Замок у Свіржі

Мальовничий і дуже романтичний замок на півдні Львівщини, дорогою з Перемишлян на Бібрку, захоплює всіх, хто тут побував. Перша письмова згадка про Свірж датується 1427 роком, коли його відвідав польський король Владислав ІІ. Охоронна таблиця на в'їзній брамі повідомляє, що фортецю зведено 1482 року.

Сучасного вигляду замок набув у середині  XVII століття з часу переходу його у власність галицького каштеляна графа Олександра Цетнера, який перебудував і значно зміцнив будівлю. Перебудова і укріплення свірзького замку припадають приблизно на той час, коли генерал артилерії і спеціаліст з бойових укріплень Павел Гродзіцький будував у Львові два арсенали  –  королівський і Сенявських. Є припущення, що славетний фортифікатор збудував і цей  замок.

Незважаючи на своє добре оборонне розташування (замок був оточений непрохідними болотами, ставками, а підніжжя мурів – ровами і звідним мостом), палацовий тип його архітектури навряд чи міг мати оборонне значення. Відомо, що під час Хмельниччини у 1648-1655 роках замок не раз здобували козацькі загони, а 1648 року – спалили татари. Але в 1672 р. і в 1675 р. він вистояв турецьку облогу і захистив у своїх мурах залогу, яка втекла з Поморянського замку.

У XIX столітті маєтність часто міняла господарів, та зберігалася в цілості. А у XX столітті особливо багато зробив для замку граф Роберт Салянс. Під час Першої світової війни у 1914 році садиба була підпалена російськими військами і згоріла разом з цінностями та бібліотекою. Від замку залишилися лише голі стіни. Проте після війни граф не залишив споруди, а знову почав реставрацію, яка продовжувалась багато років.

Зараз у замку триває реставрація. Відомо лише, що тут збереглися оздоблений камін, бійниці і величезна криниця посеред двору. Оточений мальовничим озером Свірзький замок найбільше з усіх львівських замків залишає почуття гармонії між архітектурою й природою, співрозмірної довершеності й затишку.