«Загрози для людей там сьогодні нема», - мер Львова про ситуацію на полігоні

  • 31.05.2016, 13:48
  • Христина Процак
Сьогодні міський голова Львова Андрій Садовий прокоментував ситуацію, що склалась на Грибовицькому сміттєзвалищі. Мер зазначив, що окрім трьох рятувальників, тривають пошуки еколога ЛКП «Збиранка». Також мер спілкувався з міністром щодо співпраці міста та Європейського інвестиційного банку, який готовий фінансувати проект рекультивації існуючого полігону та будівництво сучасного сміттєпереробного заводу.

фото: Олександр Мазуренко

«Кожного дня все сміття буде вивезено. Я дякую всім міським головам Львівської області, які висловили свою підтримку – на ці легітимні полігони, які сьогодні в області, прийняти частину нашого сміття. Для мене це дуже важливо. Це були дзвінки та пропозиції.

Зараз ми припинили вивіз сміття на полігон. Там тривають слідчі дії. Я би дуже хотів, щоб слідчі дії мали результат, щоб сказали про циганський табір, який там знаходиться. Покажемо фотографії з гелікоптера про приватні полігончики, які там знаходять. Це компетенція правоохоронців, а не міста. Ми один на один з великою проблемою. А це проблема загальнообласного та державного рівня. Цього року ми більш-менш фінансово самі стоїмо на ногах. Але минулого року ми навіть не могли собі думати, що будемо мати кошти на рекультивацію. Тому Європейський інвестиційний банк – це єдина можливість для нас вирішити цю проблему. І ми чітко йдемо до вирішення цієї проблеми.

Якщо би не було підпалу, якщо би не створилась наступна ситуація, думаю, що можна було уникнути цього. Я сьогодні не маю морального права на цю тему дебатувати. Думаю, слідчі органи приймуть своє рішення. Я сьогодні гордий за всіх працівників МНС, які там, фактично, цілодобово працюють, за курсантів, які допомагають укріплювати дамбу. Також були дискусії щодо хлопців, що їх десь не там використовують. Вони запрошені лише на підсилення дамби. Вони допомагають носити пісок у мішках. Вчора ми привезли достатню кількість мішків, піску, глини. Якщо хтось має бажання долучатись, будь ласка. Потрібна глина, пісок, мішки. Ми зараз це купуємо за міські кошти. Хтось може подарувати, будь ласка. Хлопцям потрібна вода, бо ми не знаємо, скільки ці роботи будуть тривати. На сьогодні опрацьована лише 10-та частина. 300 м на 100 м, 30 тис метрів, 100 тис тонн породи треба перелопатити. На сьогодні перелопатили лише 10%. Це може бути 3-4 дні, тиждень. Я переконаний, що ми повинні працювати до останнього. Ми повинні їх знайти.

Відповідальність є на всіх, на мені, в тому числі. Я міський голова і коли в місті виникає будь-яка форс-мажорна ситуація, я несу відповідальність. Ми не можемо передбачити, що буде. Ми бачимо багато біди. Я би хотів, щоб ця ситуація нас об’єднала. Мені дуже боляче, коли сьогодні замість того, щоб усі сили витратити на локалізацію та вирішення проблеми, багато політиків дебатують і шукають крайніх. Це не личить. Не час.

Моє завдання – щоб новий і сучасний полігон і рекультивація були зроблені. Я дав таке слово. Ми домовились з Європейським інвестиційним банком, ми будемо мати рекультивацію полігону, ми це зробимо, але це не робиться за один день. Вся можливості, які ми мали 3-4 роки тому – це інші можливості, ніж сьогодні. Ми мали великий спротив, не розуміння, інсинуації. Це правда. Я про це говорив неодноразово.

Вчора одному з рятувальників стало погано, викликали швидку і коли його везли швидкою, то у багатьох з’явилась така думка, що це один хлопець з-під завалу. Тому така інформація пішла. Велике прохання: є обласний штаб, який очолює голова обласної адміністрації, є працівники МНС. Я прошу користуватись тільки перевіреною інформацією.

На сьогодні ми маємо інформацію про трьох рятувальників і маємо інформацію, що пропав наш еколог з ЛКП. Ми не маємо точної інформації, що він знаходиться під завалом, але є його одяг, у якому він прийшов на роботу, він перевдягнувся у спецодяг і з вчорашнього вечора його не можна знайти. Ми припускаємо, що він теж може бути під тими завалами.

Вчора я говорив з паном міністром. Я сконтактував його з представниками Європейського інвестиційного банку, щоб пришвидшити процес. Сьогодні це питання також піднімали депутати Верховної Ради. Думаю, в рамках місяця це питання можна вирішити. Передова група фахівців банку вже була у Львові два рази. Вони повністю змоніторили ситуацію, вивчили. Ні один інвестор в світі рекультивацію робити не буде, бо це не бізнес, це те, що ми маємо зробити. Цей полігон працює ще з часів Австрії. Це реалії нашого часу і це одна з найбільших проблем, яка є в нас. Треба це разом вирішити, мені одному це буде важко зробити.

Якщо, наприклад, брати поляків, то сьогодні Європейський Союз їм фінансує 75% коштів на побудову заводів по спалюванню сміття. Якщо подивитись на всі скандинавські країни, там сміття спалюють. Треба мати 300 млн євро, щоб такий завод збудувати. Ми таких коштів не маємо. Пропозиції підняти в десятки разів вартість на вивезення сміття сьогодні є не можливими, бо люди в Україні бідні. Ми бідна країна і виходимо з тої ситуації, як можемо. Власне, коли є банк, який дає на 25 років живі кошти під 1-1,5% річних – це єдина можливість і ми за це схопились.

Експерти повинні оцінити, ми зараз не маємо кінцевої ціни. Мова йде орієнтовно про суму в середньому 40 млн євро – це вартість цього проекту. Львина доля, звичайно, це рекультивація. Цей проект, який ми маємо повинен, з точки зору, європейського законодавства пройти експертизу щодо вимог усіх норм екології. Я би хотів, що усе нове, що ми будемо будувати, робилось за високими європейськими стандартами.

Загрози для людей там сьогодні нема. Дамба укріплюється. Думаю, що ми сьогодні додаткові кошти виділимо. Щодо самої ситуації, так відбувся зсув. Найбільша трагедія – це ті хлопці, які знаходяться під завалами. Я не почув від МНСників, що з цього може бути нова загроза», - зазначив Андрій Садовий,міський голова Львова.