Львів у 1914-1915 роках

28 вересня 1914 року

«...пролунало кілька пістолетних пострілів, як видається, з вікон кам’яниці»Переполох і стрілянина у Львові. За цим коротким визначенням приховуються моторошні події, які відбулися 27 вересня і спричинили загибель щонайменше кільканадцяти осіб, переважно в єврейських дільницях міста. Услід за цим почали з’являтися драконівські розпорядження окупаційної влади, які пояснювали прагненням зберегти спокій у Львові.

«Вчорашні випадки. Більш як 3 тижні минуло від зайняття Львова російськими військами, і між населенням без огляду на статки, віровизнання і національність та військом склалися гармонійні і навіть приязні стосунки. Добродушні, слов’янські обличчя простих солдатів, повністю коректна і доброзичлива поведінка офіцерів усіх заспокоювали. Населення поверталося до нормального розпорядку життя.

Вчора цю погоду перервала блискавка. На площі Краківській [тепер – пл. Ярослава Осмомисла] близько 2-ої години після полудня пролунало кілька пістолетних пострілів, як видається, з вікон кам’яниці. Це викликало переполох. Через хвилину з інших кам’яниць знову почулися постріли браунінга. – Внаслідок цього залога піднялася по тривозі, і почалася стрілянина в різних точках міста.

Слідство викриє винних.

Слід зауважити, що переполох у місті позначився з-поміж іншого тим, що сторожі кам’яниць позакривали брами. Такі вчинки можуть спричинити лише нещастя, тому що мешканці не могли сховатися в будинках.

З огляду на доброзичливе ставлення влади до населення, закликаємо громадськість зберігати повний спокій» («Wiek Nowy», s. 5).

«Через стрілянину з вікон, яка виникла, оголошую всім мешканцям Львова наступне:

1) Забороняється виходити на вулицю без спеціального дозволу відповідного органу влади від 9 години вечора до сходу сонця.

2) Забороняється зберігати і носити вогнепальну та холодну зброю. Власник такої повинен здати її протягом доби в канцелярії градоначальника Львова.

3) За невиконання пункту першого покарання до 3.000 рублів з заміною на 3-місячний арешт.

4) За невиконання пункту другого передача військово-польовому судові.

Львів, дня 14 вересня 1914.

Військовий Генерал-Губернатор Галичини

Генерал-Лейтенант граф Бобрінський» («Kurjer Lwowski poranny», s. 1).

«З пошти. Позавчора і вчора до Львова надійшло багато листів, надісланих з Росії. Ці листи знаходяться в головному корпусі на вул. Словацького. Кілька членів громадянської сторожі зачитують прізвища публіці, що зібралася в поштовій залі, і таким чином адресати отримують кореспонденцію. Цей провізоричний спосіб доставки листів відбувається зранку і по обіді» («Wiek Nowy», s. 5).

«Власник кіоску на вулиці Красіцьких, 7 [тепер – вул. Огієнка] не хоче приймати міські однокоронні бони, стверджуючи, що вони не мають вартості, і він не зобов’язаний їх приймати. Повідомив про цього цікавого кіоскера п. Павел Станек, судовий офіціал на пенсії, який мешкає на вул. Вільність, 12» («Wiek Nowy», s. 6).

«Не визнає такої поліції. Один з поліцейських агентів у службовій справі проїжджав через янівську рогачку. Акцизний стражник зажадав від нього платні за фуру. Коли агент показав посвідчення про те, що він є на службі і звільнений від сплати, цей стражник заявив, що він “такої поліції не визнає, і нічого його не стосується”. Справа дійшла до поліції, де “незнаючому” стражнику докладно пояснили, якою нині є поліція» («Wiek Nowy», s. 6).

«Велика крадіжка. Йонаш Ерліх, вл. складу одягу на вул. Галицькій, вчора повідомив поліції, що проти ночі на 26 ц. м. до його крамниці проникли невідомі злочинці, виламавши отвір у стіні, і забрали близько 100 пар споднів, 3 шуби, 30 камізельок, 30 піджаків, і т. д., вартістю близько 8.000 корон.

Злочинець витягнув зі стіни цілу дошку, а перед входом зняв взуття, знайдено одну шкарпетку і знаряддя для злому» («Kurjer Lwowski poranny», s. 2).

«На гарячому вчинку затримано вчора Адама Томасіка, коли він пакував до мішка товари, вкрадені у крамниці Йозефа Вайсса в пасажі Гаусмана [тепер – проїзд Крива Липа]. У нього відібрано 300 папірос, 100 кілограмів ковбаси, 10 літрів малинового соку. Двоє інших злочинців утекли» («Kurjer Lwowski poranny», s. 2).

«За келишок горілки 10 кор. Хорошу оборудку провів Давид Меркель. Ось міський міліціонер побачив, як Меркель продав біля Божниці якомусь солдатові келишок горілки. Завів його до поліції, де Меркеля покарали штрафом у 10 кор.» («Słowo Polskie», wydanie popołudniowe, s. 2).

«Небезпечний індивід. Завдяки втручанню російських офіцерів вчора заарештовано якогось пияка, який зачіпав перехожих. В поліції від засвідчив, що його звуть Міхал Ковальський, муляр. Коли до нього придивилися краще, то впізнали в ньому Анджея Олешицького, віддавна розшукуваного небезпечного злодія, 18 разів караного і видаленого зі Львова. Його доставлено до карного суду» («Kurjer Lwowski poranny», s. 2).

Газета у форматі pdf