Львів у 1914-1915 роках

6 жовтня 1914 року

«Компетентні органи повинні негайно в це втрутитися і перешкодити подальшому вандалізму...»Відголоски вересневої стрілянини в місті досі давалися взнаки: за надуманим приводом російська влада конфіскувала три кам’яниці в середмісті. Тим часом львів’яни далі вирішували болючі проблеми, однієї з яких був брак палива – і з цією метою взялися активно вирубувати дерева на Високому Замку...

«Оголошення.

Від Градоначальника м. Львова.

Детальне слідство з’ясувало, що 14 ц. м. з будинків № 9, 11 і 11 а) на вулиці Валовій у Львові стріляли. У зв’язку з цим Військовий Генерал-Губернатор Галичини розпорядився конфіскувати ці будинки з залишенням їхнім мешканцям місячного терміну на виселення. Прибутки з вищезгаданих будинків до часу виселення з них мешканців повинні бути передані Градоначальству.

Львів, 22 вересня 1914» («Gazeta Wieczorna», s. 1).

«Трамвайний рух знову зазнав обмежень. А саме, перші трамваї відходитимуть від центральної станції (віденської кав’ярні) у всіх напрямках о год. 7.20 ранку, останні о 7 вечора (час петрогр.)» («Gazeta Wieczorna», s. 2).

«Ці найбідніші. Болісну картину являв собою вчора двір перед ратушею. Кілька тижнів кількасот дружин мобілізованих резервістів очікують порятунку від голоду і злиднів, які їх охопили з моментом вибуху війни. Кілька тижнів їх заспокоюють обіцянками, що вдасться зарадити цьому нещастю. Нині їхнє терпіння вичерпалося, і зібрання перед ратушею голосно вимагало порятунку. З цієї причини головна брама маґістрату вчора перед полуднем довший час була зачинена» («Kurjer Lwowski poranny», s. 3).

«Брак гасу. З-поміж багатьох інших продуктів, необхідних для домашнього вжитку, щораз більший брак яких відчувається – виявляється, що і гасу надовго не вистачить. Через вичерпання запасів великі нафтові склади були змушені припинити продаж. Як нас інформують, нафтові копальні в Бориславі не скоро зможуть розпочати подальше видобування, тому що майже всі копальні зачинені через брак робочої та адміністративної сили. За 1 літр гасу нині у Львові доводиться платити близько 60 гр.» («Kurjer Lwowski poranny», s. 3).

«Руйнування гори Високого Замку. Повідомляють нам з міста, що якісь невідомі люди повністю руйнують гору Високого Замку. Вирубують дванадцяти- і п’ятнадцятирічні дерева, так, що з’являється небезпека того, що за короткий час замкова гора стане лисою. Садівника, якому доручено опіку над Високим Замком, десь не видно. Компетентні органи повинні негайно в це втрутитися і перешкодити подальшому вандалізму щодо такої гарної, пам’ятної і кожному з мешканців Львова дорогої гори» («Wiek Nowy», s. 6).

«Скарги на приїжджих купців. Комендант громадянської сторожі вул. Мохнацького [тепер – вул. Драгоманова] вчора повідомив поліції, що єврейські купці з Росії, які масово прибувають до Львова, не маючи жодного дозволу влади на продаж товарів, встановлюють лихварські ціни на привезені з собою продукти. Вони відкрили свої склади в підвалі готелю “Метрополь”, на вул. Пекарській і у дворі будинку на вул. Жулинського, 6 [тепер – вул. Філатова]. Як відомо, всі купці, які прибувають до Львова, повинні мати спеціальний дозвіл влади на ведення торгівлі» («Kurjer Lwowski poranny», s. 4).

«Хоч би її повісили, то не прийматиме російських грошей. Принаймні так повідомила п. Й. Кіндрикові на площі Берестейської Унії [тепер – пл. Липнева] п. Текля Капарник. Про це повідомлено поліції, і побачимо, чи п. Текля не зм’якне, хоча напевно, її за це не повісять» («Wiek Nowy», s. 6).

«Небезпечні грабіжники. Вулицею Жовківською [тепер – вул. Богдана Хмельницького] проходив позавчора ввечері купець Ісак Ландау, який мешкає на вул. Чацького, 8 [тепер – вул. Чорноморська]. Тоді до нього підійшли троє незнайомих грабіжників – провели особистий обшук і забрали у нього з кишені мішечок з грошима, в якому було 1450 кор. і ощадна книжка Крайового банку на 2500 корон на прізвище Рахелі Ландау, дві сербські тютюнові облігації і три векселі. Ці особи потому цілком спокійно відійшли і зникли на вул. св. Кінґи [тепер – вул. Остряниці]» («Wiek Nowy», s. 6).

«Знає, що робить. Управитель кам’яниці на вул. Абата Гофмана, 9 [тепер – вул. Чехова] повідомив поліції, що п. К. відкрив пивницю мешканця цієї кам’яниці інж. Г., відсутнього у Львові, відважив собі з запасів центнер дров, далі зачинив пивницю власною колодкою і взяв ключ до себе. На зауваження управителя, що так не робиться, п. К. заявив, що знає, що робить» («Słowo Polskie», wydanie poranne, s. 3).

«Загублено. Реґіна Файтт на вул. Краківській загубила книжечку поштової ощадної каси з гаслом Антонів, на суму 10 корон, і робітничу книжечку з посвідченням...

Марія Шмід, дружина фурмана, на вул. Бема, 12 [тепер – вул. Ярослава Мудрого] загубила 340 корон у банкнотах, загорнуті у шматину. Обіцяє знахіднику – якщо він виявиться чесним – нагороду в сумі 20 корон.

Казімєж Хойна, власник бюро посередництва праці, загубив на Городоцькій рогачці 2 заставничі картки львівського Ломбарду на годинник і пальто, заставлене за суму 20 корон» («Wiek Nowy», s. 6).

Газета у форматі pdf