Львів у 1914-1915 роках

14 вересня 1914 року

«...наше вчительство докладе якнайбільших зусиль, щоб уберегти при школі молодь від поганих наслідків»Чимало мешканців окупованого Львова, потерпаючи від безробіття і відсутності засобів до існування, зверталися до поліції. Адже краще бути заарештованим, ніж бездомним.

«Відкриття львівських шкіл. Вчора, тобто в неділю окружний інспектор п. М. Новосельський запросив усіх директорів і директорок львівських шкіл до кабінету Окружної шкільної ради і повідомив їх, що на підставі дозволу губернатора п. Шерємєтьєва розпочнеться навчання у всіх львівських публічних школах.

Дирекція оголошує запис молоді до публічних класів і проводить його в четвер, п’ятницю і суботу, тобто 17, 18 і 19 ц. м. Навчання розпочнеться у вівторок, 22 вересня.

Крім того, дирекція готує перелік наявних у Львові вчительських сил, щоб нормально розподілити навантаження.

Присутні на зборах директори і директорки шкіл прийняли розпорядження влади до відома і заявили, що наше вчительство докладе якнайбільших зусиль, щоб уберегти при школі молодь від поганих наслідків, які могли б виникнути для її виховання в теперішніх складних умовах життя міста» («Gazeta Wieczorna», s. 1).

«Однокоронні бони ґміни м. Львова буде пущено в обіг у середу зранку. Вони неабияк запобіжать браку дрібної монети. Кожен купець або приватний громадянин матиме змогу здати в міській касі австрійські банкноти і за це в різній сумі отримати однокоронні бони. В будь-який час він знову зможе обміняти бони на відповідні банкноти, але щонайменше на 20-коронні» («Słowo Polskie», wydanie popołudniowe, s. 3).

«Рятункова служба вирушила вчора на трьох возах з д-ром Зачком і санітарами на околиці Львова з метою надання допомоги пораненим австрійським солдатам, які залишилися там без опіки. Загальний шпиталь також вислав експедицію» («Kurjer Lwowski poranny», s. 2).

«Міські кухні для найбідніших знаходяться:

1. вул. Оссолінських, 11 [тепер – вул. Стефаника], V сх., ІІ поверх, провадить Гозерова Вікторія.

2. вул. Замарстинівська, 48, провадить Якубовська Анеля.

3. вул. Городоцька, 19, провадить Д-р Михайлина Кжижановська.

4. вул. 29-го Листопада, 6 [тепер – вул. Коновальця], Інтернат Пірамовича, провадить п. Штронерова.

5. вул. Зелена, 18, провадять Яворська С. і Ґостинська Марія.

6. вул. Домбровського [тепер – вул. Рутковича], ріг Пуласького [тепер – вул. Паркова], провадять п. Ломницька і п. Бартонювна.

7. вул. Жовківська, 100 [тепер – вул. Богдана Хмельницького], провадять СС. Феліціанки.

8. вул. Личаківська, 21, IV орг. нац., провадить п. Шетцель.

9. вул. Бернштайна [тепер – вул. Шолом Алейхема], Яд Харузім, провадить д-р Райхенштайнова (єврейське).

10. вул. Театральна, 23, у Скарбківському будинку [йдеться про театр Скарбека, нині – театр імені Марії Заньковецької], провадить д-р Клафтенова

11. вул. Академічна, 5 [тепер – просп. Шевченка], провадить п. Вольфшталь.

12. вул. Собєського, 30 [тепер – вул. братів Рогатинців], Товариство Вікентія і Павла, провадить С. Казимира» («Kurjer Lwowski poranny», s. 2–3).

«Застій у друкарській промисловості. Останні події відбились і на друкарській промисловості, де – крім газет – суцільна стагнація. Кількість позбавлених роботи друкарів сягає 400, а організація друкарських працівників була змушена припинити виплати допомоги безробітним, оскільки фонди вичерпалися» («Kurjer Lwowski poranny», s. 3).

