Львів у 1914-1915 роках

7 жовтня 1914 року

«...у нас ніхто не повинен перейматися якимось фальшивим соромом»Чергова порція новин з окупованого Львова: де взяти готівку, дрова і чим нагодувати городян?

«Рятункова акція. У зв’язку з прикрою фінансовою ситуацією, яка панує у Львові, кілька осіб з банківських кіл докладають зусиль, щоб хоча б для часткової виплати пенсій пенсіонерам та іншим особам можна було знайти готівку з російських банків під заставу цінних паперів, які представляють суму в кілька мільйонів корон» («Kurjer Lwowski poranny», s. 2).

«Дешеві обіди для інтелігенції. В п’ятницю цього тижня буде дано перший обід для інтелігенції, тобто людей з урядничих кіл і вільних професій. Пані, які займаються цими обідами, просять бажаючих користуватися дешевою кухнею, щоб записувалися вже сьогодні (від год. 11–1 і 4–6) в будинку Сокола для приготування відповідної кількості порцій. У зв’язку з тим, що обід складатиметься з двох страв, ціну підвищено до 20 гелл. Як читаємо у віденських часописах, з дешевих обідів там користає найбільш витончена публіка, тож і у нас ніхто не повинен перейматися якимось фальшивим соромом. Зрештою, обіди фінансує місто, а не якесь Тов. доброчинності» («Słowo Polskie», wydanie popołudniowe, s. 3).

«Конфісковані будинки. Як відомо, з наказу п. Градоначальника конфісковано три будинки на вул. Валовій, з яких стріляли 27 вересня. Ці будинки були власністю: під № 9 колишнього Львівського банку, який нині перебуває у стані ліквідації; під № 11 будинок Берла і Сабіни Фінклерів; під № 13 будинок адв. д-ра Юліана Левіна» («Słowo Polskie», wydanie popołudniowe, s. 2).

«Цирк Труцці на дрова. П. Генрик Опат, заступник цирку Труцці, який мешкає на вул. Казимирівській, 4 [тепер – частина вул. Городоцької від пл. Торгової до вул. Шевченка], повідомив поліції, що невідомі люди розбирають матеріал з циркового будинку і забирають його додому. Оскільки матеріал з цирку добре підходить для опалення, настільки потрібного в теперішніх часах, то попри це, влада, не погоджуючись на таке вирішення питання палива – зайнялася цирком і тими, хто в такий простий спосіб вирішив цю нагальну проблему» («Wiek Nowy», s. 5).

«Шахрайство при прийомі російських грошей. Постійно надходять скарги на недобросовісних купців, які дуже не хочуть приймати російські гроші, або ж платять набагато нижчу ціну, аніж встановлено розпорядженням влади.

Отже, Юзефа Клебан подала скаргу, що Грицьків на вулиці Кульпарківській нарахував їй за рубль лише 2 кор. 80 гелл.

Стражник № 425 привів до поліцейської інспекції Степана Третяка, робітника, який мешкає на вул. Ветеранів, оскільки він давав за рубль лише 2 кор. 60 гелл. Його покарано 24-годинним арештом з заміною на 6 корон штрафу» («Wiek Nowy», s. 5).

«Пішов і не повернувся. Я. Крулікевич, власник крамниці на вул. Академічній [тепер – просп. Шевченка], послав учора 13-річного практиканта Тадеуша Романківа з сумою 57 кор., щоб він розміняв її на дрібні. Через те, що винахідливий Романків до цього часу не повернувся з “дрібними”, Крулікевич повідомив про це поліцію» («Kurjer Lwowski poranny», s. 3).

«Поліцейська хроніка. До вілли бар. Р. на вул. Листопада, 106 [тепер – вул. Коновальця] вчора через вікно на першому поверсі пробралися якісь невідомі люди і вкрали різне домашнє начиння, а також білизну, завдавши власникові значних збитків» («Kurjer Lwowski poranny», s. 3).

Газета у форматі pdf