Львів у 1914-1915 роках

30 вересня 1914 року

Нові розпорядження влади і безперервні клопоти з крадіжкамиПісля стрілянини, яка відбулася в місті 27 вересня, з’явився наказ, який приписував замурувати вікна на горищах. Водночас заборонили будь-які пишні похорони – через загрозу поширення епідемій.

«Замурування вікон на горищах. Згідно з наказом Градоначальника міста постановлено: Власники нерухомості зобов’язані протягом п’яти днів замурувати вікна на горищах зі сторони вулиці» («Gazeta Wieczorna», s. 2).

«Оповіщення. Президія міста скерувала до поховальних закладів у місті наступну інструкцію:

На підставі ухвали міської постійної комісії з охорони здоров’я, з огляду на здоров’я мешканців, від сьогодні забороняється влаштування будь-яких пишних похоронів. Зокрема не можна виставляти катафалки, ліхтарі, квіти і т. п., а також вивішувати траурне оформлення в кімнаті померлого.

Одяг поховальної служби слід щодня дезинфікувати.

Порушення наведеного вище розпорядження каратиметься відібранням концесії. Це розпорядження не стосується міського поховального дому.

Рутовський» («Wiek Nowy», s. 6).

«Зловживання з пов’язками Червоного Хреста. Через зловживання з пов’язками Червоного Хреста особами, які не мають на це права, оголошено, що цієї пов’язки не можна носити нікому, хто не має окремого письмового посвідчення. Винних у зловживаннях буде суворо покарано» («Kurjer Lwowski poranny», s. 2).

«Недобросовісний уповноважений. Марія Дранівна, служниця Герша Ляутербаха, що мешкає на вул. Сикстуській, 42 [тепер – вул. Дорошенка], повідомила поліції, що її роботодавець унаслідок загальної паніки виїхав з міста, а п. Марґулісу, бухгалтеру, який мешкає на вул. Охоронок, 12 [тепер – вул. Кониського], залишив для неї суму 60 корон, і наказав щодня виплачувати їй по 1 короні. Той один раз виплатив суму 20 корон, а решту виплачувати не хоче. Крім того, скаржниця стверджує, що п. Марґуліс позабирав з помешкання Ляутербаха різні продукти. Справлю зайнялася поліція» («Wiek Nowy», s. 5).

«На щось знадобилася невідомому злочинцеві вивіска фірми Маркус Натан Цитрон, власника крамниці на площі Збіжевій, 3 [тепер – пл. Зернова], яку у нього вкрали. Збитки становлять 40 корон» («Wiek Nowy», s. 5).

«Крадіжки. Юліан Мєчислав Росик, зубний технік, який мешкає на вул. Пекарській, 1, повідомив поліції, що його дружина Ольга поклала до шафи з білизною гроші в сумі 1400 кор. Коли за кілька днів вона зазирнула до шафи, то помітила, що у схованих грошах бракує 200 кор. Підозрює в цій крадіжці служницю, Анну Заторську. Справу передано до суду.

Член М. Г. С. п. Фердинанд Костюк, який мешкає на вул. Лозинського, 6 [тепер – вул. Герцена], повідомив, що на вул. Фредра, 3 дружина сторожа будинку, його син і донька вламалися до помешкання на ІІІ поверсі, з якого виїхав невідомий власник, і забрали звідти одяг. – Слідство триває.

Людвіка Екер, власниця крамниці на вул. Бартоша Ґловацького, 4 [тепер – вул. Головацького], повідомила поліції, що коли вона на хвилину вийшла з крамниці, туди пробрався якийсь невідомий злодій і вкрав шкіряну сумочку. В цій сумочці знаходилися різні предмети, а саме: золотий жіночий годинник, три квитанції на допомогу для членів родин військових, носова хустинка, ключі і шкіряний гаманець, у якому було 3 паперових рублі, один срібний рубль, дві монети по 15 коп., дві по 10 коп. і 16 гелл. Справу передано до Суду.

Анна Кабаш, служниця Ґольдгаммерів, що мешкає на вул. Лелевеля, 3 [тепер – вул. Поповича], ІІІ пов., повідомила поліції, що її працедавці виїхали, а догляд за помешканням доручили їй. Тим часом, за її твердженням, лакей Василь Луць виніс з помешкання цукор і картоплю, які там знаходилися, і передав це якійсь невідомій жінці. Крім того, у неї пропало 20 корон готівкою і книжечка ощадної каси на 1000 корон. Слідство покажу, хто здійснив цю крадіжку» («Wiek Nowy», s. 5).

«Бачили, але не схопили злодіїв на вул. Короля Лещинського [тепер – вул. братів Міхновських] Станіслав Татарковський і Олександр Покора. Вони йшли близько 4 години ранку на роботу і помітили, що якісь невідомі їм злочинці спускали з вікна ІІ пов. кам’яниці під № 33 якийсь предмет, загорнений у простирадло. Поліцейське розслідування виявило, що це були відомі злодії, а саме Еміль Кучинський, Владислав Бема і Прот Ківак. – Подальше слідство покаже, що в цьому згортку знаходилося» («Wiek Nowy», s. 5).

«Поліцейська хроніка. Члени гром. стор. дільниці VI відпровадили вчора до інспекції поліції такого собі Ефраїма Крохмальника, який мешкає на вул. Ваговій, 5, який продавав копчених оселедців у стані повного розкладення. З’ясовано також, що у нього на складі 2 бочки таких оселедців.

Вчора затримано такого собі Павла Грабовича з Сокільник, який намагався продати на вулиці коня гнідої масті за 50 кор. Він пояснював, що отримав цього коня від австрійських солдатів, які покидали Львів, оскільки був поранений пострілом у ногу. Коня доставлено до комісаріату.

Т. Фіш, торговець з Золочева, повідомив учора поліції, що в неділю він привіз з Золочева до Львова фурою 1700 кг борошна, 3 мішки цибулі і 11 ящиків дріжджів, з метою продажу цих продуктів у Львові. Однак мусив затриматися з цим транспортом на вул. св. Мартина [тепер – вул. Жовківська], де через паніку на вулиці сховався у брамі одного з будинків, залишивши віз на вулиці. Після виходу з брами він зауважив відсутність возу, через що зазнав збитків на 1000 кор.» («Kurjer Lwowski poranny», s. 2).

Газета у форматі pdf