Львів у 1914-1915 роках

10 жовтня 1914 року

«...щоб у справах найму на роботу зверталися лише до міського бюро посередництва праці»Як допомогти продовольством найбіднішим городянам, чи вирішать проблему залишених без готівки австрійських службовців, і чи буде у Львові російський театр? Сто років тому саме ці питання були серед найактуальніших.

«Російський театр у Львові. “Прик. Русь” повідомляє, що Товариство петроградських акторів надіслало телеграму до Генерал-Губернатора з проханням дозволити їм розпочати вистави у львівському міському театрі» («Wiek Nowy», s. 4).

«Важливе для пп. роботодавців. Нагадуємо, що міське бюро посередництва праці працює без перерви в старому приміщенні на вул. Оссолінських, 15 [тепер – вул. Стефаника], в обох відділах: чоловічому і жіночому. Закликаємо всіх роботодавців, щоб у справах найму на роботу зверталися лише до міського бюро посередництва праці» («Wiek Nowy», s. 4).

«Біда у Львові. “Прикарп. Русь” довідується з достовірного джерела, що комісія з постачання міста Львова звернулася до американського консула з проханням, щоб він звернувся до австрійського уряду у справі виплати пенсій австрійським урядовцям, які залишились у Львові.

З огляду на те, що фонди міста вже вичерпано, і немає перспективи яких-небудь доходів, комісія з постачання міста звернулася до російської влади з проханням про дотацію в мільйон корон на найневідкладніші потреби населення.

“Прикарп. Русь” підраховує, що у Львові є 8886 родин резервістів, які отримували допомогу від уряду, 3000 бідних, які отримують засоби до існування з міських фондів, і 12.500 урядовців і пенсіонерів, залишених австрійським урядом напризволяще без пенсій і в розпачливому становищі» («Gazeta Wieczorna», s. 3).

«Для найбідніших. Вже вчора, в перший день роздачі асигнувань на продукти, зголосилося більш як 1000 вбогих осіб, яким видавали асигнування після підтвердження їхнього нестатку.

Визначено 4 ступені виміру допомоги, а саме:

1. На одну особу: 10 кг борошна, 3 кг цукру, 2 пачки кавових консерв, 2 кг солі.

2. Для родин від двох до трьох осіб: 12 кг борошна, 3 кг цукру, 2 пачки кавових консерв, 4 кг каші, 2 кг солі.

3. Для родин від трьох до шести осіб: 14 кг борошна, 4 кг цукру, 3 пачки кавових консерв, 5 кг каш, 3 кг солі.

4. Для родин більше шести осіб: 16 кг борошна, 5 кг цукру, 4 пачки кавових консерв, 4 кг каш, 4 кг солі.

Асигнування, видані на харчування, продавати не можна. Особи, які не мають власних помешкань і не можуть готувати самі, отримають безкоштовні обіди для себе і родин за квитанціями, які видають комісаріати.

Вчора, в перший день роздачі, видано близько тисячі асигнувань, і це не тільки родинам мобілізованих, а й іншим особам, які опинились у прикрому становищі. В багатьох випадках в асигнуваннях доводилося відмовити, щоб передусім підтвердити бідність і відсутність у відповідних осіб можливості заробити» («Gazeta Wieczorna», s. 2–3).

«Віддяка за милосердя. Сторожка будинку на вул. Садівничій, 38 [тепер – вул. Антоновича] Марія Беднарська позавчора зустріла на торговищі якусь чотирнадцятирічну дівчину, білявку, яка обливалася сльозами. На запитання вона відповіла, що саме покинула шпиталь, і що настільки бідна, що не має що їсти. Милосердна сторожка забрала дівчину додому, де нагодувала її й дала їй помешкання. Яким же було здивування бідної сторожки, коли наступного дня, змушена вийти на горище, вона залишила дівчину в помешканні, а після повернення вже її не застала, а разом з нею з шафки “втекла” і вся готівка милосердної жінки в сумі 30 корон. За “нещасною” дівчиною поліція веде енергійні пошуки» («Wiek Nowy», s. 5).

«Велика крадіжка, здійснена як у віллі перед стрийською рогачкою, так і в приватному помешканні на вул. Ягеллонській, 20 [тепер – вул. Гнатюка] у Міхала Уляма, стала предметом енергійних пошуків з боку органів безпеки. Попереднє слідство у цій справі досі принесло цікаві результати. Серед слуг п. Уляма заарештовано Францішку Грещій, Владислава Колессу і Войцеха Матиса. Крім того, в поліцейських арештах затримано таку собі Емілію Рош, яка брала участь у крадіжці.

Другу велику крадіжку здійснено у вишуканому помешканні адвоката д-ра Аллерганда на вулиці Потоцького, 38 [тепер – вул. генерала Чупринки], яке залишилося під опікою слуги Йосипа Кульчицького. Після проведеного слідства поліція заарештувала не тільки Кульчицького, але і його спільників Стан. Маланця, Волод. Кульчицького і Стефанію Руфінську. Хороша опіка!» («Wiek Nowy», s. 6).

«Дрібні звістки з бруку. До пивниці шинку Шимона Руффа на вул. Янівській [тепер – вул. Шевченка] вламалися невідомі люди і, відчинивши заґратоване вікно залізним ломом, забрали з пивниці різні спиртні напої, завдавши Руффу збитків на 350 корон.

Брак тютюну у Львові дає можливість різним підозрілим особам визискувати несвідомих людей за допомогою рекомендацій купівлі “найкращого” російського тютюну. На цьому потерпів такий собі З. Завадський, який купив пачку цього тютюну за 25 коп., яка насправді коштувала 7 коп.

Великий скандал зчинився вчора вранці на торговищі на Ринку з причини знайдення 2-коронової банкноти такою собі Войтовичевою. Оскільки гроші в теперішніх часах є ласою річчю, на банкноту, зокрема, претендував і торговець на прізвище Лянґ. В результаті справа дійшла до поліції, яка і забрала банкноту на зберігання» («Gazeta Wieczorna», s. 3).

Газета у форматі pdf