У Кракові відкрили виставку про архітектуру Львова

  • 01.12.2017, 09:57
  • Уляна Шпуляр
Учора, 30 листопада, у галереї Міжнародного центру культури, що знаходиться за адресою місто Краків, площа Головний ринок, 25, відкрилася виставка «Львів, 24 червня 1937 року. Місто, архітектура, модернізм». До відкриття виставки долучився заступник міського голови з питань розвитку Андрій Москаленко.

Для показу у Кракові виставку, прем’єра якої відбулася у 2016 році в Музеї архітектури у Вроцлаві, було змінено і розширено за рахунок додаткових експонатів. Виставка представляє досягнення львівських архітекторів на тлі інших сфер культурного життя Львова і є багатогранним портретом міста. Зібрані експонати походять з державних і приватних колекцій з Польщі та України.

Виставка триватиме до квітня.

Довідка

Опис виставки «Львів 24 червня 1937. Місто, архітектура, модернізм»

24 червня 1937 року був звичайним днем з тисячею подій. Більшості з них вже ніхто не пам’ятає. Дивлячись з сьогоднішньої перспективи на той день та на подібні звичайні дні в житті міста, можна помітити що Львів кожного дня жив тогочасністю. В „Gazecie Lwowskiej” згадується про спектакль Біла дама «Biała dama» у великому театрі, а також про кількадесят сеансів фільмів в кінотеатрах. Радіо Львів транслювало феліетон Вільгельма Раорта, який пропагував моду на гірські подорожі, також звіт Юзефи Ягеловни про інноваційні археологічні дослідження в Біскупіні. В рамках математичного семінару у Львівському університеті доктор Станіслав Улам представив звіт з наукового перебування в Сполучених Штатах (виїде туди в 1939 році та стане головним творцем американських досліджень атомної енергії). Тривали роботи над чисельними модерністичними будинками по всьому місту. На факультеті архітектури та інших факультетах Львівської політехніки підходив до кінця літній семестр. В приватних щоденниках описано багато особистих спогадів кожного з мешканців міста. Для безлічі доль це міг би бути винятковий день. Але для тогочасного Львова це був буденний день. Трохи більш як за два роки ця буденність перестала існувати.

Роки ІІ Речі Посполитої відкрили нові можливості для розвитку в місті, які згодом були використані, про що найкраще свідчать тогочасні архітектурні рішення. Завдяки Ігнатію Дрекслеру ще в 1920-х рр. були зроблені плани міського розвитку Великого Львова, згідно з яким було збільшено місто яке в 1939 р. налічувало 330 тис. мешканців. Львівське архітектурне середовище залишило багато видатних досягнень: від приватних вілл та кам’яниць, від громадських будівель, до нових парків, спортивних майданчиків та офісу львівського радіо.

Якщо в двадцятих роках повертаються до репрезентаційного класицизму та тенденцій близьких арт-деко, то під кінець декади розпочалася домінація модернізму. На стороні нової архітектури були прихильники історичних форм, такі як Ян Багієнські та Вавржинець Дейчак, а також нове покоління випускників Львівської політехніки - поляки, євреї та українці – в тому числі презентовані на виставці Владислав Дердецький, Вітольд Мінкевич, Анджей Фредецький, Леопольд Карасінські , Фердинанд Касслер, Саломон Кейл, Якоб Менкер, Стефан Порєбович, Роман Грикай, Євген Нагірний, Тадеуш Теодорович-Тодоровський, Збігнєв Вардзала та Тадеуш Врубель.

Не тільки завдяки архітектурі Львів став важливим центром модерністської культури. Творили тут: авангардна група сюрреалістів- Artes, видатні фотографи, дизайнери плакатів, творці Львівської школи математики, університетського і політехнічного середовища, відомі загальнонаціональні кінематографісти та працівники радіо. Символом сучасності Львова також стали Східні Ярмарки які сприяли розвитку міста та його престижу як міжнародного економічного центру.

Львів часів Другої Речі Посполитої належав до найважливіших центрів модернізму не тільки в країні, але й у всій Центральній та Східній Європі. Саме тоді формувалася сучасна львівська ідентичність, без чого важко зрозуміти сьогоднішню легенду про місто, настільки важливу для всіх її давніх і нинішніх мешканців, а також для історії ХХ століття Польщі, України та Європи.

На виставці будуть представлені моделі великих модерністських будівель Львова та оригінальні архітектурні проекти з польських колекцій (колекції Національного музею у Кракові, Національного музей у Варшаві, Національного музею у Вроцлаві, Музею архітектури у Вроцлаві, Музею мистецтва в Лодзі, Регіонального музею в Стальовій Волі, бібліотеки Академії образотворчих мистецтв у Кракові, Наукової бібліотеки ПУ в Кракові, Національної бібліотеки у Варшаві, Національного інституту ім. Оссолінських, та шести приватних колекцій). Представлені картини і графіки, що представляють обстановку Львова, а також фотографії з періоду, кінодокументи, листівки та плакати.

Виставка була вперше показана в Музеї архітектури у Вроцлаві в рамках європейської столиці культури 2016 року. Для показу у Кракові вона була змінена та розширена додатковими розділами та експонатами.

Куратори: д-р Анджей Щерскі, д-р Жанна Комар/