Львів у 1914-1915 роках

26 вересня 1914 року

«...справу доведеться поки що перекласти на вправність водіїв»В роки Першої світової Львів ще не перейшов на правосторонню систему руху, тому пересування російських військ породжувало неабиякі колізії. Тим часом ситуація з паливом була складною, але городян поспішали запевнити: електростанція не зупиниться, і навіть міська лазня працюватиме!

«Російська преса у Львові. “Dziennik Kijowski” за 19 ц. м. повідомляє: В Києві оголошено розпорядження головнокомандувача про те, що найближчими днями у Львові розпочнеться видавництво газети “Львовское военное слово”.

Ми про це вже повідомляли кілька днів тому, додаючи, що редактором цього часопису, назва якого нам тоді ще не була відома, має бути керівник військової цензури у Львові, приділений для окремих доручень при львівському генерал-губернаторі капітан Наркевич.

Плакати на вулицях Львова, розклеєні вчора, обіцяли появу “Прикарпатської Русі”. Цей часопис, заборонений австрійською владою у Львові, опісля видавали в Києві, а потім, після вступу російських військ до Галичини, – в Бродах» («Słowo Polskie», wydanie poranne, s. 3).

«Їзда правою стороною. У зв’язку з масштабним переїздом російських військ з таборами рух у місті ускладнено, а погіршує ситуацію обставина, що в Росії обов’язковою є їзда правою стороною, а у нас лівою. У зв’язку з цим президія виношує думку, чи не видати би розпорядження “їзди направо”. Труднощі, однак, у тому, що трамваї у нас також їдуть лівою стороною, а переробка навпаки потягнула би за собою великі видатки. Через це справу доведеться поки що перекласти на вправність водіїв, зокрема, тому, що президія має перед собою більш важливі питання, хоча б опалення і постачання міста» («Słowo Polskie», wydanie popołudniowe, s. 2).

«З міських торгів. Услід за російською ковбасою і російською солониною на Ринку з’явилося і російське масло. Поки що, однак, через труднощі з транспортуванням його ціна є високою. Воно коштує рубль за російський фунт, який має 400 грамів, отже, за кілограм ціна становить 2 руб. 50 коп., чи 8 кор. 33 гелл., у той час, як місцеве масло з маслобійні коштує 6 кор. 80 гелл.

Натомість хліб з’явився в більшій кількості і кращій якості, однак його здешевленню перешкоджає спекуляція, яку влаштовують перекупки. Напр., вони викуповують по кількадесят буханок хліб у крамниці “Меркурій” за нормальною ціною 60 г. за буханку, щоб потім продавати його по 70 г. і більше. Цьому можна запобігти за допомогою заборони оптового продажу хліба у крамницях тутешніх кращих пекарень» («Wiek Nowy», s. 2).

«Електростанції не загрожує зупинка. З огляду на чутки, нібито електростанції загрожує брак вугілля, можемо ствердити на підставі інформації, що електростанція має достатній запас вугілля, а зрештою, з огляду на те, що військо потребує трамваїв для перевезення поранених, світла для шпиталів, в його інтересах буде утримання електростанції і полагодження питання доставки вугілля до міста. Відповідні органи вже займаються цією справою» («Słowo Polskie», wydanie poranne, s. 3).

«Дешева міська лазня на площі Бема [тепер – пл. князя Святослава], яка з причини виїзду керівника і лазничників під час воєнної паніки була зачинена, кілька днів тому знову відчинилася для блага громадськості. Повторне відкриття цієї лазні, яка працює під контролем Департаменту ХІ Маґістрату, є, зокрема, надзвичайно зручним для біднішого міського населення, з огляду на низькі ціни за вхід. Купання під душем разом з рушником і милом коштує 20 геллерів, а купання в ванні 40 геллерів, причому з матір’ю може купатися одна дитина без окремої доплати» («Gazeta Wieczorna», s. 3).

«Холера у Львові. Перелік випадків азійської холери у Львові сьогодні дійшов до 39, а точніше, 42 бактеріологічно підтверджених. Вчорашній список санітарної служби містить ще 5 прізвищ російських солдатів, а крім того, 3 випадки в інфекційному павільйоні, про які, однак, поки що немає детальнішої інформації, крім тієї, що їх зафіксовано» («Gazeta Wieczorna», s. 3).

«Обкрадення шинку. Минулої ночі злодії забралися до шинку Аґіда на вулиці Руській, 16 і вкрали запас горілки вартістю 500 кор. Потім вламалися до пивниці в цьому ж будинку і забрали малиновий сік і вино на 200 кор. Частину цих предметів конфісковано у сусідів, сторожів будинку і слуг» («Słowo Polskie», wydanie poranne, s. 3).

«Не дотримався заборони Пінкас Ґрабель, шинкар, який мешкає на вул. Веселій, 4, і таємно продавав горілку і ром. Під час обшуку в шинку у нього знайдено 16 пляшок рому і коньяку, які негайно конфісковано, і весь запас знищено. Заступник градоначальника, п. капітан Яцевич, покарав порушника заборони 20-денним арештом, який тільки з ласки замінив на штраф у сумі 250 корон, які призначив на доброчинні цілі.

Також на Германа Дікера, власника ресторану на вул. Шайнохи, 3 [тепер – вул. Банківська], надійшла скарга до поліції, що він таємно продає горілку, За що його також суворо покарають.

Компетентні у цій галузі кола повідомляють, що подібні порушення каратимуться надзвичайно суворо» («Wiek Nowy», s. 2).

«Оригінальний кам’яничник. П. Леон Влодзімірський повідомив поліції, що власник кам’яниці на вул. Рицарській, 32 [тепер – вул. Стороженка] погрожує йому і його родині, що застрелить їх, якщо до першого жовтня не отримає чиншу за помешкання. Оригінальним кам’яничником зайнялася влада, нам цікаво, як цей пан поводитиметься з нею, чи, може, також погрозами вбережеться від покарання, яке на нього чекає» («Wiek Nowy», s. 9).

Газета у форматі pdf