Львів у 1914-1915 роках

20 вересня 1914 року

«Чи Львів справді залишиться без вугілля?»Будні окупованого Львова: місто боролося з епідеміями, нестачею продовольства та розмірковувало над тим, як вирішити проблему опалення.

«Холера у Львові. Вчорашній день приніс ще три випадки холери у Львові. З них два трапилися в армії, а один – у жінки з-поза Львова. Хвору перевезено на лікування до Львова.

Зокрема, захворіли: Ілля Кірцак з 16 піх. п. і К. Тєрєнтьєв, донський козак, а також Марія Біга з Поршни у львівському пов.

Випадок з Поршни показує, що під загрозою опинився не тільки Львів, а й провінція. Йдеться про те, аби невідкладно погасити вогнище захворювань. Влада, безперечно, робить усе для цього необхідне...» («Gazeta Poranna», nadzwyczajne wydanie, s. 2).

«Дерево для Львова. Інтерв’ю з директором Малачинським.

– Тепер ваш час, пане директоре, – так я привітав Шановного дир. Малачинського, керівника управління маєтків і лісів.

Вугілля закінчується, коксу нема, – додаю. – Надходить черга до дерева.

– Безсумнівно, – відповідає дир. Малачинський. – З’являється проблема опалення, тому що загрожує сильний холод. Досі місто до мене не зверталося. Я вже багато думав над тим, як допомогти місту.

– Місто має багато дерева, вирубаного у своїх маєтках. Його вирубано зі стратегічною метою, і зараз це дерево лежить.

– Так, але місто має своє власне управління. Я б радо допоміг, знайшов би знавців для сортування, керування звезенням. Вочевидь, місто це робить.

– Так не можна ставити питання, треба втрутитися в ці справи і з’ясувати, чи надовго вистачить лежалого дерева, чи не варто завчасу взятися за запаси готового дерева в крайових лісах.

– Дерево в наших лісах можемо мати щонайближче лише від Болехова. На це потрібні вагони. Докладаються зусилля, щоб якнайшвидше отримати трохи вагонів. Поки що важко цьому зарадити, тому що поранені мають пріоритет.

Є дерево – продовжував далі директор – у фундаційних лісах (ім. Ґловінського) біля Винник. Його можна звозити кіньми.

– Чи Львів справді залишиться без вугілля?

– Оскільки до Сілезії немає дороги, то очевидно – біда. Тому що вугілля з південної Росії потрібно перелаштовувати в Підволочиську на нашу вузьку колію, а це надзвичайно підніме його ціну. Не кажучи про те, що вугілля зараз потрібне російській державі хоча б для флоту, на нього взагалі важко розраховувати.

– Тим часом ми не можемо розраховувати на вічну доброзичливо усміхнену погоду, як зараз. Що буде, коли настане глибока осінь?

– Зробимо все можливе. Зараз піду до п. віцепрезидента Шляйхера, який займається постачанням, і до радного маґістрату Островського, і вирішимо щось конкретне. Тоді дам вам знати, щоб ви заспокоїли всі побоювання з цього приводу.

Х.» («Słowo Polskie», wydanie poranne, s. 3).

«Постачання міста. Міська комісія з постачання працює без упину і отримує хороший результат. Її запаси зараз є єдиним джерелом, яке постачає борошном та іншими продуктами харчування не тільки громадськість, а й пекарів та кондитерів. За один день цього тижня продано 7 вагонів борошна. Комісія уклала контракт на значну кількість борошна з російського Поділля і є надія, що скоро цей важливий продукт надійде до Львова.

Слід, однак, звернути увагу підприємцям і купцям, що вони повинні полегшити роботу комісії з постачання і намагатися доставляти продукти харчування самостійно» («Gazeta Poranna», nadzwyczajne wydanie, s. 2).

«Тимчасовий розклад їзди. На головному вокзалі у Львові оголошено наступний розклад їзди потягів, які курсують лише в напрямку Бродів і Волочиська.

Від’їзд зі Львова до Бродів г. 3 хв. 29 після пол. і г. 2 хв. 26 вночі. Приїзд з Бродів до Львова о г. 7 хв. 29 зранку і 11 хв. 35 вночі.

Від’їзд зі Львова до Волочиська г. 1 хв. 43 вночі, приїзд зі Львова до Волочиська г. 1 хв. 43 вночі, приїзд з Волочиська до Львова г. 10 хв. 42 вечора» («Kurjer Lwowski poranny», s. 2).

«Потрібно 20 – до 30 робітників для роботи на молотарці і для копання картоплі. Потрібен один машиніст. Хороші умови праці. Зголошуватися слід у понеділок, о 9 ранку в Касі хворих м. Львова, вул. Браєрівська, 8 [тепер – вул. Б. Лепкого], ІІ п.» («Gazeta Poranna», nadzwyczajne wydanie, s. 2).

«Неспокійний чоловік. За вуличний дебош вчора заарештовано такого собі Івана Білика, муляра за фахом. Під час допиту в інспекції Білик кинувся на стражника і вдарив його. Йому довелося скувати руки кайданками, а потім його доставили до арештів» («Kurjer Lwowski poranny», s. 2).

Газета у форматі pdf