«Сьогодні маємо перший плюс у напрямку з врегулювання ситуації з твердими побутовими відходами», - мер Львова

  • 25.01.2017, 13:39
  • 1238
  • Ганна Пищула
Сьогодні відбулося обласне засідання комісії ТЕБ і НС, де було обговорено шляхи вирішення критичної ситуації з вивозом твердих побутових відходів і рекультивації Грибовицького полігону.

«Сьогоднішня комісія є важливою. Добре, що вона відбулася, після наших неодноразових звернень. Для мене є цінним результат, який матимемо далі.

Я спілкувався з мерами обласних міст, які були запрошені на засідання комісії і питав їх, чи вони готові приймати сміття зі Львова. Кажуть – ні! Питаю, чому ви мовчите? «Бо мовчимо». - відповідають.

Тому зараз департамент ЖКГ області буде працювати з нашим департаментом. Є шість перевізників, є денний об’єм сміття і до кінця дня будемо знати, хто готовий допомогти. Мова йде про щоденний вивіз сміття.

За рішенням прокуратури полігон ЛКП «Збиранка» закритий. Суд закрив. А щоденно потрібно вивезти 600 тонн сміття. Тому, коли державний орган приймав рішення про закриття полігону, він би мав передбачити механізм, як поводитися далі. Цей полігон працював багато років і у нас немає іншого.

Питання, чому ми не говоримо про критичну ситуацію у Пустомитівському районі, у Жовківському, Кам’янко-Бузькому. Поїдьте в ці райони і подивіться на ситуацію, яка в них склалася з вивозом сміття. Ми про це чомусь забуваємо і показуємо лише на майданчики у Львові. Так, у Львові є біда. Та Львів має хоча б фінансовий ресурс, щоб це врегулювати. А ці села і містечка не мають грошей. На них теж треба звертати увагу, бо це наші громадяни.

Сьогодні ситуація критична. 30% сміттєвих майданчиків є перенасиченими. І, на жаль, я поки не бачу позитивної динаміки до вирішення.

Ми проводили перемовини з містами обласного значення. До прикладу, нам допомагає Дрогобич. В невеликій кількості, в міру того, скільки він може прийняти. Те саме Борислав. За кожну тонну ми платимо гроші, даємо субвенції у місцеві бюджети з нашого. Та зрозуміло, що в них є обмежені можливості. Тому тут потрібно приймати інші, неординарні рішення.

Ми, як місто, звернулися до громад Львівської області, до приватних власників, щодо бажання купити орієнтовно 25-30 гектарів землі. Такі пропозиції почали надходити. Та в більшості пропонують ті землі, які призначені для сільського господарства. А земля під полігон має мати виключно призначення для промисловості. Плюс, мають бути проведенні серйозні дослідження, чи там можливо робити полігон. І найголовніше, кінцевий підпис стосовно функціонування полігону дає держава. Жоден органі місцевого самоврядування не має повноважень і можливостей для того, щоб створити полігон. Це державна справа. Держава має визначити, де саме в Україні мають право бути полігони. За 25 років незалежності нашої держави стратегія поводження з ТПВ була розроблена лише в грудні минулого року. Хто її розробив? Європейський банк реконструкцій та розвитку  та GIZ. Однак, наразі немає ні програми, ні плану.

Сьогодні Львів - це індикатор. Це лакмусовий папірець і ми б’ємо в набат, бо завтра така ситуація може бути в будь-якому місті нашої держави.

Щодо побудови заводу, то перешкоди є в тому, щоб держава Україна ратифікувала угоди з Європейським інвестиційним банком.

Та, незважаючи на будь-які обставини, цього року ми розпочинаємо будівництво заводу з глибинної переробки ТПВ. Однак, будівництво заводу займе півтора-два роки. А весь цей час сміття потрібно кудись вивозити та потрібно провести рекультивацію Грибовицького полігону.

Тому дякую тим людям, які сьогодні мали сміливість сказати, що є загроза обвалу. І жоден орган місцевого самоврядування не зможе там навести лад. Бо, згідно з проектом, який розробив Гірхімпром, туди потрібно заїжджати зі сторони с. Малехова. Для цього має бути дозвіл громади села. Його нема. Тому тільки ДСНС може ці роботи виконувати. Їм для виконання аварійних робіт дозволів не треба.

Отож, сьогодні маємо перший маленький плюс. Побачимо, чи будуть наступні плюси, чи великі знаки питання», - розповів під час брифінгу Андрій Садовий, міський голова Львова.

відео: Андрій Андрух