«Клопіт зі слугами. В нашому місті залишилася велика кількість слуг, яких роботодавці, втікаючи зі Львова, залишили на ласку випадку. До них додалися і чимало звільнених тепер з роботи, тому що мало хто, сам маючи ускладнений побут, може дозволити собі таку “розкіш”, як служниця. І от тепер щодня кілька з них зголошуються до поліції з проханням розмістити їх в арештах, тому що вони не мають де спати. Інші волочаться вулицями, а поліція їх заарештовує з причин санітарних» («Słowo Polskie», wydanie popołudniowe, s. 3).

«Торгівля пивом, дозволена на короткий час у 16 першорядних та середніх закладах, виявилася нестерпною. Від сьогодні настане повна, генеральна заборона будь-якої торгівлі, з причини прикрих випадків, причиною яких став дозвіл продавати пиво, навіть у таких обмежених розмірах» («Słowo Polskie», wydanie popołudniowe, s. 3).

«Смерть генерала фон Роде. Генерал фон Роде, який першим з російських військових очільників увійшов до Львова через личаківську рогачку і прізвищем якого було підписано перше розпорядження російської влади, був важко поранений пару днів тому в битві під Бірками домініканськими, і попри інтенсивні старання лікарів помер у Львові. Похорон відбувся вчора зранку» («Gazeta Wieczorna», s. 2).

«Полька, випускниця Київського університету, дає лекції російської мови за доступними цінами. Зголошуватися під А. К. до Редакції “Газети Вечірньої”» («Gazeta Wieczorna», s. 3).

«Небезпечний спорт. Мешканці з Янівського повідомляють нам, що на звалищі, де знаходяться різноманітні шпитальні відходи, бідніше населення видобуває рештки одягу поранених і забирає їх додому, а разом з ними, можливо, і мікроби різних хвороб. Чи не було б краще такі відходи відразу спалювати?» («Wiek Nowy», s. 6).

«Карамболь. На віз, який належить пральні “Брістоль”, що виїжджав з пасажу Гаусмана [тепер – проїзд Крива Липа], вчора наїхав трамвай. Наслідок був фатальним, тому що коней було сильно покалічено, а віз пральні отримав пошкодження» («Wiek Nowy», s. 4).

«Крадіжка в кав’ярні. Власник кав’ярні Брайтмайєр на розі вул. Пекарської повідомив, що колишній кельнер Іван Сумик украв в кав’ярні у російського офіцера срібний портсигар з гравійованими російськими літерами Ф. К. і російським написом, а також 50 рублів» («Gazeta Wieczorna», s. 3).

«Значна згуба. П. Г. загубила на Ринку в середу суму 180 кор. Знахідника просимо зголоситися до редакції “Газети Вечірньої”, вул. Сокола, 4 [тепер – вул. Ковжуна]» («Gazeta Wieczorna», s. 3).

«Чи жарт? До п. Яна Косінського, завідувача “Спілки імпорту вугілля”, ще 10 ц. м. прибув якийсь чоловік і, представившись як член гром. сторожі, зажадав видачі коня з возиком на пару годин, нібито для військових цілей. П. Косійнський коня видав, але досі не отримав його назад» («Kurjer Lwowski poranny», s. 3).

«Помилився! Стражник міліції вчора заарештував на вул. Берка [тепер – вул. Балабана] якогось торговця хлібом за те, що той продавав хліб за ціною 1 кор. за буханку. Приведений до поліції торговець стверджував, що “помилився” щодо ціни, і продає хліб по 60 гр. Оскільки стражник був свідком зловживань продавця, його відпровадили до арештів» («Kurjer Lwowski poranny», s. 3).

«Двох заблукалих корів затримано на Штіллерівці. Власник може їх забрати між 5 і 6 після полудня на вул. Снопківській, 1» («Gazeta Wieczorna», s. 3).

Газета у форматі pdf