Львівська і сусідні громади: 75% мешканців готові до співпраці

  • 28.12.2021, 18:55
  • Пресслужба ЛМР
Вперше на Львівщині Рада Європи організувала дискусійний майданчик «Розвиток міжмуніципальної співпраці в рамках потенційної Львівської агломерації». Під час цієї події сьогодні, 28 грудня, презентовано результати ґрунтовного соціологічного дослідження, яке на замовлення Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа публічної адміністрації в Україні» було проведено в жовтні-листопаді 2021 року.

фото: Роман Балук

Володимир Паніотто, генеральний директор Київського  міжнародного інституту соціології, розповів, що вдалося з’ясувати. Відтак, відповідно до результатів дослідження, близько 75% мешканців громад потенційної Львівської агломерації «за» співробітництво Львова і сусідніх громад. Майже 50% мешканців вважають, що від співробітництва Львова і сусідніх громад обидві сторони виграють в рівній мірі. Ще 62.5% мешканців за те, щоб громади співпрацювали, залишаючись незалежними. Для 61% мешканців топ-пріоритет для співпраці Львова і сусідніх громад – створення робочих місць. 46% мешканців сусідніх громад отримують хоча б одну публічну послугу у Львові, а 58% - відвідують Львів щонайменше один раз на тиждень. Абсолютна більшість мешканців Львова (78%) принаймні іноді їздять у приміську зону.

73% мешканців громад потенційної Львівської агломерації бачать позитивні результати зростання місцевих доходів або знають про заплановані заходи з покращення. 69.5% мешканців вважають реформу місцевого самоврядування і децентралізацію потрібною.

В обговоренні взяли участь міський голова Львова Андрій Садовий, заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода, народні депутати України, депутати обласної ради, керівники сусідніх з Львівською громад та експертна спільнота.

Зокрема, думками щодо результатів дослідження поділився міський голова Львова Андрій Садовий.

фото: Роман Балук

«Те, що сьогодні тут зібралась така поважна аудиторія, свідчить, що  це важлива тема. Бо ми говоримо про розвиток, про розвиток не тільки Львова, а й нашого регіону. І що мені подобається, що ми робимо правильний перший крок – питаємо людей. Якщо б ми питали урядників чи депутатів, напевно б трохи різнилися відповіді на запитання. Правильно сьогодні говорив пан міністр, що нам треба переосмислити той процес, який відбувся, бо це дуже непрості процеси. Дуже часто приїжджаю до людей, і вони хочуть, щоб вже сьогодні негайно було зроблено те, що не було зроблено за 20 років.

Але в цілому, я розумію, що здоровий глузд рано чи пізно переможе і ми будемо мати більшу єдність. А єдність потребує співвідповідальності. Була така цікава тема: «ми хочемо бути незалежними, але хочемо жити краще». Добре, той, хто живе ближче до Львова і користується з можливостей інфраструктури, в нього вищий рівень доходів. А хто дальше живе, як їм жити? Насправді, задача - дбати про всіх людей незалежно чи він ближче чи дальше живе. Щоб всі мали приблизно однаковий рівень доступу до всіх сервісів», - зазначив мер Андрій Садовий.

Водночас міський голова зауважив, що в опитуванні бракує фокусу на культуру та освіту. «Мені тут трошки бракує акценту на культуру. Тому що ЄС завжди культуру ставить на першу позицію. Тому що культура творить сенси. Питання освіти – це дуже важливо. Тут на перше місце виходить питання інфраструктури, медицини  - це також важливо. Але якщо б наша держава, отримавши незалежність 30 років тому, зробила ставку на культуру і на освіту, то ми б сьогодні не мали тої ситуації, яку маємо: коли ми знову на межі, російська армада стоїть на кордоні, і всі дебатують як воно буде.

Тема цікава, дякую всім ініціаторам, дякую всім, хто сюди приїхав. Я розумію, що перед нами велика праця, яку ми повинні творити разом і вчитися працювати разом», - зазначив міський голова Львова Андрій Садовий.

Додамо, за загальноприйнятим визначенням, агломерації — це територіальні скупчення населених пунктів, що формують цілісні суспільно-територіальні утворення з чисельністю населення понад 500 тис. осіб.

«Формування таких територіальних утворень як опорних центрів економічної активності країн є загально світовою тенденцією, і Львів разом з навколишніми містами, селищами і селами підпадає під таке визначення. 

З другого боку, питання того, як мають функціонувати такі агломерації в Україні, законодавчо досі не врегульовано, а міжнародний досвід свідчить про можливість різних підходів до того, як сусідні громади можуть підходити до створення механізмів вирішення спільних проблем.

Тому Львову разом із сусідніми з ним громадами потрібно буде пройти свій шлях - а він здебільшого непростий і часом тривалий -  і сформувати свою модель співпраці такої взаємодії.

Рішення, які напрацьовуватимуться у потенційній Львівські агломерації, можливо, стануть взірцем і для інших потенційних українських агломерацій», - зазначають організатори.

«Ми дуже тішимось, що сьогодні нам вдалося зібратися в такому широкому колі, залучити представників різних категорій зацікавлених сторін. З українського боку це представники органів виконавчої влади, Верховної Ради України, експертного середовища і найосновніше - це голови громад як Львова, так і сусідніх, тих, які є потенційними членами потенційної Львівської агломерації.

Дуже важливо починати цю розмову, цей відкритий діалог з думки мешканців – тих людей, які отримують публічні послуги як у Львові, так і в сусідніх  громадах. Бо будь-які зміни та будь-які законопроекти, які напрацьовуються, чи навіть практичні кроки місцевих влад мають переслідувати одну мету – покращення добробуту конкретної людини в конкретній громаді. Саме тому важливо досліджувати ці думки населення і використовувати як дороговказ в подальшій роботі. Тому ми як Рада Європи всіляко вітаємо і підтримуємо ці процеси. Це не є українське ноу-хау, це вимога сучасного світу. Це глобальні тенденції і найбільша частка ВВП виробляється саме в містах-метрополіях і ми сподіваємось, що українські громади також рухатимуться в цьому напрямі задля добробуту людей»,- наголосила керівниця Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа публічної адміністрації в Україні» Ольга Шевчук.

відео: Андрій Андрух

фото: Роман Балук