Львів у 1914-1915 роках

24 вересня 1914 року

«...металеві або паперові гроші... переходячи з рук до рук, збирають на собі велику кількість бактерій»Часописи розповідали про небезпеку інфекційних хвороб та можливі шляхи зараження, а тим часом за підписом градоначальника з’являлися нові суворі заборони, і відтепер ресторани і кав’ярні не мали права працювати пізно ввечері...

«Нинішнім наказую, щоб безумовно всі ресторани і кав’ярні були зачинені о 11 годині вечора (за петербурзьким часом).

Тих, хто не виконуватиме це розпорядження, буде притягнуто до відповідальності.

Градоначальник Львова

Генерал-Майор ЕЙХЕ» («Słowo Polskie», wydanie poranne, s. 1).

«Гроші і холера. У зв’язку з появою кількох випадків холери важливо, з-поміж іншого, звернути пильну увагу на легкість зараження через металеві або паперові гроші, які, переходячи з рук до рук, збирають на собі велику кількість бактерій, і таким чином неодноразово стають розсадниками бактерій. Французький вчений, Ланґле, з’ясував, що небезпека зараження у такий спосіб більша, ніж загалом припускають. Зокрема гроші, проходячи через тисячі рук, нагромаджують з тих же рук усі мікроби, і легко розносять їх далі. Згідно з підрахунками цього вченого, 10-сантиметрова бронзова монета, яку він досліджував, містила 760.000 бактерій, нікелева монета 140.000, срібна 160.000, а золота – 220.000 бактерій. Банкнота у тисячу франків, на вигляд цілком нова, мала на собі 270.000 бактерій, а така сама стара банкнота аж 3 мільйони бактерій. Тому слід надзвичайно обережно поводитися з цими небезпечними, хоч і цінними розсадниками холери» («Gazeta Wieczorna», s. 2).

«Організація православної церкви. З поінформованих кіл нам повідомляють, що, згідно з чутками, скоро відбудеться призначення архієпископа Волинського і Житомирського Євлогія митрополитом усієї Галичини. Оскільки митрополитом київським і галицьким є єпископ Флавіан, цей титул залишиться при ньому, а архієпископ Євлогій отримає його лише як почесний титул і формально буде представником митрополита Флавіана» («Słowo Polskie», wydanie popołudniowe, s. 2).

«За одне яйце 4 копійки. У крамниці Ізидора Буркера, на вул. Божничій, 3 [тепер – вул. Сянська], за одне яйце просять 4 копійки. Коли поліцейський стражник № 98 поцікавився цією справою, пан Буркер словесно його образив. Справу віддано до суду» («Wiek Nowy», s. 6).

«Самоуправний грабунок за чинш. Ґіттля Феркаут, власниця кам’яниці під Дубом, 55, самовільно, без судової ухвали, забрала у Стефана Ґродецького швейну машинку за недоплачений чинш у сумі 5 корон. Недобросовісну господиню притягнуто до судової відповідальності» («Wiek Nowy», s. 6).

«Крадіжки. Вольф Бевен, який мешкає на вул. Вірменській, 16, повідомив поліції, що коли він купував дрова на Ринку, у нього з кишені вкрали гаманець з сумою 340 корон, а крім того, портфель з написом “Кав’ярня Сіті Львів 1912”, шлюбне свідоцтво, візитки, нотатки і 19 однокоронових бонів, які видало місто Львів. Серед цих бонів був один, який мав номер 1640, сер. С. Пошуки виконавця крадіжки тривають...

Під час обшуку, проведеного у Зофії Ґєбоцької, яка мешкає на вул. Стромій, 6 [тепер – вул. Стрімка], знайдено наступні крадені речі: жіночу сумочку, жакет і жіночий капелюшок. З’ясовано, що ці речі належать Н. Квятковській, яка мешкає на вул. Коперніка, 28. Справу передано до суду.

Михайло Щербаковський, солдат 126-го полку піхоти, доставив до поліцейської інспекції 14-річного Казімєжа Мігульку, який мешкає на Замарстинові, з повідомленням, що той украв у нього на Краківській площі, під час перерахунку грошей, гаманець з сумою 100 рублів. Коли солдат помітив це, то кинувся за ним у погоню і відібрав гаманець з рук злочинця. Попри це, в гаманці бракує 10 рублів. Злодія поки що зачинено в поліцейських арештах.

На вулиці Зем’ялковських, 14 [тепер – вул. Новаківського] невідомі злочинці вкрали у Єфросинії Забачевської, служниці пп. Лісовських, з зачиненої скрині готівку в сумі 300 корон, 2 жіночі годинники (срібний і золотий) загальною вартістю понад 300 корон і книжечку галиц. Ощадної каси на ім’я Єфросинії Ушко, що належить їй, на суму 1000 корон. У цій крадіжці вона підозрює Владислава Шюка, хлопця, який прислуговує Лісовським. Хлопця, який не зізнається у крадіжці, віддано до арештів» («Wiek Nowy», s. 6).

Газета у форматі pdf