Львів у 1914-1915 роках

18 вересня 1914 року

«Цілком простодушно засвідчив, що... хотів їх продати, тому що був голодний»Російська влада запровадила нові адміністративні одиниці на території Галичини, розраховуючи на те, що прийшла сюди всерйоз і надовго. Тим часом у місті продовжували боротьбу з інфекційними хворобами та шанувальниками чужої власності.

«Нова адміністрація краю. На території, зайнятій російською армією, в межах галицького генерал-губернаторства повинні бути утворені чотири губернії: львівська, галицька, перемиська і чернівецька. Вже призначено двох губернаторів, а зокрема державного радника М. Мельнікова і кн. Чарторийського – перший уже давно прибув до Бродів, де видав відомий нашим читачам “Статут” для шести повітів, інший обійняв урядування в Тернополі.

Військова влада призначила у Бродах новий склад маґістрату з-поміж відомих русскіх діячів.

На театрі військових операцій у межах Австро-Угорщини утворено окреме генерал-губернаторство, яке підпорядковується головнокомандувачу арміями південно-західного фронту. Генерал-губернатором призначено генерала кавалерії гр. Ґ. Бобрінського, родича відомого політика» («Kurjer Lwowski poranny», s. 1).

«Поранені. Транспортування поранених з поля бою триває далі. В лазареті в Політехніці перебуває близько 1000 поранених австрійських і російських солдатів. Тих, хто трохи поправив здоров’я, відсилають на провінцію або до російських шпиталів. Однак надалі відчувається брак перев’язочних матеріалів, які, ймовірно, доставлятимуть з Росії.

Вчора возами на залізничний вокзал було перевезено кількадесят важко поранених солдатів зі шпиталю на вул. Курковій [тепер – вул. Лисенка]. Їхали поволі, і громадськість подавала нещасним фрукти, папіроси, їжу тощо» («Kurjer Lwowski poranny», s. 2).

«Для солдатів, хворих на холеру, підготовлено будинок колишньої жіночої в’язниці Марії Магдалини, який завдяки облаштуванню камер досконало підходить для цієї мети, даючи можливість повністю ізолювати кожен підозрілий випадок. На той випадок, якщо епідемія набуде більших розмірів – що, зрештою, російська влада на підставі інформації про санітарну ситуацію у своїй армії виключають, у розпорядження війська віддано міський фільварок на Замарстинові.

Водночас про всяк випадок підготовлено холерний шпиталь для цивільних осіб. Під цей шпиталь пристосовано казарми Рогатина на вул. св. Петра [тепер – вул. Мечнікова], біля павільйонів інфекційних хвороб, з якими казарми сполучені спеціальною хвірткою. Це два триповерхові будинки, розраховані на 300 хворих. Приготування йдуть швидким темпом, попри те, що зіштовхуються з багатьма труднощами, як-от брак ліжок, що їх забрали до армії, і т. п.

Надалі поповнюються засоби дезинфекції. Поки що їх запас є достатнім...» («Wiek Nowy», s. 4–5).

«Смерть з голоду. Вчора викликали рятункову службу до будинку на вул. Смерековій, де раптово захворіла одна жінка. Після прибуття на місце лікар застав уже труп. Ця жінка померла внаслідок виснаження. Як розповідають сусіди, вона жила у злиднях, нічого не ївши протягом кількох днів» («Kurjer Lwowski poranny», s. 2).

«Крадіжки. На Ринку член Громадянської сторожі затримав злодія Ісака Цайса в ту мить, коли він забрався до сумочки якоїсь пані. У заарештованого, крім інших дріб’язків, знайдено гаманець з сумою 1 кор. 46 гелл. і носові хусточки з літерами “С. М.” і “С. Й.”.

На вулиці Зиблікевича [тепер – частина вул. Франка від вул. Зеленої до вул. Мєндєлєєва] заарештовано Коморніцького Адама з в’язанкою чоловічих трико на плечі. Він пояснював, що знайшов ці речі в кущах біля казарм на вул. Яблоновських [тепер – вул. Шота Руставелі]. Цілком простодушно засвідчив, що не збирався нікому повертати ці речі, але хотів їх продати, тому що був голодний.

У момент влому до складу ковбас на вул. Кохановського [тепер – вул. Левицького] вчора затримано Станіслава Навроцького з Гримайлова. Під час обшуку у нього знайдено відмичку, долото, кишеньковий ніж, свічки, циркуль, одне слово – весь злодійський арсенал, а також 1 кор. 92 гелл. готівкою, одну фальшиву 20-коронівку і 2 стерті монети. Походження цих речей заарештований пояснити не хотів, або ж не міг.

У міському складі на вул. Домініканській, під час купівлі борошна, у Абр. Бардаха вкрадено портфель з сумою 150 кор. і книжечку Ощадної каси на ім’я Саломеї Бардах на 10 корон» («Wiek Nowy», s. 5).

«Транспорти крадених речей з провінції поліцейська сторожа постійно ловить на вулицях нашого міста. Речі не тільки приносять на продаж до Львова в клунках, а й навіть привозять фурами. Вчора заарештовано двох селян, а саме Генрика Болшовського з Глухович біля Винник і Станіслава Шаховського з Краківця. Обоє везли багато дорогоцінних речей, а Шаховський навіть срібні предмети, а також гнав 3 коней значної вартості» («Gazeta Wieczorna», s. 3).

«Хороша заміна. За відсутності Францішека Дембаля, який мешкає на вул. Берка Йоселовича [тепер – вул. Балабана], до його помешкання прийшла його наречена, Анеля Кутна, і забравши різні речі, які вартують близько 500 корон, згодом продала їх такій собі Мінці Н., яка мешкає на вул. Джерельній, 44. Очевидно, відчуваючи докори сумління з приводу обкрадання нареченого, добросерда Анелька залишила йому на втіху свою півторарічну дитину» («Wiek Nowy», s. 5–6).

«Знайдено гаманець, в якому було: 20 корон готівкою і документи, з яких випливає, що власником загубленого був п. Ян Ґлазер, однорічний доброволець крайової оборони полку № 19, який перебуває у відпустці. Загублене знаходиться в комісаріаті І дільниці, вул. Хоронщизни, 22 [тепер – вул. Чайковського]» («Słowo Polskie», wydanie popołudniowe, s. 3).

Газета у форматі pdf