Олеський замок

Олеський замок, один із найкращих замків Східної Європи, розташований за 80 кілометрів на Схід від Львова на невеликому 50-метровому підвищенні в південно-східному куті Буської низовини, де починається горбисте пасмо Вороняки. Замок в гарну погоду видно навіть з Волині.

Минуле містечка Олеська та його укріплень, які були розташовані на давньому рубежі між Галичиною та Волинню ще у князівський період визначило подальшу долю Олеська в часи іноземних загарбань.

На початку XIV століття замок належав останньому галицько-волинському князеві литовцеві Дмитру-Любарту Гедеміновичу, а потім перейшов до рук польського короля Казимира ІІІ. Фортеця зазнавала багаторазових нападів татар, була сильно пошкоджена і відновлена 1590-го року магнатом Станіславом Жолкевським. 1605 року замок перейшов у власність Даниловичів, у той час, коли  тут служив батько Богдана Хмельницького Михайло.

Олеський замок відомий у польській історії ще й тим, що 1629 року тут народився онук  Даниловича, майбутній король польський Ян ІІІ Собєський. Існує легенда про народження цього одного з найвизначніших польських королів. Він народився під час грози, на замок ще тоді й напали татари... Коли бабка повитуха поклала немовля на чорний мармуровий стіл, вдарив дуже сильний грім, стіл тріснув, а бабка оглухла. Відразу ж з'явилося пророцтво про те, що новонароджений буде незвичайною людиною.

1882 року Олеський замок, як державну пам'ятку, купило Товариство опіки над замком в Олеську.  У своїй подальшій історії  замок багаторазово страждав від руйнацій: декілька пожеж і сильний 15-хвилинний землетрус 1838 року спричинили до руйнації мурів замку, найбільше пошкоджено його ліве крило. А вже за совєтських часів 1951 року сталася нищівна пожежа фортеці від удару блискавки. Незважаючи на все це, замок вистояв. Коли Галичина була приєднана до СРСР, в замку було організовано табір польських військовополонених.

Борис Возницький, директор Львівської Галереї Мистецтв і великий опікун львівських замків, очолив важку роботу з відновлення твердині, яка тривала до 1974 року, коли почалось створення експозиції. А в грудні 1975 року першу екскурсію для Щербицького та інших комуністичних високопосадовців провів сам Борис Возницький.

Відновлений замок активно використовували працівники кіно: тут знімались фільми «Пастух Янко», «Дике полювання короля Стаха», «Королева Бона», «Три мушкетери», «Борис Годунов»...