наш парламентаризм. До речі, ця будівля є першим парламентом на просторі України, Литви, Латвії, Естонії. Ми будемо пропонувати університетові, щоб була таблиця, бо це історична будівля. Мені шкода, що цей парламентаризм сьогодні в нашій країні пробують знівелювати. Вчора сталась дуже неприємна подія для місцевого самоврядування, коли в м. Миколаїв, де громада два роки тому обрала міського голову, депутати міської ради вчора проголосували про недовіру його роботі. Шкода, що ми живемо у такий непростий час. Але відповіді на ці виклики, які ми маємо, треба шукати у мудрості століть. Власне, я також пробую завжди це робити. Бажаю вам, щоб ви були мудрими, освіченими, щоб ті речі, які ви робите, ви ними гордились і вам не було за них соромно. Успіхів та процвітання», - зазначив Андрій Садовий, міський голова Львова.

Відтак, від імені громади міста Львова за розбудову кафедри, успішне керівництво та за значний внесок у підготовку студентів з нагоди святкування 25-річного ювілею факультету подяками нагороджено:

  1. Грабовська Софія Леонідівна – професор, кандидат філософських наук, завідувач кафедри психології філософського факультету Львівського національного університету імені Івана Франка
  2. Сінкевич Ольга Борисівна – доцент, доктор філософських наук, завідувач кафедри теорії та історії культури філософського факультету Львівського національного університету імені Івана Франка
  3. Карась Анатолій Феодосійович – професор, доктор філософських наук, завідувач кафедри філософії філософського факультету Львівського національного університету імені Івана Франка

Довідка

Філософський факультет має давню історію, яка розпочинається з 1661 року. Саме тоді Єзуїтський колегіум було перетворено в університет із двома відділами: теологічним та філософським.

У той час на філософському відділенні навчалось біля двохсот студентів. Програма була укладена за зразком навчальних програм єзуїтських шкіл 16 століття, а відчутні зміни були внесені лише в 18 столітті. В основу цієї програми було покладено систему Арістотеля, що була сукупністю логіки, фізики та метафізики. Крім цього на відділенні викладали історію, географію, грецьку та латинську мови. Навчання тривало три роки, а після закінчення навчання на філософському відділенні студенти могли продовжувати навчання на теологічному відділенні.

В середині 18 століття на факультеті було відкрито кафедру математики, як окремі предмети стали викладати польську, французьку, німецьку мови, географію та історію.

Після ліквідації ордену єзуїтів в 1773 році було закрито й університет, який було знову відкрито в 1784 році за декретом австрійського імператора Йосифа ІІ. В його структуру, поряд з юридичним, медичним та теологічним, входив і філософський факультет.

Тут філософія мала роль підготовчих студій до трьох інший «вищих» факультетів. На першому році тут вивчали логіку, «чисту» математику, загальну й природну історії та дипломатію; на другому – фізику, прикладну математику і далі загальну історію; на третьому – метафізику, натуральну теологію й етику, загальну історію, нумізматику, естетику, практичну математику, геометрію і технологію.

Першим деканом філософського факультету відновленого університету став Ігнацій Юзех Мартинович (1755-1795).

В 1924 році філософський факультет було поділено на гуманітарний і природничо-математичний. Перша половина 20 століття на філософському факультеті Львівського університету була пов’язана з іменами учня Брентано, представника аналітичної філософії Казимира Твардовського (1866-1938), учня та критика Едмунда Гуссерля феноменолога Романа Інгардена (1893-1970).

Після 2-ї Світової війни філософський факультет було закрито, натомість було створено лише одну кафедру філософії. Викладачами кафедри проводились дослідження в галузі історії філософії, методології та логіки наукового пізнання.

В 1992 році філософський факультет було поновлено. У нього увійшли кафедри філософії, психології, історії та теорії культури, політології, було створено кафедру історії філософії. Першим деканом відновленого факультету був професор Андрій Пашук. Зараз тут працюють майже 100 викладачів, навчається понад 1000 студентів та аспірантів. Для читання окремих курсів запрошуються викладачі з Канади, Сполучених Штатів Америки, Німеччини, Австрії, Польщі.