У Львові вшанували пам’ять української патріотки Ольги Басараб

Сьогодні, 12 лютого, у Львові вшанували пам’ять видатної діячки національно-визвольних змагань України Ольги Басараб. На Янівському кладовищі представники влади спільно з громадськістю та шкільною молоддю поклали квіти й запалили лампадки до могили Ольги Басараб, спільно з духовенством помолились. Опісля відбулося громадське віче. Від громади міста до заходів долучився заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко.

фото: Олександр Мазуренко
Фото: Олександр Мазуренко

«Тут є такий спокій, який дає змогу бути думкам, з якими у звичному швидкоплинному житті складно зібратися, і тут є важлива річ, яка стосується вибору – вибору щоденного. І сьогодні згадуємо пані Ольгу Басараб, яка є яскравим прикладом вибору, вибору героїчного і вибору, який дає нам підставу думати і рухатися вперед.

Сьогодні ми можемо проводити паралелі, сьогодні ми можемо згадувати і казати, що боротьба за Україну має тяглість, що сьогоднішня боротьба є продовженням і відстоюванням наших інтересів.

Все починається з вибору, історія карбується в конкретних людях. Тому сьогодні дуже важливо, щоб герої, які описані в наших книжках, герої, про яких ми сьогодні говоримо, щоб вони жили в нашій сучасності», -  зазначив заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко.

Ольга Басараб організувала першу жіночу чоту в складі легіону Українських січових стрільців, після Першої світової війни була на дипломатичній службі, провадила харитативну і просвітницьку діяльність у «Комітеті допомоги раненим і полоненим» у Відні, а також в «Комітеті допомоги цивільному населенню». Після ліквідації дипломатичних представництв Української народної республіки, переїхала до Львова, і стала членом Головної управи філії Союзу українок у Львові, активно співпрацювала з Українською військовою організацією, була зв’язковою полковника Євгена Коновальця. 

9 лютого 1924 року її арештувала польська поліція. Після кількох днів допитів і тортур,  Ольгу знайшли мертвою у тюремній камері в тюрмі. Влада стверджувала, що вона покінчила життя самогубством, але українські організації наполягали на тому, що жінку вбили польські силовики. Смерть Ольги Басараб викликала протести, влада змушена була провести ексгумацію. Її перепоховали на Янівському цвинтарі, але незабаром розслідування обставин її смерті припинили.